5 Önemli Böbrek Sorusu

5 Önemli Böbrek Sorusu

5 Önemli Böbrek Sorusu

1 Böbrek taşını engellemek için ne yapabilirim?

Böbrek taşı sorunu olan kişiler başka bir sorun için de yüksek risk altındadır. Eğer böbrek taşı idrara geçerse onu bir kaba aktarmaya çalışın. Böylece doktorunuz gerekli kimyasal içerik incelemelerini yapabilir. Taşın cinsine bağlı olarak diyetinizi değiştirebilir, yüksek oranda su içebilir ya da belirli ilaçlar alabilirsiniz.

2 Polikistik böbrek hastalığı çocuğuma geçer mi?

Polikistik böbrek hastalığı genlerden kaynaklanan ve iki formda gelen bir hastalıktır. Otomozomal dominant vakaların %90’ınında sorumludur ve otomozomal çekingen vardır. Eğer sizde dominant tür varsa diğer ebeveyn önemli olmadan çoğunuza geçme şansı %50’dir. Eğer çekingen tür varsa çocuğunuza geçme ihtimali yoktur. Ancak her iki ebeveynde de varsa çocuğa geçe ihtimali %25’tir.

3 Diyalize ne zaman ihtiyacım olur?

Böbrek sorunların geneli ilerleyen cinstendir ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Bu durumda diyaliz ya da böbrek nakli gerekir. Diyaliz önemli yaşam şekli değişiklikler gerektirir. Bu nedenle planlamasını önceden yapmak gereklidir. Böbrek sorunu olan kişiler diyalize %85-90 oranında böbrek yetmezliği durumunda başlar.

4 Nakil için iyi bir aday mıyım?

Bir bağışçı böbrek aramadan önce belirli testlerden geçmeniz ve nakil için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Doktorlar kalp, akciğer ve diğer organları kontrol ederek nakil için uygun olup olmadığınıza karar verir. Mental durumlar da göz önünde bulundurulur.

5 Böbreğimi bağışlarsam ne olur?

Böbrek nakli için en uygun bağışçılar aile üyeleridir. Yani ailenizden birisine böbreğinizi bağışlayabilirsiniz. Bir böbrek ile sağlıklı bir hayat yaşamak mümkündür. Bağışçıların yaşam süresinde kısalma ya da sağlık sorunları yaşadıkları henüz tespit edilmemiştir. Böbreğinizi bağışlamadan önce vücudunuzun bu prosedürü kaldırıp kaldıramayacağı kontrol edilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...