Alerji Belirtileri Tedavisinde Dekonjestanlar

Alerji Belirtileri Tedavisinde Dekonjestanlar

Alerjisi olan çoğu insan burun tıkanıklığına aşinadır. Buna tıkalı bir burun, tıkalı sinüsler ve kafadaki montaj basıncı dahil olabilir. Burun tıkanıklığı sadece rahatsızlık vermez. Uyku, üretkenlik ve yaşam kalitesini de etkileyebilir.

Antihistaminikler alerji semptomlarını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak bazen ek ilaçlar almanız gerekebilir. Sinüs basıncını ve sıkışık bir burnu rahatlatmanız gerekiyorsa bu özellikle geçerlidir. Dekonjestanlar, bu sıkışma ve basınç döngüsünü kırmaya yardımcı olan reçetesiz ilaçlardır.

Dekonjestanları Anlamak

Dekonjestanlar kan damarlarının daralmasına neden olarak çalışır. Bu nazal pasajlardaki kan damarlarının genişlemesinin neden olduğu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

Fenilefrin ve fenilpropanolamin bu ilaçların iki yaygın şeklidir. Bu reçetesiz ilaçlar tıkanıklıktan geçici olarak rahatlama getirebilir. Bununla birlikte, alerjilerin temel nedenini tedavi etmezler. Sadece yaygın solunum alerjilerinin daha problemli semptomlarından birinden rahatlama sunarlar.

Dekonjestanlar nispeten ucuzdur ve kolayca temin edilebilir. Yine de, reçetesiz antihistaminiklerden elde etmek daha zor.

Psödoefedrin

Psödoefedrin (örneğin Sudafed) başka bir dekonjestan sınıfıdır. Bazı eyaletlerde sınırlı formlarda sunulmaktadır. Eczacı aracılığıyla kullanılabilir, ancak diğer eyaletlerde reçete gerekebilir. Bu doğru ve yasal kullanım sağlar ve ilaç etkileşimlerini önler. Psödoefedrin tehlikeli sokak uyuşturucu kristal metamfetamininin yasa dışı üretiminde kullanılan bir hammaddedir.

Kongre, bu ilacın kötüye kullanılmasının neden olduğu topluluklara verilen zararı sınırlamak için 2005 Mücadele Metamfetamin Salgını Yasasını kabul etti. Başkan George W. Bush 2006 yılında yasaya geçirdi. Yasa psödoefedrinin, psödoefedrin içeren ürünlerin ve fenilpropanolaminin satışını sıkı bir şekilde düzenlemektedir. Birçok eyalet de satış kısıtlamalarını yürürlüğe koydu. Tipik olarak bir eczacı görünmeli ve kimliğinizi göstermelisiniz. Miktar ziyaret başına da sınırlıdır.

Yan Etkiler ve Sınırlamalar

Dekonjestanlar uyarıcıdır. Potansiyel yan etkiler şunlardır:

 • kaygı
 • uykusuzluk
 • huzursuzluk
 • baş dönmesi
 • yüksek tansiyon veya hipertansiyon

Nadir durumlarda, psödoefedrin kullanımı anormal derecede hızlı nabız veya düzensiz kalp atışı olarak da adlandırılan çarpıntılara bağlanabilir. Çoğu insan dekonjestanları doğru bir şekilde kullandıklarında yan etkilere maruz kalmaz.

Aşağıdakilere sahipseniz, bu ilaçlardan kaçınmanız veya bunları yakından denetlemeniz gerekir:

 • Tip 2 diyabet
 • hipertansiyon
 • aşırı aktif tiroid bezi veya hipertiroidizm
 • kapalı açılı glokom
 • kalp hastalığı
 • prostat hastalığı

Hamile kadınlar psödoefedrinden kaçınmalıdır.

Dekonjestanlar genellikle 4 ila 6 saatte bir kez, ideal olmak üzere hafta boyunca alınır. Diğer formlar kontrollü salınım olarak kabul edilir. Bu her 12 saatte bir veya günde bir kez alındığı anlamına gelir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) olarak bilinen bir sınıftan herhangi bir ilacı alan kişiler dekonjestan almamalıdır. Antibiyotik linezolid (Zyvox) gibi bazı diğer ilaçlar da ciddi bir ilaç etkileşimine neden olabilir.

Şu anda başka ilaçlar alıyorsanız dekonjestan almadan önce doktorunuza danışın. Bir seferde birden fazla dekonjestan almamalısınız. Ayrı aktif bileşenlere sahip olmalarına rağmen yine de bir çapraz etkileşim ile kendinizi riske atabilirsiniz.

Burun Spreyi Dekonjestanları

Çoğu insan hapşırıcıyı hap şeklinde alır. Nazal spreyler, doğrudan nazal boşluklara iletilen bir dekonjestan içerir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP) bir defada daha uzun üç gün boyunca sprey dekonjestan kullanmayın önerir. Vücudunuz bunlara bağlı olarak büyüyebilir ve ürünler artık tıkanıklığı azaltmada etkili olmayacaktır.

Burun spreyi dekonjestanları tıkanıklıktan geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte özellikle ilaç için toleransı teşvik etmeye eğilimlidirler. Bu tolerans, kullanıcının tedaviden daha kötü hissetmesini engelleyen tıkanmaya neden olabilir. Bu burun spreylerinin örnekleri şunları içerir:

 • oksimetazolin (Afrin)
 • fenilefrin (Neo-synephrine)
 • psödoefedrin (Sudafed)

Çalışmalar, bir antihistamin ilacı ve dekonjestan kombinasyonunun, mevsimsel inhalan alerjilerine bağlı olarak alerjik rinit semptomlarının giderilmesinde daha iyi olduğunu göstermiştir. Bu ilaçlar sadece semptomatik rahatlama sağlar ve bir miktar dikkatle kullanılmalıdır. Ancak alerjilerin sefaletine karşı devam eden savaşta önemli silahlar olabilirler.

Bir Doktora Ne Zaman Görünülmeli?

Bazen dekonjestan almak ciddi nazal alerji semptomlarını hafifletmek için yeterli değildir. İlacı almanıza rağmen hala rahatsız edici semptomlar yaşıyorsanız, bir doktora gitme vakti gelebilir. AAFP belirtiler iki hafta sonra geliştirmek yoksa bir doktora gidiyordum önerir. Ateş veya şiddetli sinüs ağrısı geçirirseniz doktor da aramalısınız. Bu sinüzite veya daha şiddetli bir duruma işaret edebilir.

Bir alerji, tıkanıklığınızın kesin nedenlerini belirlemenize ve daha uzun süreli rahatlama yöntemleri önermenize yardımcı olabilir. En ciddi vakalarda reçeteli dekonjestanlar gerekli olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...