5 Önemli Beyin Sorusu

5 Önemli Beyin Sorusu

5 Önemli Beyin Sorusu

1 Eğer beyin yaralanması geçirirsem muhtemel gelecek karmaşıklıkları nelerdir?

Beyin sarsıntısı hemen ortaya çıkmayan ve ilerleyen dönemde epilepsiye neden olan beyin hasarına neden olabilir. Felç geçiren kişiler başka bir felç için yüksek risk altındadır. Birleştirilen anevrizmalar tekrar yırtılabilir. Doktorunuza durumunuzun kötüleştiğini gösteren belirtiler olup olmadığını sorun.

2 Yardımcı olabilecek bir takviye var mı?

Bitkisel ve mineral takviyelerin etkileri hâlâ araştırılmaktadır. Sizin durumunuza uygun araştırmaların nasıl gittiğini araştırabilirsiniz.

3 Araba kullanmaya devam edebilir miyim?

Araba kullanmak epilepsi sorunu olan kişilerin nöbet geçirme ihtimali nedeniyle güvenli değildir. Bu durumu tam olarak anlamak için Motorlu Taşıtlar Dairesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunama ve Alzheimer hastaları araba kullanmak için gerekli olan koordinasyon ve yetenekleri kaybedebilirler. Doktorunuz araba kullanma şartlarınızı değerlendirmek için özel testler yapabilir.

4 Gelecek bakımım için nasıl plan yapmalıyım?

Alzheimer ve bazı bunama hastalıklarının çözümü yoktur ve bilişsel gerileme artacaktır. Alzheimer hastası iseniz durumunuz kötüleşmeden tedavi planlarınızı ve diğer isteklerinizi planlamak önemlidir.

5 Ekstra desteği nereden bulabilirim?

Hastalık ile baş etmek ve felç ya da sarsıntıdan iyileşmek stresli ve bunaltıcı olabilir. Depresyon ve duygusal bozukluklar bunama ve felç sonrasında yaygındır. Mental sağlığınız için uzman tavsiyesine başvurmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...