Ağız Kokusu: Farkında Mısınız?

Ağız Kokusu: Farkında Mısınız?

Bazı kişiler dişleri tamamen sağlıklı iken ağızlarının koktuğuna inanır. Diğerleri ise ağızları kokmasına rağmen fark edemezler. Kişinin kendi ağız kokusunu fark etmesinden ziyade kendi nefesini koklaması zordur. Gücendiğiniz birisine gün içerisinde ağzınızın nasıl koktuğunu sorabilirsiniz. Ancak bunu bol soğanlı tuna sandviçi yedikten hemen sonra yapmayın.

Ağız Kokusu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ağız kokusu için ilk olarak diş hekiminden randevu almanız gerekmektedir. Her ne kadar ağız kokusu bir çok sebebe dayalı olsa dahi ilk olarak diş hekimin tedavisi gerekmektedir. Diş hekiminin muayenesinden sonra diş hekimi uygun tedavi yöntemini belirler veya sizi başka branştaki bir hekime yönlendirir.

Ağız Kokusunun Kaynağı

  • Ağız kokusu genel olarak bakterilerin bol bulunduğu ağızda meydana gelir. Eğer dişlerinizi yeterince fırçalamaz ya da diş ipi kullanmazsanız bakterilerin artarak plak oluşumuna neden olurlar. Eğer bu plaklar günde en az iki defa fırçalanmaz ise kötü kokuya ve diş kaybına neden olurlar.
  • Bütün yiyecekler ağızda kalabilir ancak soğan ve sarımsak ağız kokusuna en çok neden olan yiyeceklerdir. Yiyeceklerin sindirilmesi kan akışınıza sülfür salınmasına neden olur ve sülfür akciğerlere ulaştığında ağız kokusuna neden olur.
  • Ağız kokularının %90’ının ağızdan kaynaklanmasına rağmen vücudun başka yerlerinde meydana gelen kimyasal etkileşimlerde buna neden olabilmektedir. İstenilmeyen bir tada neden olan reflü de ağız kokusuna neden olabilir. Diğer nedenler ise; şeker hastalığı karmaşıklıkları, enfeksiyonlar ve böbrek yetmezliğidir.

Ağız Kokusu İçin Evde Tedavi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...