Menopozdan Sonra Cinsel Hayatın Değişmesi

Menopozdan Sonra Cinsel Hayatın Değişmesi

Menopozdan önce cinsel isteği çok fazla olan kadınlarda menopozla birlikte bu istek tamamen sönebilir. Bu durum, kişinin kendisini de son derece şaşırtabilir.

Menopozla ilgili kulaktan dolma da olsa birkaç şey duymuşsunuzdur. Menopoz denildiğinde genellikle akla ilk olarak ateş basmaları ve terlemeler gelmektedir. Ateş basması, televizyonda dizi karakterleriyle de çok sık işlenen bir durumdur. Ancak bu durum genellikle, kişiye bir saniyeliğine ateş basması ve sonrasında ise üşüme şeklinde işlenir.

Fakat ateş basması denilen durum öyle kısa sürmez.

Cinsel isteğiniz azalmadan çok önce oluşabilecek ateş basmaları, cinsel hayatınızı gölgelemeye başlayabilir. Ateş basmasının sebep olduğu aşırı terleme, fiziksel teması katlanılamaz bir hale getirebilir.

Menopozdaki kadınlar ateş basmasını genellikle vantilatör, buz torbası ve izoflavonlarla çözerler. Bu sorun çözüldükten sonra cinsel istekte azalma yaşanana kadar cinsel hayatınızdaki sorunları çözdüğünüzü düşünebilirsiniz.

Fakat hiç beklemediğiniz bir anda, durup dururken libidonuz kayıplara karışır. Bu durum yaşandığında genellikle çiftler arasında sorunlar oluşabilir. Menopoz sırasında, bahsedilmiyor olsa bile kadınların çoğu bu sorunu yaşamaktadır. Bu yüzden, menopozun bu aşamalarını başarıyla atlatan kadınların hikâyelerini dinlemeniz sizin için oldukça etkili olacaktır. Yaşadığınız sorunu başkalarının da yaşadığını görmek normal hissetmenizi sağlar.

Cinsel arzu azalmaya başladıktan sonra kadınlar için cinsel ilişki acı verici olmaya başlayabilir. Menopoz, vajinal kuruluğa ve vajina dokularında incelmeye neden olur. Bu iki durum bazı kadınlarda aynı anda görülürken bazılarında sadece tek bir tanesiyle karşılaşılabilir.

Bu sorunlarla başa çıkmak için pek çok yöntem vardır. Her kadının yapısı farklı olduğundan herkes için çözüm de farklıdır. Bazı kişilerde bitkisel yağlar, herhangi bir yan etki oluşturmaksızın vajinada kayganlaştırmayı sağlayabilirken bazı kişiler eczanelerde satılan kayganlaştırıcıların kullanımından memnun kalmaktadır. Vajinal kuruluk yaşandığında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör sert sabunlardan uzak durularak vajinanın pH’nı koruyan özel sabunların tercih edilmesidir.

Kendinize en uygun yöntemi sadece deneme yanılma ile bulabilirsiniz.

Eşinizle Açık Bir Şekilde Konuşun

  • Yakınlığı geri kazanabilmek için kullanılabilecek çözümler sadece fiziksel sorunlarınızı geçirir. Aranızdaki bağı tekrar oluşturabilmek içinse açık ve dürüst bir şekilde konuşmalısınız.
  • Eşinizin sizin bedensel değişimlerinizden haberdar olması, sizi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Yaşadığınız bu durum son derece normaldir.
  • Eşinizle cinsel ilişki hakkında konuşabilmelisiniz. Kendinize herhangi bir beklenti kurmamalısınız. Amacınız sadece cinsel yakınlığı oluşturabilmek olmalı. Böylece, yavaş yavaş cinsel isteğiniz yerine gelecektir.
  • Cinsel yakınlık kurmanın tek yolu, cinsel ilişkiye girmek değildir. Cinsel ilişkiye girmek sizin için çok acı vericiyse, cinsel yakınlığı da tamamen kesmeniz ilişkinizde soğukluğa neden olacaktır. Sarılmayı ve sık sık öpüşmeyi gününüzün bir parçası haline getirmelisiniz. Böylece birbirinize daha yakın hissederek aranıza soğukluk girmesine engel olursunuz.
  • Menopoz, eşinizle aranızdaki yakınlığın ve sağlıklı cinsel hayatın bitmesi anlamına gelmez. Menopoz, sizin için yeni bir başlangıçtır sadece.

 

Kaynak: www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...