Akupunktur Tedavisi Acıtır mı?

Akupunktur Tedavisi Acıtır mı?

Akupunktur geleneksel Çin tıbbında tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Çin’de bulunmuş ve 2,500 yılı aşkındır uygulanan bir yöntemdir. Ki veya hayat gücü olarak bilinen enerji akışını düzenlemeye yarayan bir yöntemdir. Ki enerjisinin vücudunuzda bir yolu takip ederek aktığı düşünülür. Akupunkturun amacı, enerji tıkanıklıklarını açmak ve enerji akışını dengeleyerek duygusal, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı düzeltmektir. Akupunktur bu yollardaki özel noktaları ince metal iğneleri cilde batırarak uyarır. Akupunktur iğnelerinin yuvarlak uçları vardır ve böylece cildi kesmezler. Vücuttaki bu noktaları uyarmak, sinirlerinizi, kaslarınızı ve bağ dokunuzu etkiler.

Akupunktur Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Akupunktur Nedir?

Akupunktur vücudun belli noktalarının iğne yardımıyla uyarılmasıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Özellikle gideceğiniz merkezi iyi araştırmalısınız ve tek kullanımlık iğneleri tercih eden merkezleri tercih etmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Akupunktur uzmanı yani akupunkturist den yardım alabilirsiniz. Hastahanelerde ise bu konuda uzmanlaşmış Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Pratisyen Hekimlik doktorlarıda yapabilir.

Akupunktur Hangi Rahatsızlıklar İçin Kullanılır?

Akupunktur, vücuttaki doğal ağrı kesicileri harekete geçirdiğinden ağrıyı tedavi etmek için en sık başvurulan yöntemdir. Ayrıca bütünsel sağlığı düzeltmek ve stresi azaltmak için de kullanılır.

Akupunktur çok daha farklı rahatsızlıklar için de kullanılabilir:

 • Alerjiler
 • Anksiyete ve depresyon
 • Kemoterapinin sebep olduğu bulantı ve kusma
 • Diş ağrısı
 • Baş ağrısı ve migren
 • Yüksek tansiyon
 • Uykusuzluk
 • Doğum sancısı
 • Regl sancısı
 • Boyun ağrısı
 • Kireçlenme
 • Solunumla ilgili rahatsızlıklar

Akupunktur Acıtır mı?

Akupunkturun acıttığına dair yanlış görüşlere sahip kişiler bu yüzden akupunktur tedavisini denemek istemezler. Hâlbuki akupunktur tedavisi acıtmayı hedeflemez. Ancak, tedavi sırasında ufak bir şey hissedebilirsiniz.

Tedavi olan birçok kişi hiçbir şey hissetmemektedir. Çoğu zaman acı, ki enerjisinin verdiği bir his olarak algılanır. Ağır bir his, zonklama ya da zıplama hislerinin hepsi olumlu tepkilerdir.

Bu durum sizin acıya toleransınıza ve hassasiyetinize karşı değişiklik gösterebilir. Bazen ilk akupunktur tedavileri, sonrakilerden çok daha acı veriyor gibi hissettirebilir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki enerji noktalarının ilk kez aktive edilmesidir. Belirtileriniz düzelmeden önce biraz daha kötüleşebilir.

Akupunkturda acı olumsuz bir şey değildir ama devam etmesini de istemezsiniz. Eğer akupunktur iğnesi çok acı veriyorsa tedaviyi uygulayan uzman iğneyi çıkaracaktır.

Akupunktur Nasıl Hissettirir?

Bu deneyim herkes için farklı olsa da akupunktur genellikle bir rahatsızlığa ya da acıya sebep olmaz.

Etkili olması için acı vermesi gerekmez. Uyuşma ya da ağırlaşma gibi enerjiyi hissetmenize yarayan belirtiler görmeniz iyi bir şeydir. Bu tepkiler olumlu olarak düşünülür ve tedavinin işe yaradığı anlamına gelir.

Genellikle iğnelerin batırılmasını hissetmezsiniz çünkü bu iğneler çok incelerdir ve nazikçe batırılırlar. İğne gereken derinliğe girdiğinde hafif bir acı ya da küçük bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu tepkiler, tedavinin işe yaradığını ve akupunktur noktasının aktive olduğunu gösterir. Ayrıca, elektrik çarpması gibi bir his de algılayabilirsiniz. Akupunktur noktalarında sıcak bir his oluşması da yaşanabilir.

Şiddetli ve keskin bir acı hissediyorsanız tedavi uzmanına durumu bildirmelisiniz. Çoğu zaman acı ve rahatsızlık hissi sadece birkaç saniye sürer.

Acı Neden Olur?

