Acil Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Acil Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Acil durumlarda kullanılan bu haplar, korunmasız cinsel ilişkiye girdiğinizde veya kullandığınız doğum kontrol yöntemi başarısız olduğunda başvurabileceğiniz bir yöntemdir. Doğum kontrol hapını içmeyi unutmanız ya da cinsel ilişki sırasında kondomun parçalanması, acil doğum kontrol hapını içebileceğiniz durumlara örnek oluşturur. Acil doğum kontrol hapı kullanmanın sizin için doğru seçenek olup olmadığına karar vermek için bu bilgileri aklınızda tutun.

Acil Doğum Kontrol Hapları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zamana Kadar Kullanmalıyım?

Acil doğum kontrol hapları, 72 saat içinde kullanıldığında 8 hamilelikten 7’sini engeller. Acil doğum kontrol hapları, 72 saat geçtikten sonra çok daha etkisiz olacaktır.

Dikkat!

Acil doğum kontrol hapları, regl döneminizi bir hafta ileriye atabilir. Bir haftadan sonra regl olmadıysanız gebelik testi yapın.

Dipnot:

Acil doğum kontrol hapı kullandıktan sonra, bir veya iki ay regl döneminizde değişiklik görmeniz mümkündür. Bu değişiklik kendiliğinden çözülmezse başka bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Acil Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Acil doğum kontrol hapları, yüksek dozda levonorgestrel hormonu içerir. Bu hormon, pek çok doğum kontrol hapında düşük dozda bulunur ve kullanılması güvenli olarak düşünülür.

Acil doğum kontrol hapları üç şekilde hamileliği önlerler:

 • Ovülasyondan önce kullandıysanız bu haplar ovülasyonu erteleyebilir ya da durdurabilir.
 • Döllenmeyi engeller. Acil doğum kontrol hapları, dölyatağı borusundaki tüylerin hareketlerini değiştirir. Bu tüyler spermin ve yumurtanın borulara taşınmasını sağlar. Tüylerin hareketinin değişmesi, döllenmeyi oldukça zorlaştırır.
 • Acil doğum kontrol hapları, rahim kalınlaşmasını etkileyebilir. Döllenen yumurtanın, rahme tutunabilmesi için rahmin sağlıklı bir kalınlıkta olması gerekir. Bu olmadan, döllenen yumurta rahme tutunamaz ve hamile kalamazsınız.

Acil Doğum Kontrol Haplarının Doğum Kontrol Haplarıyla Etkileşimi

Doğum kontrol hapları kullananlar, acil doğum kontrol haplarını herhangi bir komplikasyon oluşmadan kullanabilirler. Acil doğum kontrol hapını, doğum kontrol hapınızı iki veya daha fazla kez unuttuysanız kullanabilirsiniz. Bir an önce doğum kontrol haplarınızı düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmelisiniz.

Acil doğum kontrol hapı kullandıktan sonraki yedi gün boyunca, doğum kontrol haplarınızı kullanmaya devam etseniz bile kondom kullanarak korunun.

Acil Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Pek çok kadın acil doğum kontrol hapında bulunan yan etkilere tolerans gösterebilir. Bazı kadınlar acil doğum kontrol haplarını herhangi bir yan etki olmaksızın kullanırken, bazı kadınlarda yan etkiler oluşabilir.

Oluşabilecek yan etkiler:

 • Bulantı
 • Kusma
 • Regl dönemlerinde değişiklikler
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Alt karında kramplar
 • Göğüste hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Duygu durumunda değişiklik

Acil doğum kontrol haplarının yan etkileri bir ay içinde geçmezse ya da kanama görürseniz doktorunuzdan randevu alın. Düşük ya da dış gebelik gibi başka bir durumun belirtilerini gösteriyor olabilirsiniz. Dış gebelik, fetüsün, dölyatağı borusunda gelişmeye başladığı hayati risk oluşturan bir durumdur.

Aklınızda Bulundurmanız Gereken Risk Faktörleri

Acil doğum kontrol hapları, aşırı kilolu ve obez kadınlara önerilmez. Araştırmalar, obez kadınların acil doğum kontrol hapları kullandıklarında normal kilodaki kadınlara göre hamile kalma oranlarının üç kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Aşırı kilolu veya obezseniz, acil doğum kontrol haplarını kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sizin için daha etkili olabilecek rahim içi araçlar gibi yöntemleri önerebilir.

Acil Doğum Kontrol Haplarını Kullandıktan Sonra Oluşabilecek Durumlar

Acil doğum kontrol haplarının uzun süreli herhangi bir etkisi yoktur ve çoğu kadının kullanmasında bir sakınca görülmez. Acil doğum kontrol haplarını, normal doğum kontrol hapları kullanıyor olmanıza rağmen kullanabilirsiniz.

Acil doğum kontrol hapı kullandıktan sonraki birkaç gün veya birkaç hafta hafif ya da orta şiddetli yan etkiler görebilirsiniz. Bazı kadınlarda, yan etkiler daha şiddetli olabilir. Bazı kadınlarsa hiçbir yan etki görmeyebilir.

Acil doğum kontrol hapları düzgün kullanıldıklarında son derece etkilidirler. Ancak, bu haplar sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Rutin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Bu şekilde kullanıldıklarında, düzenli doğum kontrol hapı kullanmak, rahim içi araç kullanmak ve hatta kondom kullanmak kadar bile etkili olamazlar.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...