Adrenerjik Bronkodilatör Doz Aşımı

Adrenerjik Bronkodilatör Doz Aşımı

Adrenerjik bronkodilatör doz aşımı, kişinin belli türdeki astım ilacını aşırı dozda kullanmasıdır. Adrenerjik bronkodilatör, daha kolay nefes almanızı sağlamak için solunum yolunun açılmasına yardımcı olan inhaler şeklindeki ilaçlardır. Bu ilaçların çok fazla kullanılması aşırı doz alımı olarak düşünülür.

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doz aşımı, ilacı çok fazla kullandığınızda yaşayabileceğiniz bir durumdur. Bu durum kazara da olsa, kasten de olsa aşırı doz alımı hayati risk oluşturabilir.

Dikkat!

Bir ilaçta doz aşımı yapıldıysa acil yardıma ihtiyacınız vardır. Bu durumda bir an önce 112 acil servisi aramalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Aşırı doz alımında acilen 112 acil servisi arayın.

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımının Nedenleri

Adrenerjik bronkodilatörler, çok fazla kullandığınızda sizi hasta eder. Bu ilaçların çok fazla yutulması veya solunması yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir.

Doz aşımına neden olabilecek ilaçlar şunlardır:
Albüterol
Bıtolterol
Efedrin
Epinefrin
İzoetarin
İzoproterenol
Metaproterenol
Pirbuterol
Racepinefrin
Ritodrin
Terbutalin

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımının Belirtileri

Belirtiler, kullanılan ilaç miktarına bağlıdır. Hafif belirtiler arasında üşüme ve mide bulantısı bulunur. Ağır belirtiler arasında ise koma ve hatta ölüm bulunmaktadır.

Aşırı doz alımında yaşayabileceğiniz belirtiler arasında şunlar bulunur:
Sık, hızlı ya da hiç nefes almama gibi nefes alma sorunları
İdrarın çıkışında zorluk
Bulanık görüş ya da gözbebeklerinin irileşmesi
Boğazın yanması
Yüksek tansiyonu takip eden şekilde düşük tansiyon
Kalp hızının artması (taşikardi)
Ateş ya da titreme
Titreme veya kasılma
Koma
Sinirlilik gibi ruhsal durumdaki değişimler
Ten renginde değişiklikler (morarma)
Mide bulantısı ya da kusma

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımının Teşhis Edilmesi

Doktorunuz, ilacınızı aşırı doz aldığınızı tespit edebilir. Sizde veya sevdiğiniz birinde doz aşımının yaşanması durumunda acil tedavi uygulanmalıdır. Acil durum tedavisini yapacak sağlık uzmanı, aşırı dozun şiddetinin belirlenmesi için birtakım sorular soracaktır.

Bu sorular arasında şunlar bulunur:
Kilonuz
Biliyorsanız kullandığınız ilaçlar
Belirtileriniz
Biliyorsanız kullandığınız ilaçların zamanları
Biliyorsanız alınan ilaçların miktarları

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımının Tedavisi

Doz aşımı tedavisi genellikle acil serviste yapılır. Acil serviste görevli doktorlardan biri tansiyon, vücut ısısı ve nabız gibi hayati bulgularınızı kontrol edecektir. Belirtileriniz şiddetli ise doktorunuz tedavi uygulamak zorunda kalabilir.

Doktorun uygulayabileceği tedaviler arasında şunlar bulunur:

  • Midedeki fazla ilaçların emilmesi için aktif kömür kullanılması
  • Nefes almanıza yardımcı olması için solunum cihazının kullanılması
  • Koldan serum verilmesi
  • Midenin yıkanması
  • Kan şekerinin ve potasyum seviyesinin takip edilmesi için kan tahlili

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımının Önlenmesi

İlaçları kullanırken doktorunuzun verdiği doz önerilerini dikkate alın. İlacın tavsiye edilenden fazla alınması doz aşımına neden olabilir. İlacınızı ne sıklıkla kullandığınızı da bilmeniz önemlidir. Dozla ilgili yönergeleri takip etmeniz doz aşımı yaşamanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

Kullandığınız ilaçları takip etmeniz doz aşımının önlenmesini sağlayabilir. Aynı etken maddeye sahip ilaçları bir arada kullanmamaya dikkat edin.

Kafanızdaki soruları doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Doktorunuz ve eczacınız, benzer ilaçlar konusunda sizleri bilgilendireceklerdir.

İlaçları her zaman çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Çocukları uzak tutacak kilitli kapakları olan dolaplar kullanmanız çocukların istemeden doz aşımı yapmasını engellemek için etkili bir yöntemdir.

Çocuğunuz büyüdükçe kilosu değişir. Çocuğunuzun kilosunda farklılıklar varsa doktordan dozun tekrar düzenlenmesini isteyebilirsiniz. İlacın uygun dozda kullanılması, doz aşımının engellemesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu astım ilaçları konusunda eğitin. Astım krizi paniğe yol açabilir. Bu durum ise çocuğunuzun gerekenden fazla ilaç kullanmasına neden olabilir. Böyle bir kriz anında çocuğunuzun ne yapması gerektiğini öğretmeniz gelecekte aşırı doz kullanmasına engel olabilir.

Adrenerjik Bronkodilatörde Doz Aşımından Sonra Olacaklar

Doz aşımı sonrasında yaşanacaklar oluşan komplikasyonlara bağlıdır. Doz aşımından dolayı bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar bakış açınızı etkileyebilir. Tedavinin erken alınması organlarda kalıcı hasarın engellenmesine yardımcı olabilir. Genellikle doz aşımından sonra ne kadar az komplikasyon yaşanırsa gidişat da o kadar iyi olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...