Alerji Dizini: Mevsimsel Alerjiler Kabusunuz Olmasın

Alerji Dizini: Mevsimsel Alerjiler Kabusunuz Olmasın

Birçok insan için mevsimsel alerjiler sadece bir can sıkıntısından daha fazlasıdır; kişiyi elden ayaktan düşecek kadar zayıflatabilirler.

Ayrıca alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesi her yıl Amerikalıların yaklaşık dörtte birini etkiler ve ABD’li yetişkinlerde en çok görülen beş kronik hastalıklardan biridir. Dört kişiden yaklaşık üçü hayatlarının bir noktasında ağaç, çim ya da ot poleni gibi bir tür dış allerjene karşı alerjik reaksiyona girer.

Tüm bu hapşırma, öksürük ve sulu gözlerin toplumsal maliyetleri aşırıdır. Mevsimsel alerjiler yılda yaklaşık gidilmeyen dört milyon iş gününden sorumludur. Her yıl saman nezlesi yüzünden ABD’de kayıp üretkenlik, ilaçlar ve doktor ziyaretleri gidip sebeplerden 8 milyar dolardan fazla para ödemektedir.

Polen Sayımı

 • Mevsimsel alerjisi olanlarda polen sayımı paha biçilemez öneme sahiptir.
 • Bir alerji indeksi belirli bir zamanda havada ne kadar polenin bulunduğunu ölçer. Devlet kurumları, alerji uzmanları ve eğitim kurumları, özel hekimler ve ticari araştırma şirketleri kamu uygulamaları için havadaki çeşitli poleni ölçmek üzere birlikte sistemler kurmak için bir araya gelip çalışmalar yürütmüşlerdir.
 • Örneğin bir ilaç firması bu bilgileri yeni ilaçlar araştırmak ve geliştirmek için kullanabilir, devlet kurumu bu bilgileri alerjilerden günlük olarak rahatsız olanları uyarmak için kullanabilecekken.
 • Polen sayımı 24 saatlik bir süre boyunca “metre küp başına polen tanecikleri” ile ifade edilir. Sayılar 0 (çok düşük) ila 12 (çok yüksek) arasındadır. 2,5 civarında alerjisi olanlar sulu gözler ve hapşırma gibi hafif semptomları fark etmeye başlayacaklardır. 9.7’de, alerjisi olanlar şiddetli reaksiyonlar yaşamaya başlarlar.
 • Polen örnekleri, genellikle yer seviyesinin üzerinde birkaç katlı çatılara yerleştirilen hava örnekleme cihazları kullanılarak alınır. Polen taneleri yapışkan bir yüzey üzerinde yakalanır ve daha sonra tanımlandığı ve sayıldığı mikroskop altında incelenir. Bu tip alerjenlerin çoğu rüzgârda seyahat ettiğinden, büyük coğrafi alanlar için tek bir sayı yeterlidir.

Polen Tahmini

Bir alerji indeksinin geliştirilmesinde bir kısım da polen öngörüsüdür.

Hava durumu tahmini gibi bir polen tahmini, polen seviyelerinin gelecekte ne olacağını tahmin etmek için Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) gibi bir ajanstan hava durumu bilgilerini kullanır.

Bunlar günlerinizi planlarken ve ilaç alıp almayacağınıza karar verirken alerjisi olanlar için yararlı bilgiler olabilir. Sıcaklık ve yağış tahminleri gibi hava durumu bilgileri ile birlikte polen tahminlerinde de tarihi polen sayısı da öngörülmektedir. 

Birçok yerde, yerel televizyon ve radyo yayınlarının yanı sıra gazetelerde de tahminler mevcuttur. Amerika’da ulusal tahminler Amerikan Alerji Akademisi, Astım ve İmmünoloji Ulusal Alerji Bürosu web sitesinde aaaai.org adresinde veya Pollen.com adresinde çevrimiçi olarak bulunabilir.

Eyleme Geçin

Tabii ki, alerjisi olan kişilere faydalı olması için, bir alerji indeksi onları eyleme geçirmelidir. Polen konusunda endişe duyan insanlar maruz kalmalarını en aza indirmek için aşağıdaki adımları atabilirler:

 • Ağaç polenleri ilkbaharda aktiftir ve her gün sabah 10 ile akşam 5 arasında zirvedir. Çim polenleri (yaz) ve paçavra polenleri (sonbahar) sabah 5 ile 10:00 arasında en aktif olanlardır. Kişi bu zamanlarda maruz kalmasını sınırlandırmalıdır.
 • Polen sayımı genellikle bulutlu günlerde düşüktür ve yağmurda en düşüktür.
 • Dışarıdan geldiğinizde kıyafetleri çıkarın ve yıkayın.
 • Özellikle polen sayımı yüksek olduğunda dışarıdan gelince duş alın.
 • Pencereleri ve kapıları kapalı tutun ve klimayı çalıştırın.
 • Sık sık yüksek verimli bir partikül hava (HEPA) filtreli bir temizleyici kullanarak vakumlayın. Ciddi alerjisi olan kişiler bu görevi devretmelidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...