Akupunkturun Yan Etkileri

Akupunkturun Yan Etkileri

Doğunun binlerce yıllık bu tıbbi yöntemi ile bazı sağlık sorunlarının ve ağrıların tedavi edildiği düşünülmekte. Akupunkturun gerçekten etkili olduğu bazı modern tıp uzmanları tarafından da kabul edildi. Ama akupunkturun bazı yan etkileri de mevcut.

Akupunkturun Yan Etkileri

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Akupunktur Nedir?

Akupunktur vücudun belli noktalarının iğne yardımıyla uyarılmasıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Özellikle gideceğiniz merkezi iyi araştırmalısınız ve tek kullanımlık iğneleri tercih eden merkezleri tercih etmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Akupunktur uzmanı yani akupunkturist den yardım alabilirsiniz. Hastahanelerde ise bu konuda uzmanlaşmış Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Pratisyen Hekimlik doktorlarıda yapabilir.

Akupunkturun yaygın görülen 6 yan etkisi şunlar:

1 Yorgunluk

Biraz yorgun hissetme çok endişelendirmemeli, çünkü sadece dinlenmeniz gerektiğine işaret ediyor. Ama Birçok hasta akupunktur tamamlandıktan sonra kendisini çok yorgun hissetmekte. Öyle ki normal günlük işlerini engelleyecek kadar. Eğer yorgunluk birkaç günden uzun sürerse tıbbi bir yardım istemelisiniz.

2 Ağrı ve Acı

İğnelerin sokulduğu bölgelerde normal olarak acı ve ağrı hissedebilirsiniz. Genellikle el ve ayaklarda hissedilen ağrı 24 saat civarında devam eder ve azalmaya başlar. Ama bazı ciddi vakalarda, ağrının geçmesi birkaç günü alabilir.

3 Yara ve Bereler

Ağrı kadar yaygın görülmez. İğnenin deriye batmasıyla burada kan birikmesiyle ortaya çıkar. Eğer yara ve bereler görülürse, iyileşmesi biraz zaman alabilir. Üç gün geçtikten sonra dahi devam edebilir.

4 Kas Seğirmesi

Akupunktur esnasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. İğnenin kasla temas ettiği noktalarda oluşur. Nadiren iğnenin battığı yerlerin uzağında da oluşabilir.

5 Baş Dönmesi

Baş Dönmesinin iki büyük sebebi vardır. Birincisi açken akupunktur yaptırmak, ikincisi ise akupunktur masasından hemen kalkmak. Bazı ciddi durumlarda akupunktur bayılmaya neden olabilir. Baş dönmesi genellikle birkaç saat sonra düzelecektir.

6 Belirtilerin Daha Da Kötüleşmesi

Akupunktur yapıldıktan sonra belirtilerin şiddetlendiğini iddia eden hastalar da vardır. Akupunkturdan sonra hastada vücudu hakkında farkındalık ister istemez artar. Normalde onu rahatsız etmeyen şeyler akupunkturdan sonra rahatsız etmeye başlayabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...