Alerjiler İçin Bal

Alerjiler İçin Bal

Mevsimsel alerjiler açık havaları seven birçok insanın vebasıdır. Genellikle Şubat ayında başlar ve Ağustos veya Eylül ayına kadar sürer. Mevsimsel alerjiler bitkiler polen üretmeye başladığında ortaya çıkar. Polen, bitkilerin tohum yapmasına ve çoğalmasına yardımcı olan toz benzeri bir maddedir.

İnsanlar mevsimsel alerjilere yol açan polenleri soluyabilir. Alerjiler vücut poleni bir bakteriye veya virüse benzer şekilde yabancı bir istilacı olarak algıladığında ortaya çıkar. Buna karşılık vücut bunu bir saldırı olarak algılar. Aşağıdaki gibi belirtilerle sonuçlanır:

  • hapşırma
  • sulu ve kaşıntılı gözler
  • burun akıntısı
  • boğaz ağrısı
  • öksürme
  • baş ağrısı
  • nefes darlığı

Reçetesiz tedaviler mevsimsel alerji için kullanılabilir, ancak birçok kişinin tercihi doğal tedavileri tercih etmektedir. Mevsimsel alerjilere yardımcı olduğu söylenen bir örnek yerel baldır. Yerel bal yaşadığınız yere yakın işlenmemiş baldır. Bu balın alerjilere yardım ettiği gibi söylentiler vardır ama bilimadamları ve doktorlar bu konuya şüpheci yaklaşır.

Bal Neden Alerjilere Faydalıdır?

Balın alerjilere faydalı olduğu hakkındaki fikir insanların alerji aşılarını olmalarının arkasındaki fikir ile benzerdir. Ancak alerji aşılarının etkili olduğu kanıtlanmışken bu bal için geçerli değildir. Bir kişi yerel bal yedikten sonra yerel polenleri yutmaktadır. Zamanla bir kişi bu polene daha az duyarlı hale gelebilir. Sonuç olarak daha az mevsimsel alerji belirtileri yaşayabilirler.

Arıların çiçekleri tozlaştırıp bal yapması doğrudur. Ancak çevre ve bitkilerden elde edilen polen miktarlarının çok küçük ve çeşitli olduğu düşünülmektedir. Bir kişi yerel bal yediğinde maruz kaldıkları polenlerin ne kadar (varsa) olduğuna dair bir garantileri yoktur. Bu standart ölçümlerde bir kişiyi polen için bilinçsiz bir şekilde duyarsızlaştıran alerji aşılarından farklıdır.

Bal ve Alerjilere Yönelik Hangi Araştırmalar Yapılmıştır?

Bir çalışmada, pastörize balın yerel balla karşılaştırıldığında alerji semptomları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuçlar bal yemeyen grupların mevsimsel alerjilerden kurtulmadığını gösterdi.

Ancak,farklı bir çalışmada yüksek bir dozda yediğimiz balın bir kişinin sekiz haftalık bir süre boyunca alerjisi semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

Bu çalışmaların çelişen sonuçları ve küçük örnek boyutları vardır. Bu, yerel balın bir kişinin mevsimsel alerji semptomlarını azaltmasına yardımcı olup olmadığını tespit etmeyi zorlaştırır. Belli bir miktar balın onaylanması veya tavsiye edilmesi için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Balın Tedavi Olarak Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Doktorlar ve araştırmacılar, mevsimsel alerji belirtilerini hafifletmek için her gün bir kişi tarafından tüketilmesi gereken belirli bir miktar bal önermemişlerdir. Ayrıca yerel balın porsiyonunda ne kadar polen bulunabileceğine dair bir garanti yoktur.

1 yaşın altındaki çocuklara bal vermemelisiniz. Bunun nedeni ham, işlenmemiş balın bebeklerde botulizm riski taşımasıdır. Ayrıca polene ciddi bir alerjisi olan bazı kişiler bal yedikten sonra anafilaksi olarak bilinen ciddi bir alerjik reaksiyon yaşayabilirler. Bu aşırı zor nefes almasına neden olabilir. Diğerleri ağız, boğaz veya deride kaşıntı veya şişlik gibi alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

Bal ve Alerjiler ile ilgili sonuçlar

Bal alerjileri azaltmak için bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, şekerli yiyeceklere hala lezzetli bir alternatif olabilir. Bazı insanlar da öksürük bastırıcı olarak kullanırlar. Mevsimsel alerjiniz varsa, tıbbi olarak kanıtlanmış bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Örneğin reçetesiz satılan ilaçlar ilacını ya da mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamak.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...