TÜRKİYE
  • :
George Bernard Shaw - Günün Sözü
Sadece bir kez yaşarsınız.
Ama doğru yaşarsanız, bir yeterlidir.
Bernard Shaw
Mavi Gülün Anlamı
10.10.2013
OYLA
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...

Mavi gül doğada bulunmaz, en azından saf mavi güller. Çünkü güllerde mavi renk üreten pigmentler bulunmaz. Bizim mavi güllerimiz zahmetlice üretilmişlerdir ve özel bir anlama sahiptirler.

Gizem

Gizemli kökenleri gibi, mavi gül gizem anlamına gelir. Anlaşılmaz ve esrarengiz olan mavi güllerle ifade edilir. Belli kalıplara sığdırılamayan baştan çıkarıcı güzellik ve ortaya çıkarılamayan giz mavi gülle sembolize edilir. Mavi gülü alan kişi birçok yorumun ve düşüncenin öznesidir. Mavi gül kolayca çözümlenemeyen karmaşık bir kişiliği işaret eder.

İmkansız

Mavi gül ayrıca imkansızı ve elde edilemeyeni sembolize eder. Mavi gül doğada nadir olduğu için, kolayca tutulamayanı ve sahip olmanın çok zor olacağı kişiyi ifade eder. Bu yüzden mavi gül imrenilen ve gerçekleşmeyecek bir hayaldir.

Mavi Gülün Farklı Tonları

Mavi ve daha koyu rengi mor çok eski dönemlerden beri gizemin ve belirsizliğin simgesidir. İnsan eliyle üretilen bir çiçek olması mavi güldeki sürrealizm hissini artırır. Bu anlamda mavi gül tamamıyla elde edilemeyecek olana bir övgüdür.

Mavi gülün daha açık tonları (leylak) aşkın ilk coşkusunun ifadesidir. Büyülenme, ilk görüşteki o şaşkınlık mavi gülün güzel anlamlarından biridir.

Mavi Gülün Diğer Anlamları

Mavi gül ayrıca dikkatli olunması gerektiğinin de bir sembolüdür. Temkinli olmayı ifade eder. Çünkü mavi rengin içinde gizem ve sır vardır.

Yeni fırsatlar ve yeni olasılıklar mavi gülün diğer anlamlarıdır. Yeni şeylerin gizemli başlangıçları bu çiçekle çok iyi bir şekilde anlatılabilir.

Mavi gül gizemi, büyülenmeyi ve imkansız oluşu ileten bir mesajdır. Unutmamak gerekir ki, doğada kolayca bulunamayan bu çiçek benzersiz cazibesi ve gizemiyle kendini kolayca açığa vurmaz.

BU MAKALEYİ SEVDİYSENİZ BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ayrılık Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarım?
Birine tutunmak, onu bırakmamak cesur bir davranıştır. Ama sizin için doğru olan şey,...
Siyah Gülün Anlamı
Siyah çiçeklerin sihri yüzyıllardır dikkatimizi çekmiştir. Siyah güller ise peri...
GÜLLERİN ANLAMI – RENKLERİNE GÖRE GÜLLER
Birçok duyguyu birbirimize iletmek için çiçekleri, özellikle gülleri kullanırız. "Seni...
Kırmızı Gülün Anlamı
Kırmızı gül diğer renkteki güllerden daha fazla anlam taşımasının yanı sıra, en...
Sarı Gülün Anlamı
Sarı güller diğer güllere nazaran daha kısa bir geçmişe sahiptir. 18. yüzyıla kadar sarı...
Pembe Gülün Anlamı
Pembe güller en eski gül türlerinden biri olarak zengin bir geçmişe sahiptir. Hatta tarihteki...
YORUM YAP