Abur Cuburlar ve Diyabet Arasındaki İlişki

Abur Cuburlar ve Diyabet Arasındaki İlişki

Abur cuburlara her yerde ulaşmanız mümkün. Otomatlarda, dinlenme tesislerinde, stadyumlarda ve otellerde bile kolaylıkla abur cubur alabilirsiniz. Bu yeterli değilmiş gibi bir de televizyonda durmaksızın yayınlanan reklamlarla abur cubur tüketimi teşvik ediliyor. Abur cuburların kalorileri yüksek olsa da besin değerleri oldukça düşüktür. Genel olarak, bu yiyeceklerin arasında işlenmiş yiyecekler ve içindekiler listesinde okumakta güçlük çekeceğimiz bir sürü maddenin bulunduğu atıştırmalıklar vardır. Bu yiyeceklerde bulunan aşırı şekeri ve yağı tüketmek kilo alımına neden olabilir. Aşırı kilo almak, diyabetle ilişkilendirilir.

Abur Cuburlar ve Diyabet

Tip 2 diyabetin oluşmasına sebep olan en büyük risk faktörü aşırı kilolu olmaktır. Karın bölgenizde çok fazla yağ dokusu olduğunda, vücudunuzdaki hücreler insüline karşı direnç kazanır. İnsülin, kandaki şekerin hücrelerinize girmesine neden olan bir hormondur.

Hücreleriniz insülini düzgün bir şekilde işleyemediğinde pankreasınız bu durumu insülin ihtiyacıyla karıştırarak daha fazla insülin üretmeye başlar. Sonunda pankreas yıpranır ve kan şekerinizi kontrol altında tutmak için gerekli insülini üretemez hale gelir. Bunun sonucunda, kan şekerinin sürekli yüksek olması olarak tanımlanan diyabet hastalığı ortaya çıkar.

Abur cuburlar, işlem görürler ve kalori değerleri yüksektir. Vitamin ve mineral değerleri daha azdır. Lif bakımından da genellikle fakirdirler. Abur cuburlar, genellikle yüksek yağ, doymuş ve trans yağ içermektedirler. Bu durum, abur cuburların daha kolay sindirilmesine sebep olur. Bunun sonucundaysa kan şekeri ve kötü kolesterol yükselir.

Doymuş Yağlar ve Trans Yağlar

Amerika Diyabet Derneği’ne göre, doymuş yağlar kolesterol seviyesini yükseltiyor. Kolesterol seviyesinin yükselmesi kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme gibi durumların yaşanma riskini artırıyor. Amerikan Diyabet Derneği, gün içinde alınan kalorilerin, doymuş yağlardan gelen kısmının %10’un altında olması gerektiğini belirtiyor.

Trans yağlar, kolesterol seviyenizi de artırabilir. Trans yağlar, kötü kolesterol seviyesini yükseltip, iyi kolesterol seviyesini düşürdüğünden doymuş yağlardan daha tehlikelidir. Trans yağ, sıvı yağın katılaştırılmasıyla elde edilir ve hidrojenlenmiş bitkisel yağ da denir. Bu yağların kullanılıp kullanılmadığını anlamak oldukça zordur. Gıda üreticileri, ürünün içinde 0.5 gramdan az trans yağ varsa bile 0 trans yağ etiketi kullanarak insanları kandırma yoluna gitmektedirler.

Abur Cuburlardan Uzak Durmak

Diyabeti olan kişilerde, abur cuburlarda bolca bulunan şekeri ve yağı sınırlandırmak çok önemlidir. Böylece kilonuzu ve kan şekerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Amerika Diyabet Derneği, bu yiyecekler genellikle vücudunuz için faydalı olacak diğer besleyici yiyeceklerin yerine kolayca geçebileceğinden, abur cuburların tüketimlerinin sınırlandırılmasını öneriyor.

