Alerji İçin Ziyaret Rehberi

Alerji İçin Ziyaret Rehberi

Alerji belirtilerinizi yönetmek için daha iyi bir tedavi planı istediğinize karar verdiğinizde bir alerji uzmanına gitme zamanı gelmiş demektir. Randevunuzu ayarlamadan önce doktorunuzla görüşmek üzere bir liste hazırlayın. Aşağıdaki rehber başlamanıza yardımcı olabilir.

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz?

İnsanlar çoğu zaman alerji semptomları ile tedavi aramaksızın yıllardır ilgilenirler. Birçok semptom, özellikle mevsimsel olarak semptomlar yaşayanlar için, antihistaminikler ve dekonjestanlarla yönetilebilir. Ancak, bazıları için, semptomlar ya yeterince şiddetli ya da normal bir yaşam sürdürebilme yeteneğini bozacak kadar uzun olabilir. Bu durumlarda tedavi aramayı düşünmelisiniz.

Özellikle reçetesiz ilaçlar rahatlama sağlamazsa veya bir kaç haftadan uzun bir süre bu ilaçları almanız gerekiyorsa tıbbi yardım almalısınız. Bu ilaçlar kısa süreli kullanım içindir, çünkü zamanla etkilerini kaybetmeye başlarlar.

Siz veya çocuğunuz astım belirtileri göstermeye başlarsa, derhal bir doktora başvurmak önemlidir. Astım semptomları arasında hışıltılı solunum, nefes darlığı, aşırı öksürme ve göğüste sıkışma  sayılabilir. Astım tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir ve alerjiler bu sorunları şiddetlendirebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...