Akut Kolestit Nedir?

Akut Kolestit Nedir?

Akut kolesistit, safra kesesinin iltihaplanmasıdır. Safra kesesi, karaciğerinizin altına bulunan ve vücudunuzun yağ sindirmesine yardımcı olan bir organdır.

Akut Kolestit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Kolesistit çok şiddetli olabilir ve çoğu durumda acil tıbbi müdahale gerektirir. Akut kolesistitiniz olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Neden Kaynaklanır?

Safra taşı, akut kolesistitin en yaygın nedenidir. Safra keseleri safra kanallarını tıkarsa safra kesesinde safra birikebilir. Bu iltihaba yol açar.

Nasıl Anlarım?

Kil renkli dışkı ,Kusma ,Mide bulantısı ,Ateş ,Cildinizin sararması ve gözlerinizdeki beyazlar ,Genellikle bir yemekten sonra ağrı ,Titreme ,Abdominal şişkinlik gibi belirtileri vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dahiliye Bölümüne başvurabilirsiniz.

Kolesistit çok şiddetli olabilir ve çoğu durumda acil tıbbi müdahale gerektirir. Akut kolesistitiniz olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Bu durum uzun bir süre devam ederse veya iltihaptan tekrarlayan semptomlarınız varsa kronikleşebilir

Kolesistitin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Safra taşı, akut kolesistitin en yaygın nedenidir. Safra keseleri safra kanallarını tıkarsa safra kesesinde safra birikebilir. Bu iltihaba yol açar.

Akut kolesistit de ciddi bir hastalıktan veya tümörden kaynaklanabilir. Ancak bu nedenler nadirdir.

Kolesistit atakları tekrarlandığında veya uzadığında durum kronik kabul edilir.

Kadınlar erkeklerden daha sık safra taşları edinirler. Ayrıca akut kolesistit geliştirme riski daha yüksektir.

Risk, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşla birlikte artar, bunun nedeni de belirsizdir. Risk, İskandinav, Yerli Amerikalı veya Hispanik kökenli insanlar için de daha yüksektir.

Akut Kolesistit Belirtileri Nelerdir?

Akut kolesistite sahip olduğunuza dair en yaygın işaret, birkaç saat süren karın ağrısıdır. Bu ağrı genellikle üst karnınızın orta veya sağ tarafındadır. Ayrıca sağ omzunuza veya sırtınıza da yayılabilir.

Akut kolesistitten gelen ağrı, keskin ağrı veya donuk kramplar gibi hissedebilir. Çoğu zaman dayanılmaz olarak tanımlanır.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • Kil renkli dışkı
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Ateş
 • Cildinizin sararması ve gözlerinizdeki beyazlar
 • Genellikle bir yemekten sonra ağrı
 • Titreme
 • Abdominal şişkinlik

Akut Kolesistit Nasıl Teşhis Edilir?

Akut kolesistit belirtileri diğer birçok hastalığa benzeyebilir. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı bilmek isteyecektir. Muhtemelen karnınızı şişlik veya hassas alanlar için kontrol ederler. Aşağıdakiler gibi ek testler sipariş edebilirler:

 • Abdominal ultrasonlar, organlarınızın bir görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bu, kolesistiti teşhis etmek için en sık kullanılan görüntüleme testidir.
 • Hepatobilier sintigrafi ince bağırsağınızın, karaciğerinizin, safra kesenizin ve safra kanallarınızın üst kısmının bir görüntüsünü oluşturan bir prosedürdür.
 • Kolanjiyografi safra kesesi ve safra kanallarını röntgen üzerinde göstermek için safra kanallarına enjekte edilen boyayı kullanır.
 • Tomografi iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için kullanılan bilgisayarlı görüntülerdir.

Akut kolesistit teşhisi konulduysa doktorunuzun daha fazla test yapması gerekebilir. Bu testler bir karaciğer fonksiyon testi ve tam kan sayımı (CBC) testini içerebilir.

Kolesistit Nasıl Tedavi Edilir?

Ağır karın ağrısı hemen tedaviye ihtiyaç duyabilir. Şiddetli, açıklanamayan abdominal ağrıya başlarsanız hemen doktorunuzu görmelisiniz.

İzlenebilmeniz için doktorunuz hastaneye yatırma önerisinde bulunabilir. Oruç tutmanız istenebilir, çünkü safra keseniz sindirim sisteminizin bir parçasıdır ve oruç tutmak safra kesesinin dinlenmesini sağlar. Dehidrasyonu önlemek için intravenöz (IV) sıvılar alabilirsiniz. Doktorunuz büyük olasılıkla karın ağrınızı en aza indirmek ve enfeksiyonla mücadele etmek için ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edecektir.

Doktorunuz, kolesistit tekrarlanıyorsa, safra kesesini çıkarmak için ameliyat önerebilir. Bu laparoskopik olarak veya açık ameliyat ile yapılabilir ve kolesistektomi denir.

Gıdaları safra kesesi olmadan normal olarak sindirebilirsiniz. Normalde safra kesesine akan safra, ince bağırsağınıza yönlendirilir.

Kolesistit Nasıl Önlenebilir?

Kilo vererek ve daha sağlıklı beslenerek akut veya kronik kolesistit gelişim riskinizi azaltabilirsiniz. Kolesterolün safra taşlarının oluşumunda rol oynadığına inanılmaktadır. Yağ ve kolesterolü yüksek gıdalardan kaçınmalısınız.

Aşırı kilolu olmak, safradaki kolesterol miktarını arttırır. Bu, safra taşları geliştirme şansınızı arttırır. Safra taşı riskini azaltmak için kilo vermeyi seçerseniz, bunu kademeli olarak yapmanız en iyisidir. Hızlı kilo kaybı vücudunuzdaki hassas safra kimyasını bozabilir. Bu, safra taşları geliştirme şansınızı artırabilir.

Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Etkili bir kilo kaybı planı ile size yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...