24 Saatlik İdrar Hacim Testi Nedir?

24 Saatlik İdrar Hacim Testi Nedir?

Doktorunuz böbrek hastalığınızın olabileceğini düşünüyorsanız veya anormal derecede büyük hacimlerde idrar üretiyorsanız, poliüri adı verilen bir durum söz konusu olduğunda bu testi isteyebilir. Polyuria, böbrekleriniz su tasarrufu sağlayamadığında ortaya çıkan nadir bir durum olan diyabet insipidusta görülür. İdrar hacmi ayrıca kreatinin klirensi testinin bir parçası veya 24 saatlik bir süre içinde elimine edilen madde miktarını ölçen başka herhangi bir test olarak ölçülür . Yalnızca bu testi ve bu testi diğer prosedürlerle birlikte alabilirsiniz. Bu test, doktorunuzun böbrek hastalığınız olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

24 Saatlik İdrar Hacim Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

24 saatlik idrar hacim testi vücudunuzun ürettiği bir günlük idrar miktarını ölçer ve idrarınızda ne olduğunu analiz eder.

Test Ne İşe Yarar?

 Acı veya rahatsızlık içermeyen müdahalesiz bir işlemdir. Bu basit test genellikle böbrek fonksiyonu ile ilgili problemleri teşhis etmeye yardımcı olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

24 saatlik idrar hacim testi için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

24 Saatlik İdrar Hacim Testi İçin Nasıl Hazırlarım?

İdrar 24 saat hacim testi için çok az hazırlık gerekir. Doktorunuz mevcut tıbbi durumunuza ve test nedenlerine bağlı olarak size daha spesifik talimatlar verebilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin. Aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları ve ekleri doktorunuza bildiriniz ve bunlardan herhangi birinin sonuçlara müdahale edip etmeyeceğini sorunuz.

Tipik olarak hazırlanmak için oruç tutmanız veya bazı ilaçları almanız gerekmez. Ancak test nedenlerine dayanarak doktorunuz test öncesinde ve sırasında belirli yiyeceklerden veya içeceklerden sakınmanızı tavsiye edebilir.

Bu test 24 saatlik bir süre boyunca idrar toplanmasını ve saklamasını gerektirdiği için, testi evde olduğunuz bir gün için planlamayı düşünebilirsiniz. Testi belirli bir zamanda başlatmanız gerekip gerekmediğini sorun ve programınızı buna göre ayarlayın.

İdrarı toplamak ve saklamak için bir veya daha fazla kap alırsınız. Konteyneri veya konteyneri ne zaman ve nereye iade etmeniz gerektiğini anladığınızdan emin olun.

İdrar 24 Saatlik Hacim Testi Nasıl Yapılır?

Amaç, idrarınızı 24 saatlik bir süre için toplamaktır. Bunu hastanedeyken yapabilirsiniz, ancak aynı zamanda ayakta tedavi bazında da kolayca yapabilirsiniz. Test belirli bir zamanda başlamalı ve ertesi gün aynı zamanda bitmelidir.

Test şu adımları takip edecektir:

 1. Testiniz genellikle sabah başlar. İlk gün sabahı idrarınızı toplamayın zamanı not edin ve kaydedin.
 2. Sonraki 24 saat tüm idrarınızı toplarken saklama kabını soğukta tutun.
 3. İkinci günün ilk sabahı idrarınızı toplayın, bir önceki gün testi başlattığınızla aynı anda.
 4. Kabı, iade etme zamanı gelene kadar serin tutun. Kaptaki kapağın sıkı olduğundan emin olun ve talimatı verildiği şekilde derhal laboratuara veya doktorunuzun ofisine iade edin.

Bazı durumlarda, doktorunuz prosedürü birkaç kez tekrarlamanızı isteyebilir.

Bebekler

Bebeğinizin idrarını topluyorsanız, onları yerinde tutmak için yapışkan kâğıt içeren özel idrar toplama torbaları alacaksınız.

Bu adımları takip edin:

 1. Bebeğinizin idrar yolunun etrafındaki bölgeyi yıkayın, bu da idrarın vücuttan çıktığı bölgedir.
 2. İdrar toplama çantasını bebeğinize yerleştirin. Erkekler için bütün penisini torbaya koyun. Kızlar için, torbayı onların labialarına yerleştirin. Çantanın üzerine bir bebek bezi yerleştirebilirsiniz.
 3. Torbayı sık sık kontrol edin ve idrar torbasından idrar toplama kabına boşaltın. Kullanılmış torbayı temiz bir şekilde değiştirin.
 4. Toplama konteynerini iade etme zamanı gelene kadar buzdolabında saklayın.
 5. 24 saatlik periyot tamamlandıktan sonra, konteyneri doktorunuzun bildirdiği şekilde iade edin.
İdrar 24 saatlik hacim testi noninvazivdir ve normalde yaptığınız gibi idrar yapmayı içerir. Yan etki veya risk yoktur.Doğru sonuçlar almak için talimatları takip etmek önemlidir.

Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler testinizin doğruluğunu etkileyebilir:

 • 24 saatlik sürede tüm idrarınızı toplayamazsanız
 • 24 saatlik sürenin ötesine geçer veya çok fazla idrar toplarsanız
 • Konteynerden idrar dökülürse
 • İdrarı serin tutamazsanız
 • İdrar örneğini hemen geri göndermezseniz
Sonuçlara müdahale edebilecek diğer faktörler arasında akut stres ve kuvvetli egzersiz de yer alır. Bu durum doktorunuza bildirin. Doktorunuz bazı durumlarda testi tekrarlamanızı isteyebilir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Günlük yaklaşık 2 litre sıvı akışınız varsa, normal idrar çıkışı günde 800 ila 2000 mililitredir. Bununla birlikte, farklı laboratuvarlar biraz farklı değerler kullanabilir. Doktorunuz belirli sayıların ne anlama geldiğini açıklayacaktır.

Normal idrar sterildir ve bakteri, virüs veya mantar içermez. İdrar, su ve kimyasallar, proteinler veya elektrolitler gibi bir karışımdır:

 • Sodyum
 • Potasyum
 • Protein bozulduğunda oluşan üre
 • Kaslar yıkıldığında oluşan kreatinin
 • Diğer kimyasal bileşikler

Eğer idrarınız bu kimyasallardan çok fazla veya çok az içeriyorsa doktorunuz ek testler isteyebilir. İdrar çıkışınızın olağandışı yüksek veya düşük olması durumunda ek testler de isteyebilirler.

Anormal derecede düşük bir idrar hacmi şunları gösterebilir:

 • Yetersiz sıvı alımı
 • Dehidrasyon
 • Böbrek yetmezliği
 • Böbrek iflası

Anormal derecede yüksek idrar hacmi şunları gösterebilir:

 • Şeker hastalığı
 • Böbrek diyabeti insipidus
 • Merkezi diyabet insipidus
 • Bazı böbrek yetmezliğiformları
 • Alışılmadık büyük sıvı alımı
 • Diüretik ilaç kullanımı

Doktorunuz testinizin sonuçlarını açıklayacak ve ek testlere ihtiyacınız olup olmadığını size bildirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...