TÜRKİYE
  • :
George Bernard Shaw - Günün Sözü
Sadece bir kez yaşarsınız.
Ama doğru yaşarsanız, bir yeterlidir.
Bernard Shaw
Karpuzun Faydaları
08.07.2013
OYLA
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...

Karpuz en canlandırıcı ve susuzluğu giderici yiyeceklerden biri. Karpuz sadece lezzetiyle değil, besin değerleri ve sağlığa yararları açısından da öne çıkıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, karpuz likopen açısından zengin olan domatesle faydaları açısından yarışabilir. Bununla birlikte likopen yağda çözünen bir antioksidandır ve emiliminin daha iyi olması için bazı yağlara ihtiyaç duyar. Karpuz ise %92 su ve %8 şeker içerir.

Şimdi karpuzun sağlık faydalarına gelelim:

1. Cildi Güzelleştirir

Bir servis tabağı (yaklaşık 300 gr, 90 kalori) karpuz ile daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz. Araştırmalar güneşin cilde zararlı etkilerini karpuzun %40 azalttığını gösteriyor. Bunun sebebi karpuzun likopen açısından en zengin yiyecek olması. Bu antioksidan güneş ışınlarının aktive ettiği zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. Bu da güneş yanıklarını ve kırışıklıkları engellliyor. Likopen ayrıca kanser, kalp rahatsızlıkları ve diğer hastalıkların riskini azaltıyor.

2. Uyumayı Kolaylaştırır

Karpuz uykuyu iyileştirebilir. Akşam yemeğinden sonra birkaç dilim karpuz yiyerek uykunun derinliğini %27 artırabilirsiniz. Bunun sebebi karpuzda bulunan polisakkarit karbonhidratların serotonin hormonu salgılatması. Serotonin seviyesi gece arttığında beyin rahatsız edici uyarıcılara (ses gibi) daha az hassas oluyor.

3. Enerjiyi Artırır

Karpuz sizi daha canlı yapabilir. Araştırmalar bir servis karpuzun enerji düzeyini %23’e kadar artırdığını gösteriyor. Bunun sebebi karpuzun B6 vitamini içeriyor olması. B6 vitamini mutluluk hormonlarından biri olan dopamin salgısında rol oynuyor. Karpuz ayrıca içerdiği magnezyum sayesinde adenozin trifosfat salgılanmasını tetikliyor. Bu nükleotid ise şarj edilebilen bir pil gibi hücresel fonksiyonlar için gerekli enerjinin gün boyunca üretilmesini sağlıyor.

4. İyileşmeyi Hızlandırır

Karpuz yaralar ve diğer cilt problemlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu yiyecekte sitrülin adı verilen bir aminoasitten bolca bulunur. Bu aminoasit daha vücutta arginine çevrilir. Arginin ise akyuvar hücrelerinin vücutta yaralı bölgelere taşınmasını hızlandırır, ayrıca yeni dokuların büyümesini sağlar. Araştırmalar bu işlemin yaraların iyileşmesini 3 kata kadar hızlandırdığını gösteriyor.

5. Cinsel Gücü Artırır

Arginin ayrıca cinsel gücü de artırır. Arginin nitrik oksit üretimini artırır, bu da kan damarlarının gevşemesini sağlar. Böylece cinsel bölgelere giden kan miktarı artar. Nitrik oksit ayrıca yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler rahatsızlara da iyi gelir.

6. Kalbe İyi Gelir

Sağlıklı bir kalp için yağ ve kolesterol bakımından düşük, antioksidanlar (likopen gibi) açısından zengin bir şekilde beslenilmelidir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak kan damarlarını korur. Karpuz ayrıca sitrülin açısından da zengin olup, arginin seviyesi yükselttiği için kan damarlarının esnekliğini sağlar ve bunları oksidatif stresten korur.

7. Kansere Karşı Korur

Karpuz likopen açısından zengindir (domatesin iki katı) ve ayrıca C ve A vitaminler içerir. Bu bileşenler meme, prostat, akciğer gibi birçok kanserle savaşmada aktif rol oynarlar. Çünkü serbest radikallerle savaşarak doku ve hücreleri korurlar. 2009’da Çin’de yapılan bir araştırmaya göre karpuzda bulunan bileşenler meme kanseri hücrelerinin ölümünü hızlandırıyor.

Diğer faydaları

-Karpuz 100 gr’da sadece 30 kalori bulundurduğu için kilo vermeye yardımcı olur.
-Karpuz kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur, çünkü içerdiği potasyum ve magnezyum insülin salgısını artırır.
-Karpuz gözlere de iyi gelir, çünkü iyi miktarda A vitamini içerir.

BU MAKALEYİ SEVDİYSENİZ BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İYİMSERLER VE KARAMSARLAR ARASINDAKİ 5 FARK
İyimserler (optimist) potansiyellerini maksimize ederlerken, kötümserler (pesimist)...
Başarıya Ulaşmanın 5 Güvenilir Yolu
Başarıya ulaşmak istiyor musunuz? Bunun için 5 güvenilir yol önerebilirim size. Hepsi...
Daha Az Konuşmanın ve Daha Fazla Dinlemenin 5 Yararı
Evde ve iş yerinde en yaygın şikayetlerden biri efektif bir iletişimin eksikliği. Çoğu zaman...
Düzenli Egzersizin 7 Faydası
Egzersizin size iyi geldiğini biliyorsunuz, ama ne kadar iyi geldiğini biliyor musunuz? Ruh...
Yüzmenin Faydaları
Her yaştan insan biraz aktif olarak sağlığına ve ruh haline önemli katkılar yapabilir....
Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?
Saçınız sağlığınızın bir yansıması. Saç dökülmesi ile karşılaşıldığında, hemen...
YORUM YAP