Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Adet öncesi sendromu (PMS), adet döneminden bir hafta önce başlayan fiziksel ve ruhsal değişimlerdir. Bazı kişiler dengesiz hissederken diğer kişilerde şişkinlik ve ağrılı olabilir.

Bazı insanlar için PMS adet döneminden bir hafta sonra da ruh hali değişimlerine yol açabilir. Ruh hali değişimleri ani ve açıklanamayan değişimlerdir. Güne çok iyi bir ruh hali ile başladıktan sonra kendinizi bir anda sinirli ve asabi bir şekilde bulabilirsiniz.

PMS sırasında meydana gelen diğer ruh hali değişimleri:

  • Üzüntü
  • Asabiyet
  • Kaygı
  • Kızgınlık

Birbiri ile bağlantısı olan iki durum da ruh hali değişimlerine yol açabilir:

  • Adet öncesi disforik bozukluğu (PMDD)

PMDD, PMS ile oldukça benzerdir ancak daha ağırdır ve duyguları da içerir. Bazı vakalarda değişimler gündelik hayata etki edebilmektedir. Yapılan son araştırmalar kadınlar %75 oranında PMS görülürken sadece %3-8 aralığında PMDD görülmektedir.

  • Adet öncesi şiddetlenme

Bu durum adet dönemi öncesinde kişide PMS harici var olan kaygı, depresyon ve bipolar bozukluk gibi sorunların şiddetlenmesi durumudur. PMS için tedavi gören kadınların yaklaşık olarak yarısında depresyon ya da kaygı bulunmaktadır.

Neden Olur

*Uzmanlar PMS’in gerçek nedeninden emin değillerdir ancak hormonsal değişiklerden şüphelenilmektedir.

*Adet döneminin yaklaşık olarak ortası sayılan noktada yumurtlama meydana gelir. Bu zaman içerisinde vücut bir adet yumurtayı salar ve bu durum östrojen ve projesteron seviyelerinin düşmesine neden olur. Bu iki hormonun seviyesinin değişmesi hem fiziksel hem de psikolojik değişimlere neden olur.

*Östrojen ve projesteron seviyeleri ayrıca serotonin seviyesini etkiler. Serotonin ruh halini, uyku düzenini ve iştahı düzenlemeye yarayan bir sinir ileticidir. Düşük serotonin seviyesi üzgün hissetmek, asabiyet, uyku düzeni bozukluğu ve alışılmadık aşerme gibi PMS belirtilerine neden olur.

Nasıl Kontrol Altına Alınır

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...