Akciğer Enfeksiyonu: Histoplazmoz

Akciğer Enfeksiyonu: Histoplazmoz

Histoplazmoz Nedir? Histoplazmoz, bir tür akciğer enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona, Histoplasma capsulatum mantar sporları neden olur. Bu sporlar, yarasaların ve kuşların dışkılarını barındıran topraklarda bulunur. Bu mantar, sadece güneydoğu ve orta Atlantik bölgede görülür. Histoplazmoz çoğu zaman tedavi gerektirmez. Ancak, zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler ciddi sorunlar yaşayabilirler. Hastalık ilerleyerek vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir. Histoplazmoz vakalarının %10 – 15’inde yaraların vücuda yayıldığı belirtilmiştir.

Histoplazmoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Nadiren de olsa histoplazmoz hayatı tehdit edebilir. Bu nedenle, tedavi almak son derece önemlidir.

Bulaşıcı mıdır?

Mantarlar bir kişiden başkasına geçemez, yani bulaşıcı değillerdir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Histoplazmoz için Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi bölümlerine gidilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mantardan enfeksiyon kapan çoğu kişide belirti olmaz. Ancak, belirti riski daha fazla sporun solunmasıyla artar. Belirtiler genellikle sporlara maruz kalınmasından 10 gün sonra ortaya çıkar.

Histoplazmozun Nedenleri

Mantar sporları, kirli toprak ve dışkılar karıştırıldığında havaya yayılabilir. Bu sporların solunması enfeksiyona yol açabilir.

Bu rahatsızlığa neden olan sporlar yaygın olarak yarasa ve kuş pisliklerinin bulunduğu yerlerde olur:
Mağaralar
Tavuk kümesi
Parklar
Eski çiftlikler

Histoplazmoza birden çok kez yakalanabilirsiniz. Ancak, ilk enfeksiyon genellikle en şiddetli olanıdır.

Histoplazmozun Türleri

I Akut Histoplazmoz

Akut ya da kısa türeli histoplazmoz genellikle hafiftir. Nadiren komplikasyonlara yol açar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi mantarın yaygın olduğu yerlerde yaşayan kişilerin enfeksiyon geçirdiğini belirtiyor. Bu kişilerin çoğu enfeksiyonun belirtilerini yaşamıyor.

II Kronik Histoplazmoz

Kronik ya da uzun süreli histoplazmoz, akut histoplazmozdan daha nadir görülür. Nadiren de olsa bu durumda enfeksiyon tüm vücuda yayılabilir. Histoplazmoz tüm vücuda yayıldıktan sonra tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Hastalığın yayılması, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi mantarın yaygın olduğu bölgelerde HIV enfeksiyonu olan kişilerin %30’unda görüldüğünü belirtiyor.

Risk Altında mıyım?

Bu hastalığın gelişmesi için iki büyük risk bulunur. Bu risklerin ilki yüksek risk barındıran bir işte çalışmak ve ikincisi bağışıklık sisteminin risk altında olmasıdır.

I Meslekler

Kirli topraklarla veya hayvan dışkılarıyla uğraşacağınız işlerde çalışıyorsanız histoplazmoz enfeksiyonu yaşama olasılığınız daha yüksektir.

Yüksek risk barındıran işler arasında şunlar bulunur:
İnşaat işçiliği
Çiftçilik
Böcek ilaçlama işçisi
Yıkım işçisi
Çatı ustası
Bahçıvan

II Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Histoplazmoz enfeksiyonu yaşayan pek çok kişi dışarıdan bakıldığında hasta görünmez. Ancak, bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa ciddi enfeksiyon geçirme riskiniz artar.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ilişkili olan durumlar:
Çok genç veya çok yaşlı olmak
HIV ya da AIDS olmak
Kortikosteroidler gibi güçlü antienflamatuar ilaçlar kullanmak
Kanser tedavisi için kemoterapi almak
Eklem iltihabı için TNF inhibitörü kullanmak
Organ naklinin reddini önlemek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmak

Enfeksiyonun Uzun Vadede Oluşturacağı Komplikasyonlar

Histoplazmoz, birçok komplikasyona yol açabilir:

Bu komplikasyonlar Açıklama
Akut Solunum Bozukluğu Sendromu Akut solunum bozukluğu sendromu, akciğerlerin sıvıyla dolmasının sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durum, kandaki oksijen seviyesinin tehlikeli bir seviyeye inmesine neden olur.
Kalp Fonksiyonuyla İlgili Sorunlar Kalbinizin etrafında sıvı birikirse ya da iltihap oluşursa kalp normal bir şekilde çalışamaz.
Menenjit Histoplazmoz, menenjit denilen ciddi bir duruma yol açabilir. Menenjit, beynin ve omuriliğin etrafındaki zar, enfeksiyon kaptığında yaşanır.
Böbrek Üstü Bezleri ve Hormon Sorunları Enfeksiyon, böbrek üstü bezlerine zarar verebilir ve bu durum hormon üretiminde sorunlara yol açabilir.

Histoplazmozun Teşhis Edilmesi için Yapılan Testler

Hafif bir histoplazmoz geçiriyorsanız enfeksiyon kaptığınızı anlamazsınız. Histoplazmoz için test, genellikle yüksek risk barındıran bölgelerde yaşayan ya da çalışan kişilere ve ciddi enfeksiyon geçiren kişilere yapılır.

Teşhisi onaylamak için doktorunuz kan ve idrar tahlili isteyebilir. Bu testler histoplazmoza maruz kalındığını gösteren antikorlara ve diğer proteinlere bakar. Doktorunuz idrar, balgam ya da kan kültürü ile teşhisi doğrulayabilir. Ancak, sonuçların alınması 6 haftayı bulabilir.

Vücudunuzun hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak başka testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Doktorunuz akciğerlerinizden, karaciğerinizden, cildinizden ve kemik iliğinizden biyopsi alabilir. Ayrıca göğüs röntgenine ve tomografiye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu testlerin amacı, herhangi bir komplikasyonun varlığını ortaya çıkarıp başka tedavilere gerek olup olmadığına karar vermektir.

Histoplazmozun Tedavisi

Hafif bir enfeksiyon geçiriyorsanız muhtemelen bir tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Doktorunuz, belirtilerinizi hafifletmek için dinlenmenizi ve verilen ilaçları kullanmanızı isteyecektir.

Nefes almada zorlanıyorsanız ya da bir aydan daha uzun süredir enfeksiyon devam ediyorsa tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda oral mantar ilacı kullanabilir ya da damardan tedavi görebilirsiniz.

En yaygın kullanılan ilaçlar:
Ketokonazol
Amfoterisin B
İtrakonazol

Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa ilacı damardan almanız gerekir. Bu şekilde en güçlü ilaç verilebilir. Bazı kişilerin iki yıl boyunca mantar ilacı kullanması gerekebilir.

Histoplazmozu Nasıl Engelleyebilirim?

Yüksek riskli bölgelerden kaçınarak enfeksiyon riskini engelleyebilirsiniz.

Bu bölgeler:
İnşaat alanları
Yenilenen binalar
Mağaralar
Güvercin ya da tavuk dışkısı

Yüksek riskli bölgelerden kaçınamıyorsanız sporların havaya yayılmasını engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, çalışma ya da kazı yapmadan önceden çalışacağınız bölgeyi spreyle sulayın. Havadaki sporlara maruz kalmamak için maske takın. Sağlığınızın korunması gerektiği bir yerde çalışıyorsanız işvereniniz size güvenli ekipmanlar temin etmekten sorumludur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...