Adrenalektomi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Adrenalektomi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Adrenal bezler böbreklerin üzerinde bulunan iki küçük organdır. Bu organlar bağışıklık sistemi, metabolizma, kan şekeri seviyesi ve tansiyonun kontrol edilmesini ve daha birçok vücut fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olan hormonları salgılar.

Adrenalektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Adrenalektomi Nedir?

Adrenalektomi, adrenal bezlerinin (böbreküstü bezleri) birinin ya da her ikisinin ameliyatla çıkarılmasıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tedaviniz sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız ve bir süre ağır kaldırmamalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böbrek üstü bezi sorunları için Üroloji (Bevliye), Genel Cerrahi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Adrenalektomiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Adrenal bezlerde bulunan iyi huylu veya kanserli tümörler bu işlemin uygulanmasındaki en sık nedendir. Doktorlar tümör bulunuyorsa adrenal bezlerden birini veya her ikisini birden alabilirler. Sadece tek bir adrenal bezin alınması gerekiyorsa, sağlıklı olan adrenal bez tüm işleri üstlenerek işlevsellik sağlayabilir.

Adrenal bezlerden biri ya da her ikisi çok fazla hormon üretiyorsa adrenalektomi yapılması gerekebilir. Aşırı hormon üretimi bu bezlerde tümörün olmasına işaret edebilir.

Adrenalektomiye Nasıl Hazırlanabilirim?

Adrenalektomi, hastanede veya klinikte gerçekleşen cerrahi bir işlemdir. Bu işlem için anestezi uygulanır. Anestezi sizi uyutacağından ameliyat sırasında ağrı hissetmezsiniz.

Anestezi, bulantı yaşamanıza neden olabilir. Doktorunuz ameliyat öncesinde gece yarısından itibaren bir şey yiyip içmeyi bırakmanızı isteyecektir. Böylece anestezi bulantı yapsa bile midede kusulacak bir şey olmaz.

Doktorlar adrenalektomiyi açık cerrahi ya da laparoskopik olarak gerçekleştirebilirler. Laparoskopik cerrahide enfeksiyon riski azaltılabilir ve iyileşme süresi kısalır. Hangi uygulamanın yapılacağını doktorunuza danışabilirsiniz.

Adrenalektomi Nasıl Yapılır?

Adrenalektomiden Sonra Ne Olur?

Adrenalektomi işleminden sonra iyileşme için odaya alınırsınız. Burada yaşamsal faaliyetleriniz izlenir. Anesteziden uyandığınızda hastane odasında dinlenirsiniz.

Açık adrenalektomi yapıldıysa 4 veya 5 gün hastanede kalmanız gerekir. Laparoskopik adrenalektomide ise 3 gün sonra evinize gidebilirsiniz. Kesiklerin olduğu yerlerde ağrı hissedebilirsiniz. Laparoskopik adrenalektomi geçirdiyseniz karındaki gaz kramplara ve şişkinliğe neden olabilir.

Doktorunuz ameliyattan iki hafta geçtikten sonra muayeneye gelmenizi ister. Bu muayenede yaşadığınız ağrıları ve kafanızdaki diğer endişeleri doktorunuza danışabilirsiniz. Ameliyattan dolayı bir komplikasyon yaşadıysanız başka tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, çoğu hasta herhangi bir komplikasyon yaşamadan iyileşir. Adrenalektomi hastaları genellikle kendilerini hazır hissettiklerinde işlerine ve okullarına geri dönebilir. Ancak, doktorunuz ameliyattan sonraki 6 ila 8 hafta boyunca ağır kaldırmamanızı söyleyecektir.

Adrenalektomide her iki adrenal bez alındıysa, adrenal bezlerin doğal bir şekilde ürettiği hormonlar için ilaç tedavisi almanız gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...