Aktif Kalmak: Total Diz Replasmanından Sonra Yapabileceğiniz Spor ve Aktiviteler

Aktif Kalmak: Total Diz Replasmanından Sonra Yapabileceğiniz Spor ve Aktiviteler

Genel Bakış

Diz değiştirme daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzınız için biletiniz olabilir. İyileştikten sonar ameliyattan önce sizin için çok acı verici ve zor olan birçok etkinliğe dönebilirsiniz.

Çoğu durumda yaklaşık 12 hafta sonra normal aktivitelerinizin çoğuna devam edebilirsiniz. Ancak yeni bir spor veya fiziksel aktivite başlamadan önce doktorunuza danışın. Aktif kalmak dizinizi güçlendirmenize ve uzun yıllar boyunca iyi işlev görmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Burada, ameliyatınızdan kurtulduktan sonra yapabileceğiniz, düşük etkili etkinliklerin ve sporların birkaç örneği var.

Egzersiz ve Aktivite Kuralları

Ağrınız olmadan hareket etmekten heyecan duyabilirsiniz, ancak ameliyattan sonra fiziksel aktiviteye katılırsanız yeni diz ekleminize zarar vereceğinizden endişe duyuyor olabilirsiniz. Diz replasmanları son birkaç on yılda çok fazla ilerlemiştir. Yapay değiştirmeler doğal bir diz taklit etmek için tasarlanmıştır. Bu, doğal bir diz gibi, düzgün çalışması için egzersize ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi’ne göre (AAOS), çoğu doktor erken iyileşme aşamalarında 30 dakikaya kadar egzersiz tavsiye eder. Bu günlük yürüyüşe ektir.

Doktorunuz ihtiyaçlarınıza ve genel sağlığınıza göre aktivite önerileri sunacaktır. Genel olarak dizlerinize stres yaratabilecek yüksek etkili versiyonlar yerine düşük etkili egzersizler tavsiye edilir.

Aerobik Egzersizler

Güç ve Esneklik Eğitimi

Eğlence Etkinlikleri

Görünüş

AAOS, diz replasmanına sahip insanların %90’ından daha az diz ağrısı olduğunu ve genel yaşam kalitesi iyileştiğini düşünüyor. Çalışmak, ağırlığınızı azaltabilir, bu da yeni diz eklemlerinizdeki yıpranmayı ve yıpranmayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yeterince iyileşmeden önce faaliyete geçmek, sizi komplikasyon riski altına sokabilir. İşleri yavaşça almak ve aşamalı olarak kapsamlı bir egzersiz rutinine doğru ilerlemek önemlidir.

Diz ameliyatı sonrası herhangi bir aktiviteye başlamadan önce doktorunuza danışın. Her şeyden önce, diz ağrısı veya rahatsızlığı hissederseniz hemen çalışmayı bırakın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...