25-hidroksi D Vitamini Testi

25-hidroksi D Vitamini Testi

D Vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine ve tüm yaşamınız boyunca güçlü kemikleri korumasına yardımcı olur. Güneş ışınlarının cildinize temas etmesi durumunda vücudunuz D vitamini üretir. Vitamin diğer iyi kaynakları balık, yumurta ve takviyeli süt ürünleridir. Ayrıca diyet takviyesi olarak da mevcuttur.D vitamini vücudunuzun kullanmadan önce vücudunuzdaki çeşitli işlemlerden geçmelidir. İlk dönüşüm karaciğerde gerçekleşir. Burada vücudunuz D vitamini, kalsidiol de denilen, 25-hidroksivitamin D olarak bilinen kimyasal bir maddeye dönüştürür.

25-hidroksi D Vitamini Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

5-hidroksi D vitamini testi, D vitamini seviyelerini izlemenin en iyi yoludur. Kanınızdaki 25-hidroksivitamin D miktarı vücudunuzun D vitamini miktarının iyi bir göstergesidir.

Endişelenmeli Miyim?

D vitamini vücut için hayati öneme sahiptir. Her yaştaki eksiklikler sorunlara neden olabilir. Doktorunuz çok yetersizseniz, takviyeler veya başka tedavi seçenekleri önerebilir.

25-hidroksi D vitamini testi, D vitamini seviyelerini izlemenin en iyi yoludur. Kanınızdaki 25-hidroksivitamin D miktarı vücudunuzun D vitamini miktarının iyi bir göstergesidir. Test D vitamini seviyelerinizin çok yüksek veya çok düşük olduğunu belirleyebilir.

Test ayrıca 25-OH vitamin D testi ve kalsidiol 25-hidroksikolekalsiforol testi olarak da bilinir. Osteoporoz (kemik zayıflığı) ve raşitizm (kemik malformasyonu) önemli bir göstergesi olabilir.

25-hidroksi D Vitamini Testi Neden Yapılır?

Doktorunuz çeşitli nedenlerden dolayı 25-hidroksi D vitamini testi talep edebilir. Kemik zayıflığına ve diğer anormalliklere sebep olanın  az veya çok D vitamini olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca D vitamini eksikliği riski taşıyan insanları da izleyebilir.

Düşük D vitamini seviyesine sahip olma riski yüksek olanlar:

 • Güneşe fazla maruz kalmayan insanlar
 • Yaşlı yetişkinler
 • Obezite olan insanlar
 • Sadece emzirilen bebekler
 • Gastrik baypas ameliyatı geçiren kişiler
 • Bağırsakları etkileyen ve, Crohn hastalığı gibi, vücudun besinleri emmesini zorlaştıran bir hastalığı olan insanlar

Doktorunuz ayrıca, size zaten bir D vitamini eksikliği tanısı almış ve tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek istiyorsa, 25-hidroksi D vitamini testi yapmanızı isteyebilir.

25-hidroksi D Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz testten dört ila sekiz saat önce hiçbir şey yememenizi söyleyecektir.

25-hidroksi D vitamini testi ortak bir kan testi gerektirir. Doktorunuz veya laboratuar teknisyeni, bir iğne kullanarak kolunuzdaki damardan kan çekecektir. Çabuk bir parmak dikmesi, çocuklarda ve bebeklerde bir kan örneği için yeterince büyük olasılıkla sağlayacaktır.

25-hidroksi D Vitamini Testinin Sonuçlarını Değerlendirme

Sonuçlar yaşınıza, cinsiyetinize ve kullanılan test yöntemlerine bağlı olacaktır. Sonuçlar laboratuardan laboratuvara biraz da değişebilir.

Göre Diyet takviyeleri Ofisi (ODS), vitamin D nanomol/litre (nmol/L) ya da nanogram/mililitre (ng/mL) içinde 25-hidroksi seviyesi ile ölçülür. Sonuçlar aşağıdakileri gösterebilir:

 • Eksiklik: 30 nmol/l’den (12 ng/ml) düşük
 • Potansiyel eksiklik: 30 nmol/L (12 ng/ml) ile 50 nmol/L (20 ng/ml) arasında
 • Normal seviyeler: 50 nmol/L (20 ng/ml) ile 125 nmol/L (50 ng/ml) arasında
 • Yüksek seviyeler: 125 nmol/l’den (50 ng/ml) yüksek

D vitamini seviyeleriniz düşükse ve kemik ağrısı belirtileri yaşıyorsanız, doktor kemik yoğunluğunu kontrol etmek için özel bir tarama önerebilir. Doktorlar bu acısız taramayı bir kişinin kemik sağlığını değerlendirmek için kullanırlar.

Düşük 25-hidroksi D vitamini kan seviyeleri genellikle aşağıdakilerden biri (veya birkaçı) anlamına gelir:

 • Dengeli ve eksiksiz bir diyetiniz olmadığı
 • Bağırsaklarınız vitaminleri uygun bir şekilde emmediği
 • D vitamini seviyelerini absorbe etmek için dışarıda yeterince zaman harcamıyorsanız

Bazı kanıtlar D vitamini eksikliğini belirli kanser, bağışıklık hastalıkları ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığına işaret etmektedir.

D vitamini yüksek kan seviyeleri genellikle çok fazla vitamin hapı ve diğer besin takviyelerini almaktan kaynaklanır. Yüksek D vitamini dozu, hipervitaminozu D olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Hipervitaminozu, karaciğer veya böbrek problemleri için risk altında tutabileceğiniz nadir fakat ciddi bir durumdur.

Yüksek seviyeler nadiren besinler veya güneşe maruz kalma yoluyla fazla miktarda vitamin üretmesinden kaynaklanmaktadır.

Doktorunuz, testinizin sonuçlarını açıklamaya yardımcı olacak ve D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını belirleyecektir.

25-hidroksi D Vitamini Testinin Riskleri

Her rutin kan testinde olduğu gibi, 25-hidroksi vitamin testinin riskleri asgari düzeydedir ve şunları içerir:

 • Aşırı kanama
 • Baş dönmesi
 • İğnenin cildinizi deldiği hafif bir enfeksiyon olasılığı

Tahmin

D vitamini vücut için hayati öneme sahiptir. Her yaştaki eksiklikler sorunlara neden olabilir. Doktorunuz çok yetersizseniz, takviyeler veya başka tedavi seçenekleri önerebilir. D vitamini içeren yiyecekleri yemek rejiminize takviye eklemeye ek olarak, D vitamini seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...