Abur cubur yeme alışkanlığını yok etmek de tıpkı diğer alışkanlıkları yok etmek gibi oldukça zordur. İçinde şeker ve yağ olduğunu bildiğiniz pasta, kızartma gibi yiyeceklerden kaçınsanız da, en az umduğunuz yiyeceğin içinde bile yağ ve şeker bulunabilir. Makarna, kruvasan, muffin ve kahvenize koyduğunuz krema yüksek miktarda şeker ve zararlı yağ içerebilir. Şeker; tatlandırılmış yoğurtlarda, salata soslarında, mayonezde ve ketçapta da bulunur. Bazı yağsız yiyeceklerde, yağ olmasa bile yüksek oranda şeker bulunur.

Eğitim

Diyabeti olan pek çok kişi, zararlı yağlarla şeker alımını kontrol etmenin en iyi yolunun eğitimli tüketiciler olmaktan geçtiğini düşünüyor. Eğitimli tüketici olmak için, ürün etiketlerini okumalı, zararlı yağları ve şeker oranını kontrol etmelisiniz. Yediğiniz şeylerin içeriğini kontrol edebilmek için kendi yemeklerinizi pişirmeniz gerekebilir.

Kan şekerinizi ve diyabetinizi şunları yiyerek kontrol edebilirsiniz:

 • Sodyum miktarı düşük yiyecekler
 • Doymuş yağ ve trans yağ içermeyen yiyecekler
 • İşlem görmemiş karbonhidratlar (Sebzeler, meyveler ve yüksek lifli tam tahıllar)
 • Kontrollü bir şekilde karbonhidrat tüketimi
 • Yeterli miktarda protein tüketimi
Ayrıca, gün içinde üç kez büyük porsiyonlarla yemek yemektense, küçük porsiyonlarda yemek yemeniz açlık hissiyle baş etmenize yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak da kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olur. Günlük tutarak ne yemeniz gerektiğini ve ne kadar yemeniz gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Böylece şu durumları daha kolay inceleyebilirsiniz:

 • Aşırı yemek yeme veya strese bağlı yemek yeme
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Sık sık abur cubur tüketme
Abur cuburları sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirmeye çalışın. Dışarıda yemek yemekten hoşlanıyorsanız fastfood restoranlarından uzak durmanız sizin için faydalı olacaktır.

Ara sıra dışarıda yemek yiyorsanız, Amerika Diyabet Derneği yediğiniz yemekleri sağlıklı hale getirebilmeniz için şunları öneriyor:

 • Az bir ücret ödeyerek daha büyük boy menü alma tuzağına düşmeyin. Parasal anlamda kârlı görünse de kalori, şeker ve yağ tüketimi anlamında zarara uğrarsınız.
 • Kızarmış yiyeceklerden uzak durarak ızgarada pişmiş yiyeceklere yönelin. Tavuk göğsü ya da hindi gibi yağsız etlere yönelin.
 • Kullanılan soslara dikkat edin. Hardal, mayonezden ve ketçaptan daha sağlıklı bir sostur.
 • Sabahları kalorisi ve yağı düşük tam tahıllı ekmekler, tam tahıllı undan yapılmış poğaçalar yiyin.
 • Hamburgerinizi peynirsiz sipariş ederseniz fazla kalorilerden ve yağdan kurtulabilirsiniz.
 • Salata sipariş etmek iyi bir fikir olsa da salataya peynir gibi şeyler eklerken dikkat edin. Yağ seçimini fındık yağı, tohum yağları ya da avokado yağı gibi sağlıklı yağlardan yapın. Yeşillikler kadar havuç, biber, soğan, brokoli, karnabahar gibi sebzelerin de içinde olduğu salataları yemeye çalışın.
Abur cuburlara ulaşmak son derece kolay olduğundan onlara karşı koymak çok zordur. Diyabeti olan kişilerin diyetlerine daha çok dikkat ederek kan şekerlerini ve kilolarını kontrol etmeleri gerekir. Abur cubur yeme isteğine karşı koymak çok daha zorlayıcı olacaktır. Abur cubur tüketimini sınırlandırıp mümkün olduğu kadar sağlıklı alternatifleri seçmelisiniz. Bu durum sadece diyabet hastaları için değil herkes için geçerlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...