5 Güçlü İletişim Önerisi

5 Güçlü İletişim Önerisi

Konu iletişim olunca, çoğumuz yanlış anlaşıldığımızı düşünmeye meyillidir. İletişim kopukluğu olduğu zaman, anlamadığı için alıcıya suçu yükleriz. Ama gerçekte, sorumluluk konuşana aittir -evet siz-. Bilgilendirdiğiniz nokta tam manasıyla anlaşılamadıysa, iletişiminizi geliştirmek durumundasınız. İletişim eksikliği teker teker herkesin farklı bir hayat algısı, zihninde tasarladığı farklı bir dünya modeli olması ile ilgili. Bu yüzden bilgiyi hepimiz başka bir şekilde alıp, başka bir şekilde işliyoruz. Bilgileri bir filtreden geçiriyor, bazılarını siliyor, bazılarının biçimini bozuyoruz. Ve bunu günün her saati gerekliliklerimize göre yapmaya devam ediyoruz.

İletişim Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Güçlü İletişim

İnsanlar saniyede 2 milyon bit bilgi alırlar ama sadece 126 bit kadar bilginin bilincinde olurlar. Silinecek, parçalara ayrılıp sindirilecek çok fazla bilgi var. Bunun farkına varıp, başkalarının davranışlarına, ses tonuna, dili kullanımına ve vücut diline dikkatimizi verirsek, çok iyi bir iletişimci olabiliriz.

İşte size iletişiminizi geliştirecek 5 öneri:

1 Başkalarının Zihinlerinde Kurduğu Dünya Modeline Saygı Duyun

Her birimiz gelen bilgiyi kendimize ait dünya modeline göre filtreler, siler veya farklılaştırırız. Dünya modelimiz hayatımız boyunca edindiğimiz tecrübelerle, sevinçlerimiz ve kederlerimizle, travmalarımız ve anılarımızla şekillenir. Açık olun ve karşıdaki insanın dünya modelini kabul edin. Yakın zamanda daha iyi bir iletişimci olacaksınız.

2 Yakınlık Kurun

Her ilişkide güvenin oluşması için önce yakınlık kurulması gerekir. Gözlem yeteneklerinizi kullanarak, güven veya samimiyet kurup, kuramadığınıza bakın. Eğer karşınızdakiler rahat ve alıcı görünüyorlarsa, sizin söylediklerinizi anlıyor olmaları muhtemel. Vücut dillerini izleyin, ses tonlarına dikkat edin, nefes alma hızlarını gözlemleyin, göz hareketlerine bakın.

3 Temsil Sistemlerini Gözlemleyin ve Öğrenin

Her birimizin temsili bir iletişim sistemi vardır. Bu sistemler kinestetik (“bunun işe yarayacağını hissediyorum”), görsel (“ne söylemeye çalıştığını görüyorum”), işitsel (“kulağa iyi geliyor”) ve koklama ile tatmadır (“balık gibi kokuyor”). Ayrıca kendimizle iç-konuşma yoluyla gün boyunca iletişim kurarız. Karşıdaki insanın tercih ettiği sistemi bilirseniz, onunla kolayca yakınlık kurabilirsiniz.
Not: İç-konuşmanızı tanıyın ve böylece kendinizle daha samimi bir ilişki kurun. (bkn: İç-Konuşmanın İnanılmaz Gücü)

4 Doğru Dili Konuşun

İnsanların iletişimlerini nasıl yapılandırdıklarının farkına varın, böylece onların dünya modelleri hakkında bir fikre sahip olacaksınız. Sonra onların dili kullanış biçimlerini hatta kelimelerini karşılaştırın. Böylece anlatmak istediklerinizi çok daha iyi bir şekilde aktaracaksınız. Mesela, birisi eğer “görsel” bir iletişimci ise “şu açıdan bak” ya da “apaçık bir şekilde görüyoruz” deyimlerini kullanın ki, mesajınız karşı tarafa daha efektif olarak ulaşsın.

5 Unutmayın ki İletişim Kuramamanız Mümkün Değil

Yaptığınız, düşündüğünüz ya da söylediğiniz her şey dış veya iç dünyanıza doğru iletişim kurmak anlamına gelir. Vücut dili, kelimeler ve tonlamalar hakkında daha bilinçli olun. Böylece daha iyi iletişim kurmayı ve geliştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

Yorumlar (3)

 1. erdem

  emeğinize sağlık sitenizi ilk ziyaret edişim kullandığınız dil ve yöntem çok güzel olmuş kısa öz net ve mantıklı siteyi favorilerime ekledim teşekkürler

 2. Necmi

  Ben buy ile ilgili yapılanilecek her şeyi yaptım. Ama olmadı.başka ve daha sıkı bilgiler varmı?

  • Phantom Researcher

   Hile yaz abi aç ekranı “benimle iyi geçinsin” enter. Ondan sonra halledilicek merak etme. Daha sıkı yöntemler var mı ne ya. Olmuyosa kendi içinde arıycaksın cevabı orda burda zorlamanın alemi yok.

Sonraki yazı yükleniyor...