Yüksek ölçülü iğneler kullanmak veya iğneleri çok daha derine batırmak acıya sebep olabilir. Bazı iğne markalarının da acıya sebep olduğu bilinmektedir. Tedaviyi uygulayan kişiler iğneyi batırırken bazen çok fazla güç uygulayabilir ya da ağır bir teknik kullanabilirler. Akupunktur tedavisi için lisansı olan yerlere gitmeniz son derece önemlidir.

Hafif bir rahatsızlığın ötesinde bir acı hissediyorsanız bunu belirtmelisiniz. Tedaviyi uygulayan uzmana daha yavaş olmasını veya o kadar derine batırmamasını söyleyebilirsiniz.

Bazen iğne düzgün batırılmadığında acı hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda uygulamayı yapan kişiyi değiştirmenizde fayda vardır.

Daha Çok Acı Veren Noktalar

Bazı noktaların diğerlerine göre daha hassas olmasını bekleyebilirsiniz. İğne küçük bir sinire, kasa ya da damara gelirse acı hissedebilirsiniz. Tek bir yerde acı hissedilmesi kısa sürdüğü sürece normaldir. Ellerdeki ve ayaklardaki noktalarda, hafif ağrılardan ve karıncalanma hissinden daha güçlü tepkiler oluşabilir. Çoğu zaman bu hisler kısa ömürlüdür.

Vücutta en çok acıyan bölgeyse kişiden kişiye değişir. Çoğu kişi için, ayaklar çok fazla enerji noktası içerdiğinden daha fazla acır.

Tedavinizle alakalı akupunktur noktalarında daha fazla acı hissetmeniz, bu bölgelerde enerji tıkanıklıkları olduğu için normal olarak düşünülür. Tedaviyi yapan uzmanın, tedavi yapılan kişinin hastalığının bilincinde olması ve iğneleri hassas bir şekilde kullanması gerekmektedir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Akupunktur tedavi seansının 30 ile 90 dakika arasında sürmesini bekleyebilirsiniz.

Bu zamanın bir kısmı, tedaviyi yapacak uzmana neden tedavi olduğunuzu anlatmanızla geçebilir. Durumunuza ve konuşmanın derinliğine bağlı olarak özellikle ilk seanslar daha uzun geçebilir.

İğneler genellikle akupunktur noktalarında 10 dakika ile 30 dakika arasında tutulurlar. Bu sırada sabit bir şekilde uzanmanız gerekir. Bazı kişiler son derece rahatlamış bir şekilde uzanır hatta uyurlar.

Akupunktur Tedavisinden Sonra Ne Yapmalısınız?

  • Tedaviden sonraki özellikle 24 saat içinde kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Kendinizi sakinlemiş, rahatlamış ya da uykulu hissedebilirsiniz. Kendinizi enerjik hissetmiyorsanız dinlenin. Yorucu aktivitelerden uzak durun.
  • Meyve, sebze ve protein gruplarından sağlıklı gıdalar tüketin. Alkolden ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Vücudunuzun enerji akışını bozabileceğinden buz torbası kullanmayın. Onun yerine sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Masaj, akupunkturun faydalarını artırabileceğinden tavsiye edilir.
  • Genellikle tedavi sırasında hissettiğiniz acılar tedavi biter bitmez geçer. Tedavinin sonrasındaki birkaç gün boyunca hafif veya şiddetli bir acı hissedebilirsiniz. Bu durum genellikle birkaç hafta içinde düzelir. Tedavi sonrasında oluşan tüm morarmalar genellikle birkaç gün içinde geçer.

Olağan dışı belirtiler görüyorsanız doktorunuza ya da tedaviyi yapan uzmana danışabilirsiniz. Akupunktur uygulamasını göğse yaptıran bazı kişilerde nefes darlığı veya pnömotoraks yaşanabilir.

Kimler Akupunktur Yapabilir?

Lisanslı akupunktur uzmanları ve doktorlar akupunktur yapabilirler. Sertifikası olmayan kişilere akupunktur yaptırmaktan uzak durmalısınız. Akupunkturdan kaynaklanan kazalar ya da olumsuz tepkiler genellikle sertifikasız kişilerin uygulamaları sonrasında ortaya çıkar.

Akupunktur yaptırmayı düşünüyorsanız ve acı hissedeceğinizden korkuyorsanız bir uzmana danışabilirsiniz.

Herhangi bir akupunktur tedavisine başlamadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Ne tür bir sonuç elde etmeyi düşündüğünüzü doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bu durum, özellikle sağlık sorununuz varsa ve ilaç kullanmadan tedavi olmak istiyorsanız geçerlidir. Doktorunuz sizin ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü sunacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...