Akarboz, Miglitol ve Pramlintid: Kan Şekerinin Emilimine Etki Eden İlaçlar

Akarboz, Miglitol ve Pramlintid: Kan Şekerinin Emilimine Etki Eden İlaçlar

Sindirim sisteminiz karmaşık karbonhidratları yiyeceklerden kanınıza geçirilebilecek bir hâle getirir. Şeker daha sonra ince bağırsağınızdaki duvarlardan kanınıza geçer. Diyabetiniz varsa vücudunuzdaki şekerin kan dolaşımından hücrelere doğru hareket etmesiyle ilgili bir sorun vardır. Bu durum, kanınızda daha fazla şeker olmasına neden olur. Diyabet tedavisi kan şekeri seviyesini kontrol etmeye dayanır. Kan şekeri seviyesinin uzun süreli olarak artması ileride tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir. Akarboz, miglitol ve pramlintid diyabetin yönetilmesine yardımcı olan ilaçlardır. Her biri kanınıza çok fazla şekerin hızla girmesini engeller. İlaçların kana farklı şekillerde girerler ve hepsi farklı şekillerde çalışır.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Kan Şekerinin Emilimi ve Diyabet

1 Akarboz ve Miglitol: Alfa-glukozidaz İnhibitörleri

Akarboz ve miglitol muadil ve orijinal ilaç olarak mevcuttur. Precose, akarboz etken maddesinin kullanıldığı asıl ilaçtır. Glyset, miglitol etken maddesinin kullanıldığı asıl ilaçtır. Bu ilaçlar, alfa-glukosidaz inhibitörleridir.

Nasıl Etki Ederler?

Glukosidaz, vücudunuzda kompleks karbonhidratları basit şekerler hâline dönüştürmeye yardımcı olan bir enzimdir. Alfa-glukozidaz inhibitörleri, bu glukozidaz etkisini engellemeye yardımcı olarak çalışır. Bunun yapılması şekerin, ince bağırsağınızdan kanınıza geçmesini önlemeye yardımcı olur. Ancak, alfa-glukosidaz inhibitörleri basit şekerlerin (meyve, tatlı, şeker ve bal gibi gıdalarda bulunan şekerler) kanınıza geçmesine engel olmaz.

Nasıl Kullanılır?

Hem akarboz hem de miglitol oral bir tablet şeklindedir. Bu ilaçlar yemekle birlikte alınır. İlaçları her öğünle birlikte kullanmazsanız etkileri azalır.

Kimler Kullanabilir?

Bu ilaçlar tip 2 diyabeti olan insanları tedavi etmek için onaylanmıştır. Genellikle, karbonhidratlı yiyecekleri yedikten sonra kan şekeri seviyesi çok yüksek olan tip 2 diyabetli insanlara reçete edilirler. Tek başına veya diğer diyabet tedavileri ile kullanılabilirler.

Alfa-glukosidaz inhibitörleri herkes için ideal değildir. Ayrıca genellikle 18 yaşından küçük veya emziren kadınlara verilmezler. Şiddetli sindirim bozukluğu veya karaciğer rahatsızlığınız varsa doktorunuz alternatif bir tedavi önerebilir.

2 Pramlintid

Pramlintid bir amilin analoğudur. Sadece muadili olmayan asıl ilaç SymlinPen olarak kullanılabilir. Bu durum, ilacın muadilinin bulunmadığı anlamına gelmektedir.

Nasıl Etki Eder?

Tipik olarak, pankreas her yemek yediğinizde doğal olarak amilin salgılar. Ancak, diyabeti olan bazı kişilerde, pankreas yeterli şekilde doğal amilin sentezleyemez veya herhangi bir doğal amilin üretemez. Amilin, midenizdeki yiyeceklerin sindirilme hızını azaltarak şekerin kanınıza emilmesini yavaşlatır. Ayrıca iştahınızı azaltmaya ve tokluk ile doluluk hislerini artırmaya yardımcı olur.

Pramlintid gibi amilin analogları, doğal amilinin etkisini taklit eder. Yiyeceklerin midenizden ayrılma hızını azaltır, daha tok hissetmenize yardımcı olur ve şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatır. Pramlintid hem kan şekeri kontrolünü hem de kilo verilmesini artırır.

Nasıl Kullanılır?

Pramlintid önceden doldurulmuş bir kalemde enjekte edilebilir bir şekilde gelir. Kalem, size tam bir doz vermesi için ayarlayabileceğiniz durumdadır.

Karın veya baldırınızdan cildinizin altına pramlintidi kendiniz enjekte edebilirsiniz. Her yemekten önce kendinize bir enjeksiyon yapın. Pramlintid enjeksiyonunu her yapışınızda farklı bir alanı kullanın. Ayrıca, pramlintid ile birlikte insülin kullanıyorsanız, insülin iğnesini yaptığınız yerin dışında bir yere pramlintidi uygulayın.

Kimler Kullanabilir?

Pramlintid, 18 yaş ve üstü tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Pramlintid, tedavi olarak tek başına kullanılabilir. Kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesinde ek yardım sağlamak için insülin ile birlikte de kullanılabilir.

!!!Dikkat!!!

Pramlintid, ağızdan aldığınız ilaçların emilimini geciktirir. Pramlintid kullanmadan önce veya pramlintid kullanıldıktan sonra iki saat içinde başka bir oral ilaç kullanmayın.

Ayrıca, pramlintid alırken daima kan şekerinizi yakından takip etmelisiniz. İlacı kullandıktan sonra üç saat içinde ciddi hipoglisemi (kan şekerinin düşüklüğü) yaşayabilirsiniz.

Akarboz, Miglitol ve Pramlintidin Yan Etkileri

Akarboz, miglitol ve pramlintid bazı kişilerde baş dönmesi ve uyuşukluk gibi yan etkilere neden olabilir. Her bir ilaca özgü yan etkiler de vardır.

Etkileşimler

Akarboz, miglitol ve pramlintid başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında olumsuz yan etkilere neden olabilir. Pramlintid, miglitol ve akarbozun olumsuz olarak etkileşime girdiği ilaçları başka yazılarımızda detaylı olarak inceledik.

Doktorunuzla Konuşun

Akarboz ve miglitol hem alfa-glukozidaz inhibitörleridir ve bu ilaçlar benzer şekilde çalışırlar. Tipik olarak tip 2 diyabet için kullanılırlar.

Pramlintid hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için kullanılır. Kombinasyon tedavilerinde kendi başına veya insüline ek olarak kullanılır.

Bu ilaçların sizin için uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, diyabetinizle ilgili bilgileri ve sağlık geçmişinizi bilir. Bu bilgilere sahip olması, sizin için doğru tedaviye karar vermesinde önem taşımaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...