Akut Üretrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akut Üretrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akut Üretrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Sıklık (Daha sık idrara çıkma ihtiyacı) ,Acele (Acil şekilde idrar yapma gereksinimi) ,Duraksama (İdrar akışının başlamasında duraksama) ,İdrar kaçırma ,İdrar sırasında ağrı belirtileri arasındadır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Üroloji Bölümüne başvurulmalıdır.

Akut Üretrit Nedir?

Akut üretrit idrar yolunun iltihaplanması ya da enfeksiyon kapmasıdır. İdrar yolu mesanede bulunan idrarın vücudu terk ederken kullandığı kanaldır. Bunun nedeni genellikle aşağıdaki üç bakteriden birisidir:

 • E. Coli
 • Neisseria gonorrhoeae
 • Chlamydia trachomatis

E. Coli rektum ve vajinada doğal olarak bulunan pek çok bakteriden birisidir. İdrar yoluna cinsel ilişki sırasında ya da bağırsak hareketlerinin ardından temizleme sırasında geçebilir. Gonorrhea ve chlamydia cinsel yollarla bulaşır.

Akut Üretrit Karmaşıklıkları Nelerdir?

İdrar yolunda gonorrhea ve chlamydia bulunduğunda rahim ağzında da bulunurlar. Hamile olmayan kadınlarda düzgün şekilde tedavi edilmezlerse üst genital sistem enfeksiyonuna neden olabilir. Bu enfeksiyonlar pelvik iltihabı hastalığını da (PID) içerir. Hamile bir kadında bu bakterilerin bulunması erken doğum riskini arttırır.

E. Coli ya da benzer organizmalardan kaynaklanan üretrit idrar yolunun üst kısımlarında mesane ve böbreklere bulaşabilir. Hamilelikte böbrek iltihabı oluşması erken doğum ve diğer karmaşıklıklara yol açabilir.

Diğer bir karmaşıklık ise bebeğin enfeksiyon kapmış bir doğum kanalından geçmesidir. Bebekte gonorrhea ve chlamydia nedeniyle ciddi göz enfeksiyonları meydana gelebilir. Chlamydia ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açabilir.

Akut Üretrit Nasıl Teşhis Edilir?

Akut üretrit genellikle aşağıdaki üriner belirtilere yol açar:

 • Sıklık (Daha sık idrara çıkma ihtiyacı)
 • Acele (Acil şekilde idrar yapma gereksinimi)
 • Duraksama (İdrar akışının başlamasında duraksama)
 • İdrar kaçırma
 • İdrar sırasında ağrı

*Gonorrhea ya da chlamydia kaynaklı enfeksiyonlara meydana geldiğinde idrar yolundan sarı renkli akıntı olduğu gözlemlenebilir.

*Doktorunuz teşhisi koymak için idrar örneği isteyebilir. Ayrıca bakterinin çeşidini öğrenmek için akıntıdan örnek alınarak içerdiği bakteriler büyütülebilir. İdrar yolu akıntısında bulunan chlamydia bakterisini tanımanın en etkili testi DNA probe testidir.

Akut Üretrit Tedavisi 

Tedavi akut üretritin nedenine göre değişiklik gösterir.

 • E. Coli

Gonokokal olmayan üretrit antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

 • Bactrim ya da Septra
 • Ciprofloxacin
 • Makrobid

Doktorunuz 3-7 günlük antibiyotik kullanımı önerebilir.

 • Gonorrhea Ya Da Chlamydia

Gonorrhea’nın fiyat açısından en etkili tedavisi oral Suprax dozu ya da Rocephin iğnesidir. Doktorunuz ayrıca chlamydia için oral Zithromax dozu da verebilir.

Hamile ve penisilin alerjisi olan kadınlara gonorrhea için Trobicin iğnesi verilir. Penisilin alerjisi olan diğer kişiler 7 günlük Vibramycin ile tedavi edilir. Ayrıca Cipro ya da Floxin tedavileri de kullanılabilir. Penisilin alerjisi olan kişiler yine de chlamydia tedavisi için azithromycin alabilirler.

Akut Üretrit Nasıl Engellenir?

Kondom ile güvenli seks yapmak cinsel yolla bulaşan üretrit ya da enfeksiyonları engeller. Üreme sağlığınız için düzenli olarak test ve kontrollere gitmek de önemlidir. Bağırsak hareketlerinin ardında temizliğinizi önden arkaya doğru yapmak dışkıda bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşmasını engeller. Susuz kalmamalısınız. Yeteri kadar su içmek vücudunuzun bakterileri dışarı atmasına yardımcı olur.

Akut Üretrit Sonrası Değerlendirme

Akut üretritin düzgün bir şekilde tedavi edilmesinin ardından değerlendirmesi pozitiftir. Doktorunuzun tedavi talimatlarını takip edin ve verilen ilaçları kullanın. Eğer akut üretrit teşhisi konulursa cinsel partnerinizi bilgilendirin. Bu enfeksiyonun tekrarlanmasını engeller ve uygun tedavilerin alınmasını sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...