Akut Piyelonefrit Enfeksiyonu Nedir?

Akut Piyelonefrit Enfeksiyonu Nedir?

Akut Piyelonefrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Sıkça idrar çıkma ihtiyacı ,Acil olarak idrar yapma gereksinimi ,İdrar yapımı sırasında ağrı ,İdrarda kan olması belirtiler arasındadır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Üroloji Bölümüne tedavi olmanız gerekmektedir.

Akut piyelonefrit hamile kadınların %2’sini etkileyen böbrek enfeksiyonudur. Vakaların genelinde enfeksiyon ile olarak alt idrar yolunda oluşur. Eğer uygun bir şekilde teşhis ya da tedavi edilmezse enfeksiyon üretere, genital bölgelere ve mesaneye yayıldıktan böbreklerden birine geçer.

Hamile kadınlar hamile olmayanlara göre daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni hamilelikte meydana gelen fizyolojik değişikliklerin idrar akışını etkilemesidir.

Normalde üreterler idrarı böbrekten mesaneye boşaltır ve idrar yolu ile vücuttan atar. Hamilelik sırasında yüksek projesteron hormonu bu drenaj kanallarında büzülmeye neden olur. ayrıca hamilelikte rahimin genişlemesi üreterleri sıkıştırabilir.

Bu değişiklikler böbreklerdeki idrarın uygun bir şekilde boşaltılamamasına ve durağan kalmasına neden olur. bunun sonucunda vücuttan atılması gereken bakteriler böbreklere geçer. Bu durum enfeksiyona yol açar.

Piyelonefrit Belirtileri

Piyelonefritin tipik ilk belirtisi belin iki tarafını da etkileyen yüksek ateş, soğuk terleme ve ağrıdır.

Bazı vakalarda bu enfeksiyon bulantı ve kusmaya neden olur. Üriner belirtiler:

 • Sıkça idrar çıkma ihtiyacı
 • Acil olarak idrar yapma gereksinimi
 • İdrar yapımı sırasında ağrı
 • İdrarda kan olması

Piyelonefrit Karmaşıklıkları

 • Piyelonefritin uygun bir şekilde tedavi edilmesi ciddi sorunları engeller. Eğer tedavi edilmezse kan zehirlenmesi adı verilen kan akışında enfeksiyona neden olabilir. Bu vücudun diğer organlarına da sıçrayarak acil yardım gerektiren ciddi sorunlara yol açar.
 • Tedavi edilmeyen piyelonefrit ayrıca akciğerlerde su toplanmasına yol açarak akut solunum yetmezliğine neden olur.
 • Hamilelik sırasında meydana gelen piyelonefrit erken doğuma yol açarak bebeği ciddi sorunlara ve hatta ölüme karşı yüksek riske atar.

Piyelonefrit Teşhisi

İdrar tahlili ile belirtilerinizin böbrek iltihabı olup olmadığı anlaşılır. İdrarda akyuvar ve bakteri bulunması enfeksiyon işaretidir. Doktorunuz bakteri kültürü ile kesin bir teşhis koyabilir.

Piyelonefrit Nasıl Tedavi Edilmeli?

 • Genel kural olarak eğer hamilelik sırasında piyelonefrit meydana gelirse tedavi için hastaneye yatırılmanız gerekir. Damar yolu ile antibiyotik verilir.
 • Eğer belirtileriniz iyileşmezse bunun anlamı enfeksiyona neden olan bakterilerin kullandığınız antibiyotiklere karşı dirençli olmasıdır. Eğer doktorunuz antibiyotiklerin bakterileri öldürmediğinden şüphelenirse daha güçlü antibiyotikler kullanabilirler.
 • İdrar yolunda tıkanma olması tedavinin başarısız olmasına yol açan diğer nedendir. Bunun tipik nedenleri böbrek taşı ya da hamilelik sırasında genişleyen rahimin üretere baskı yapmasıdır. İdrar yolu tıkanması X-Ray ya da ultrason taraması ile belirlenir.
 • Durumunuz iyileşmeye başladığı zaman hastaneden ayrılabilirsiniz. 7-10 gün boyunca oral antibiyotik almanız gerekir. Doktorunuz ilacı etkililik, zehirlilik ve maliyetine göre belirler. Genel olarak Septra, Bactrim ya da Macrobid verilir.
 • Hamileliğin ilerleyen zamanlarında tekrar etmesi yaygın değildir. Riski azaltmanın en uygun maliyetli yolu önleyici olarak günlük dozlarda Gantrisin ya da Macrobid almaktır. Unutmayın, bu ilaçların dozları değişebilir. Doktorunuz sizin için uygun olanı yazacaktır.
 • Eğer engelleyici ilaçlar alıyorsanız doktorunuz tarafından idrarınızdaki bakteriler kontrol edilmelidir. Eğer belirtiler geri dönerse ya da idrarınızda bakteriye rastlanırsa doktorunuz başka bir bakteri kültürü isteyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...