Alerjik Bronkopulmoner Aspergilloz Ne Kadar Ciddiye Alınmalı?

Alerjik Bronkopulmoner Aspergilloz Ne Kadar Ciddiye Alınmalı?

Bazı mantar türlerinin solunması alerjik bronkopulmoner aspergilloz denilen negatif bir reaksiyona neden olabilir. Bu durum astım ve kistik fibrozis gibi kronik akciğer hastalıkları olan kişilerde daha sık görülme eğilimindedir.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergilloz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Alerjik bronkopulmoner aspergilloz, belirtilerinizin kötüleşmesine neden olmadan akciğerlerdeki hasarın artmasına yol açabilir. Ciddiye alınması gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İlaç kullanımı hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olsa da bu durum daha da kötüleşebileceğinden akciğerlerin düzenli bir şekilde takip edilmesi son derece önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alerjik bronkopulmoner aspergilloz için Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları (Dahiliye), Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji bölümlerine gidilir.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergillozun Nedenleri

Aspergillus fumigates, bir mantar türüdür. Toprak, su ve toz gibi pek çok yerde bulunabilir. Alerjik bronkopulmoner aspergilloz, mantarlar solunduğunda ortaya çıkar. Bu durum, akciğerlerde iltihaplanmanın oluşmasına yol açan kronik bir reaksiyondur.

Alerjik bronkopulmoner aspergilloz, kistik fibrozisi olan kişilerin ortalama %2 ila 11’inde görülür. Alerjik bronkopulmoner aspergilloz hastalığı olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışma hastaların yaklaşık %13’ünün astım hastası olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bu hastalık yetişkinlerde ve erkeklerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergillozun Belirtileri

Alerjik bronkopulmoner aspergillozun belirtileri, kistik fibrozis ya da astım belirtileriyle benzerlik gösterir. Bu nedenle, bu hastalığı yaşayan kişiler genellikle sorunun başka bir nedenden kaynaklandığını anlayamayabilirler.

Alerjik bronkopulmoner aspergillozun belirtileri arasında genellikle şunlar bulunur:
Nefes darlığı
Hırıltılı solunum
Hafif ateşin olması
Kahverengi taneciklerin bulunduğu balgam

Diğer belirtiler arasında daha büyük balgam miktarlarının görüldüğü öksürükler ve astım ataklarının egzersizle artması bulunur.

Hastalık Ne Kadar Ciddiye Alınmalı?

Hastalığın şiddetli olarak görüldüğü vakalarda hastanın solunum yolunda kalıcı değişiklikler olabilir. Alerjik bronkopulmoner aspergilloz solunum yolunun giderek genişlemesine neden olduğundan bronşektaziye yol açabilir. Bu durum nefes almayla ilgili ciddi sorunlara veya kalp yetmezliğine neden olabilir. Bu komplikasyonlar genellikle kistik fibrozis hastalığının ilerlediği kişilerde görülür.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergilloz Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz alerjik bronkopulmoner aspergilloz hastalığını teşhis etmek için birçok test yapacaktır. Bu hastalığın teşhis edilmesi, hastalığın belirtileri kistik fibrozis ve astımla benzerlik gösterdiğinden zor olabilir. Doktorunuz zatürre gibi benzer belirtilere neden olan diğer hastalıkları da seçeneklerin arasından çıkarmak isteyecektir.

Doktorunuzun faydalanabileceği testler arasında şunlar bulunur:
  • Göğüs röntgeni ya da tomografisi ile solunum yolunun genişlemesi kontrol edilir. (Tomografi sırasında çok sayıda X ışını kullanılarak akciğerlerin detaylı bir görüntüsü elde edilir.)
  • Aspergillus ve eozinofil adı verilen akyuvarlarla savaşan yüksek antikor seviyelerini kontrol etmek için kan tahlilleri yapılır.
  • Aspergillus ve eozinofilleri kontrol etmek için balgam kültürü yapılır.
  • Alerjik bronkopulmoner aspergilloz hastalığı ve mantarlara karşı alerji arasındaki farkı ayırt edememesine rağmen Aspergillus alerjisi için cilt testi yapılır.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergillozun Tedavisi

Alerjik bronkopulmoner aspergillozun tedavisi, hastalık tekrar nüksettiğinde ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesini ve bu hastalığın tekrar ortaya çıkmasının engellenmesini kapsar.

Doktorunuzun kullanmanızı istediği süreden önce belirtileriniz kaybolsa bile ilacı kullanmayı kesinlikle bırakmayın. Hastalığın tam olarak tedavi edilmesi ve tekrarlama riskinin azaltılması önemlidir.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergilloz Önlenebilir mi?

Mantar birçok farklı ortamda bulunduğundan hastalıktan kaçınmak çok zordur. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız hastalığın kendini tekrarlamasını önlemeye yardımcı olur.

Alerjik Bronkopulmoner Aspergillozda İyileşme

Doktorunuz akciğerlerinizi ve solunum yollarınızı röntgen ve pulmoner fonksiyon testi (nefes testi) ile düzenli olarak kontrol edecektir. Doktorunuz vücudunuzdaki antikorları ve eozinofil seviyelerini de kontrol edecektir. Alerjik bronkopulmoner aspergillozun daha da kötüleşmesi, dikkatli takiple önlenebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...