Agronülositoz: İhmal Edilmediğinde Kolay İyileşir

Agronülositoz: İhmal Edilmediğinde Kolay İyileşir

Agronülositoz Nedir? Agronülositoz, kemik iliğinin genellikle nötrofiller gibi belirli bir akyuvar hücresi tipini yeterince yapmadığı nadir görülen bir hastalıktır. Nötrofiller, vücudunuzdun enfeksiyonlarla mücadele etmesi gereken akyuvar hücresi türüdür. Vücudunuzdaki en büyük akyuvar hücrelerini oluştururlar. Nötrofiller, vücudunuzun bağışıklık sisteminin kritik bir parçasıdır. Genellikle enfeksiyon bölgesine ulaşan ilk bağışıklık hücreleridir. Bakteriler gibi zararlı istilacıları yok ederler. Agranülositozda düşük seviyedeki nötrofillerin olması küçük enfeksiyonların bile ciddi hastalıklara dönüşebileceği anlamına gelir. Genellikle aniden zarar vermeyen zayıf mikroplar, vücudunuzun savunma sistemini geçerek hücrelerinize saldırabilir.

Agronülositoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Agronülositoz nadir görülen ihmal edilmediğinde güzel bir şekilde iyileşme gösteren hastalıktır.

Tedavi Edilmediğinde...

Agranülositoz, tedavi edilmediğinde enfeksiyonlara karşı savunmasız olacağından oldukça tehlikeli olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Agranülositoz için İç Hastalıkları (Dahiliye), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Agranülositozun Belirtileri

Agranülositoz enfeksiyon olmadığında herhangi bir belirtiye neden olmayabilir.

Agranülositozun ilk belirtileri arasında şunlar bulunur:
Aniden ateşin çıkması
Titreme
Boğaz ağrısı
Uzuvlarda zayıflık
Ağzın ve dişlerin ağrıması
Ağızda yaralar
Diş eti kanaması
Agranülositozun diğer belirtileri şunlardır:
Kalp hızının artması
Hızlı nefes alma
Tansiyonun düşmesi
Ciltte apse oluşumu

Agranülositozun Türleri ve Görülme Nedenleri

İki tür agranülositoz vardır. İlk tür, doğuştan gelir. İkincisi ise bazı ilaçlardan ya da tıbbi işlemlerden dolayı edinilir.

Her iki agranülositozda da tehlikeli sayılabilecek kadar düşük nötrofil sayısına sahip olursunuz. Yetişkinlerde sağlıklı seviye genellikle mikrolitre başına 1500 ila 8000 nötrofil arasındadır. Agranülositozda mikrolitre başına 500’den az nötrofil bulunur.

Edinilen agranülositozda bir şey kemik iliğinin nötrofil üretememesine ya da tamamen olgun ve işleyen hücrelere dönüşmeyen nötrofillerin üremesine neden olur. nötrofillerin çok hızlı bir şekilde ölmesine neden olan bir durum da olabilir. Doğuştan ortaya çıkan agranülositozda buna neden olan genetik anormalliği miras olarak alırsınız.

Edinilmiş agranülositoz şu durumlardan kaynaklanabilir:
Bazı ilaçlar
Böcek ilacı gibi kimyasallara maruz kalma
Kanser gibi kemik iliğini etkileyen hastalıklar
Ciddi enfeksiyonlar
Radyasyona maruz kalma
Sistemik lupus eritematozus gibi bağışıklık sistemi hastalıkları
B12 ve folik asit seviyelerinin düşük olması gibi beslenme yetersizlikleri
Kemoterapi
1996’da yapılan bir araştırma edinilmiş agranülositoz vakalarının yaklaşık %70’inin ilaçlarla bağlantılı olduğunu buldu.
Agranülositoza neden olabilecek ilaçlar arasında şunlar bulunur:
Karbimazol ve metimazol (Tapazol) gibi antitiroit ilaçları
Sülfasalazin (Azulfidine), dipiron (Metamizol) ve nonsteroid antienflamatuar ilaçlar
Klozapin (Clozaril) gibi antipsikotikler
Kinin gibi anti sıtma ilaçları

Agranülositozda Risk Faktörleri Nelerdir?

Kadınlarda agranülositoz, erkeklere göre daha çok görülür. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, kalıtsal türü daha çok erişkinliğe ulaşmadan önce ortadan kaybolur. Edinilmiş agranülositoz genellikle yaşça büyük yetişkinlerde görülür.

Agranülositoz Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır. Bu sorular arasında en son kullandığınız ilaçlar ve geçirdiğiniz hastalıklar da bulunur. Enfeksiyonun kontrol altına alınması ve akyuvar hücrelerinin sayılması olarak bilinen bir testi yaptırmak için kan ve idrar örneğine ihtiyaç duyulur. Doktorunuz, kemik iliğinizle ilgili bir durumdan şüpheleniyorsa kemik iliği örneği alabilir.

Kalıtsal agranülositozun olduğunu kontrol etmek için genetik test yapılması gerekir. Olası bağışıklık sistemi bozuklukları için test yapılması gerekebilir.

Agranülositozda Tedavi Seçenekleri

Agranülositoza başka bir hastalık neden oluyorsa öncelikle bu durum tedavi edilir.

Başka bir durum için gerekli olan ilacın agranülositoza neden olması durumunda doktorunuz alternatif bir tedavi önerebilir. Birkaç farklı ilaç kullanıyorsanız bırakmanız gerekebilir. Bunun yapılması, hangi ilacın soruna yol açtığını anlamak için yapılabilecek tek şeydir. Doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik ve antifungal ilaçlar yazacaktır.

Koloni uyarıcı faktörü denilen bir tedavi, kemoterapi sonrasında edinilmiş agranülositoz yaşayan kişileri tedavi etmek için kullanılabilir. Bu tedaviyle kemik iliğinin nötrofil üretmesi sağlanır. Kemoterapi ile birlikte kullanılabilir.

Çok yaygın bir şekilde kullanılmasa da bazı kişilerde en iyi tedavi nötrofil nakli ile sağlanır.

Agranülositozun Uzun Vadede İyileşmesi

!Agranülositoz, sizi enfeksiyonlara karşı hassas bir duruma sokacağından tedavi edilmediğinde oldukça tehlikeli olabilir. Agranülositozun komplikasyonlarından biri sepsistir. Sepsis, kanda görülen bir enfeksiyondur. Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Doğru zamanda yapılan tedavi ile agranülositoz güzel bir şekilde iyileşebilir. Çoğu durumda bu hastalık kontrol altına alınabilir. Viral enfeksiyonlardan sonra agranülositoz yaşayan kişilerde hastalık kendiliğinden geçer.

Agranülositozu Önlemenin Bir Yol Var mı?

Agranülositozu önlemenin tek yolu, bu duruma neden olan ilaçlardan uzak durmaktır. Bu hastalığı tetiklediği bilinen bir ilaç kullanıyorsanız nötrofil seviyelerinizin kontrol edilmesi için düzenli olarak kan tahlili yaptırmanız gerekir. Nötrofil seviyeniz düşükse doktorunuz kullandığınız ilaçları bırakmanızı isteyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...