Akut Lenfositik Lösemi

Akut Lenfositik Lösemi

Akut lenfositik lösemi, kan ve kemik iliği kanseridir. Akut lenfositik lösemide, lenfosit olarak bilinen akyuvarların sayısında artış vardır. Kanserin akut bir formu olduğundan hızlı bir şekilde ilerler. Akut lenfositik lösemi yaygın olarak görülen bir çocuk kanseridir. 5 yaş altındaki çocuklarda bu risk yüksektir. Yetişkinlerde de görülebilir. B-hücreli akut lenfositik lösemi ve T-hücreli akut lenfositik lösemi olmak üzere iki tür akut lenfositik lösemi vardır. Akut lenfositik löseminin çoğu türünde, çocuklarda, hastalığın remisyona girmesi için iyi bir ihtimal bulunmaktadır. Akut lenfositik lösemisi olan yetişkinlerde remisyon oranı o kadar yüksek olmasa da giderek bu oran artmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü(National Cancer Institute), Amerika Birleşik Devletleri’nde 2018 yılında 5960 kişiye akut lenfositik lösemi teşhisi konduğunu belirtiyor.

Akut Lenfositik Lösemi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Akut lenfositik lösemiye sahip olmanız, kanama ve enfeksiyon yaşama ihtimalinizi artırır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Erken teşhis tüm kanser türlerinde olduğu gibi akut lenfositik lösemi içinde geçerlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lösemi için İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Akut Lenfositik Löseminin Belirtileri

Akut lenfositik löseminin belirtileri arasında şunlar da bulunur:
Cildin soluk renkli olması
Diş etlerinin kanaması
Ateş
Morarma ya da cildin kanaması
Peteşi (Vücutta kırmızı ya da mor lekelerin olması)
Lenfadenopati (Boyundaki, kolların altındaki ya da kasık bölgesindeki lenf nodüllerinin büyümesi)
Karaciğerin büyümesi
Kemiklerde ağrı
Eklemlerde ağrı
Zayıflık
Yorgunluk
Nefes darlığı
Testislerin büyümesi
Kafatası sinirlerinde acı

Akut Lenfositik Löseminin Nedenleri

Akut lenfositik löseminin nedenleri henüz bilinmemektedir.

Akut Lenfositik Lösemi için Risk Faktörleri

Doktorlar, akut lenfositik löseminin nedenlerini henüz belirleyemeseler de bu durumun oluşmasında etkili olan birkaç risk faktörü belirlenmiştir.

Akut Lenfositik Löseminin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz, akut lenfositik lösemiyi teşhis etmek için kapsamlı bir fiziksel muayene, tam kan sayımı ve kemik iliği testi yapmalıdır. Doktorunuz, akut lenfositik löseminin ilk belirtisi olduğundan büyük ihtimalle kemiklerinizde acı yaşayıp yaşamadığınızı soracaktır.

İhtiyacınız olacak teşhis amaçlı kullanılabilecek bazı testler:

Akut Lenfositik Löseminin Tedavisi

Akut lenfositik löseminin tedavisi, kan değerlerinin normale getirilmesini hedefler. Bu olursa ve kemik iliği mikroskopun altında normal görünürse kanser remisyona girmiş demektir.

Kemoterapi, löseminin bu türünü tedavi etmek için kullanır. İlk tedavi için birkaç hafta hastanede kalabilirsiniz. Sonrasında tedaviye ayakta devam etmeniz mümkündür.

Lökosit sayısının düşük olması durumunda izole bir odada kalmanız gerekebilir. Bunun yapılması sizi bulaşıcı hastalıklardan ve diğer sorunlardan koruyacaktır.

Lösemi kemoterapiye tepki vermiyorsa kemik iliği ve kök hücre tedavileri önerilebilir. Tam eşleşmenin olduğu kardeşten alınan kemik iliği nakledilebilir.

Akut Lenfositik Lösemide Hayatta Kalma Oranları

2018 yılında neredeyse 6000 Amerikalıya akut lenfositik lösemi teşhisi konmuştur ve Amerikan Kanser Derneği(American Cancer Society) bu kişilerin 3290’ının erkek, 2670’inin kadın olduğunu tespit etmiştir.

Akut lenfositik löseminin 2018 yılında 1470 ölümle sonlandığını tespit etmiştir. Yaklaşık 830 ölüm erkeklerde gerçekleşirken, kadınlarda bu sayı 640 civarındadır.

Akut lenfositik lösemi vakalarının neredeyse tamamı çocuklarda ve ergenlerde görülür. Ulusal Kanser Enstitüsü(National Cancer Institute)’ne göre, ölümlerin yaklaşık %85’i yetişkinlerde görülmektedir. Çocuklar, yetişkinlere göre tedaviyi tolere etmek konusunda genel olarak daha iyidirler.

Amerikalılar için 5 yıllık yaşam oranının her yaş için %68.1 olduğunu belirtmektedir. Amerikalı çocuklar için yaşam oranı %85 civarındadır.

Akut Lenfositik Lösemi Hastalığının İlerleyişi

Hastalığın gidişatına karar veren çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında yaş, akut lenfositik löseminin türü, lökosit sayısı ve akut lenfositik löseminin diğer organlara ve beyin omurilik sıvısına yayılması bulunur.

Yetişkinler için hayatta kalma oranı çocukların hayatta kalma oranı kadar yüksek değildir ama giderek bu oran düzelmektedir.

Akut lenfositik lösemisi olan yetişkinlerin %80 ila 90’ında lösemi remisyona girmektedir. Ancak, bu kişilerin neredeyse yarısında lösemi tekrar görülmektedir. Yetişkinler için tamamen iyileşme oranının %40 olduğu belirtilmektedir. Yetişkinlerin iyileşmiş olarak düşünülmesi için hastalığın beş yıl boyunca remisyonda kalması gerekmektedir.

Akut lenfositik lösemisi olan çocukların iyileşme şansları yüksektir.

Akut Lenfositik Löseminin Önlenmesi

Akut lenfositik löseminin onaylanmış bir nedeni bulunmamaktadır.

Ancak, şunlar gibi bazı risk faktörlerinden kaçınabilirsiniz:
Radyasyona maruz kalmak
Kimyasallara maruz kalmak
Viral enfeksiyonlara maruz kalmak
Sigara içmek
Dizel yakıta, benzine, tarım ilaçlarına ve elektromanyetik alanlara uzun süre maruz kalmak

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...