TÜRKİYE
  • :
George Bernard Shaw - Günün Sözü
Sadece bir kez yaşarsınız.
Ama doğru yaşarsanız, bir yeterlidir.
Bernard Shaw
Yorgunluktan Kurtulmak İçin 8 Yol
14.04.2013
OYLA
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...

Yorgun olmaktan yorgun mu düştünüz? Yorgunlukla savaşacak ve enerji düzeyinizi gün boyunca yüksek tutacak bazı gıdalar var. Daha canlı yaşamak için.. Okumaya başlayın…

1. Beyazdan Kaçının

Beyaz ekmek, beyaz patates ve pirinç yüksek glisemik indekse sahip. Bu tür gıdalar yenildikten belli bir süre sonra, hipoglisemi (düşük kan şekeri) oluşmasına neden olurlar. Hipoglisemi semptomları yorgunluk, karamsarlık ve zihin bulanıklığıdır. Tam tahıllar gibi düşük glisemik indekse sahip gıdalar seçmek enerjinizi yukarıda, kilonuzu aşağıda tutacaktır.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, antioksidanlar açısından zengin olması ve kilo verme süreçlerinin vazgeçilmezi olmasının yanısıra yorgunlukla savaşmanız için doğal kafein de içerir. Kahveden aldığınız uyanıklık hissini yeşil çay da sağlar. Sabah kahvelerinizi azaltmayı mı düşünüyorsunuz? Kahvenin yerine yeşil çay çok iyi bir seçenek.

3. Daha Fazla Protein

Doğru miktarda protein tüketimi kan şekerinin dengelenmesini sağlar, bu da enerji dalgalanmalarından kaçınmanızı sağlar. En iyi protein kaynakları düşük doymuş yağ oranına sahip olanlardır. Light süt ürünleri (yoğurt, peynir), tavuk, balık ve yumurta öncelikli seçenekleriniz olmalı.

4. Suyu unutmayın

Yorgun değilsiniz, susamışsınız. Yorgunluk gibi semptomlar bir hastalıktan değil, hücrelerinizin susuz kalmasından kaynaklanabilir. Yorgunlukla savaşmak için günde en az 8 bardak su için.

5. Renkler

Yiyeceklerinizi seçerken, tabağınızın renkli görünmesine dikkat edin. Doğa o kadar bilge ki, en sağlıklı besinleri parlak ve güzel yapmış. Domates, yabanmersini, ahududu, brokoli, havuç, portakal ve ıspanak uzun bir hayat tatmanızı sağlayacak besinlerden birkaçı..

6. Demir Açısından Zengin Besinler

Kırmızı kan hücrelerinin temel bileşeni hemoglobin üretmek için demire ihtiyacımız var. Hemoglobin oksijeni hücrelere taşır. Oksijen de orada enerji üretmek için kullanılır. Eğer demir stoğunuz düşükse (demir eksikliği anemisi), kırmızı kan hücreleriniz hücrelere yeteri kadar oksijen taşıyamayacak, bu da enerjinizin azalmasına neden olacaktır. Kırmızı et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve bazı kurutulmuş meyvelerde demir bulunur. Demir emilimini artırmak için C vitamini ile birlikte almaya dikkat edin.

7. Nasıl Yediğiniz de Önemli

Ne yediğinize ek olarak, enerjinizi korumak için nasıl yediğiniz de önemli. Gereğinden fazla yiyerek kendinizi yemek komasına sokmayın. Bunun yerine öğünlerinizin en az 20 dakika sürmesine dikkat edin. Çünkü midenizin “doldum” sinyalini beyne göndermesi biraz zaman alıyor. Yemeklerinizi ağırdan alarak doymuş olacaksınız, tıkanmış değil..

8. Akşam Yemeğinde Porsiyonlar daha küçük olsun

Öğle yemekleriniz akşam yemeğine göre daha zengin olsun. Yatmadan önce tost ve pasta gibi karbonhidrat oranı yüksek besinlerden kaçının. Akşam yemeğini erken yiyin. Sebzelerle tavuk veya balıktan oluşan bir yemek tercihiniz olsun.

Kısacası,
Besin ve su alımı enerji düzeylerinizle yakından ilgilidir. Yukarıdaki önerilere göre hareket ederseniz, ihtiyacınız olan enerji artışını hemen hissedeceksiniz..

BU MAKALEYİ SEVDİYSENİZ BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TOPUK AĞRISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Topuk ağrısı nedir? Ayağınız 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendondan oluşur....
TESTOSTERON EKSİKLİĞİNİN 9 BELİRTİSİ
Testosteron vücut tarafından üretilen bir hormondur. Erkeklerde genellikle testislerde...
BALIĞIN FAYDALARI VE BESİN DEĞERLERİ
İnsanların ortalama yaşam süresinin artması ve kalp hastalıklarına bağlı nedenlerden...
TOPUK ÇATLAKLARI – NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Topuk çatlakları insanlar arasında oldukça yaygın bir problemdir. Topuk çatlakları derin...
BOĞAZ KURULUĞU – NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Boğaz kuruluğu karakteristik olarak boğazda kuruluk, kaşınma, bazen de boğaz ve çevresinde...
KALÇA AĞRISI – NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Kalça ağrısı birçok insanın karşı karşıya kalabildiği bir rahatsızlıktır. Kalça...
YORUM YAP