Alerjiler için Evde Uygulayabileceğiniz 15 Tedavi Yöntemi

Alerjiler için Evde Uygulayabileceğiniz 15 Tedavi Yöntemi

Bağışıklık sisteminiz,başkalarının etkilenmediği şeylere karşı tepki geliştirdiğinde alerjik reaksiyon geçiriyorsunuz demektir.

Alerji Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Alerjiler için en iyi yöntem alerjinize sebep olan alerjen maddelerden tamamen uzak durmak olacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Alerjiler için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin etkili olduğunu gösteren bazı kanıtlar olsa da bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alerjiler için İç Hastalıkları (Dahiliye), Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümlerine gidilir. Hangi bölüme gideceğinizi bilmiyorsanız Dahiliye bölümünü tercih edin. Burda doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Alerjiye Neden Olan Etkenler

 • Polen
 • Ev tozu
 • Evcil hayvanların döküntüleri
 • Küf sporları
 • Böcek ısırıkları
 • Yiyecekler
 • İlaçlar

Alerji Belirtileri

 • Hapşırmak
 • Burnun akması
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Astım

Doktorlar genellikle alerjileri iğnelerle ve ilaçlarla tedavi ederler. Ancak evde kendi uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de vardır.

Alerjileri Tedavi Etmek için Evde Uygulayabileceğiniz En İyi Yöntemler

Alerjiler için en iyi yöntem alerjinize sebep olan alerjen maddelerden tamamen uzak durmak olacaktır. Örneğin, ilaca karşı bir alerjiniz varsa doktorunuzla görüşebilir ve ilacınızı değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Alerjenlerden uzak durmayı birinci önceliğiniz haline getirdikten sonra buna rağmen alerji yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz yöntemleri bilmeniz işinize yarayacaktır.

                                                        1 Tuzlu Antiseptik Suyu

2012 yılında yapılan bir çalışmada antiseptik suların burunda kullanılmasının hem yetişkinlerde hem de çocuklarda polenlerden kaynaklanan alerjileri düzelttiği ortaya çıkmıştır.

 

2 HEPA Filtresi

HEPA’nın açılımı yüksek verimli zerre hava anlamına gelmektedir. HEPA filtreleriyle havadan gelen tozların ve polenin evinize girmesi engellenir ve böylece alerjenlere daha az maruz kalırsınız.

3 Öksürük Otu

2003 yılında yapılan bir incelemeye göre öksürük otu kaşınan gözlere iyi geldiği kadar antihistamin olarak da işe yarıyor.

 

 

4 Bromelain

Bromelain papaya ve ananasın içinde bulunan bir enzimdir. Bromelain soluk borusundaki şişliği azaltıcı bir etkiye sahip olduğundan alerjide ortaya çıkan bu şişlikleri indirerek solunumun normale dönmesini sağlar.

 

5 Akupunktur

2015 yılında yapılan bir inceleme, 13 çalışmanın mevsimsel ve kalıcı alerjilerde olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını gösteriyor.

 

6 Probiyotikler

2015 yılında yapılan bir inceleme, 15 çalışmada probiyotiklerin alerji belirtilerini azalttığını ortaya çıkardığını gösteriyor.

 

7 Bal

Bunu kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da hakiki bal yemenin alerji belirtilerine iyi geldiği düşünülüyor. Teoriye göre, polen alerjilerini geçirmek için özellikle kendi bulunduğunuz bölgede yetişen arıların ürettiği balları tüketmeniz alerji belirtilerinizi hafifletir.

8 Klima ve Nem Gidericiler

Havadaki nemi azaltmak için klimalardan ve nem gidericilerden faydalanılarak alerjilerin oluşmasına neden olan küf ve pasın oluşumu engellenir.

 

9 Mavi Yeşil Algler

2015 yılında yapılan bir çalışmada mavi yeşil algler alerjiye karşı koruyucu etkiler gösteriyor.

 

 

 

10 Isırgan Otu

Isırgan otu, alerji tedavilerinde kullanabileceğiniz doğal bir antihistamindir.

 

 

11 Kuersetin

Kuersetinin, histamin salınımını sabitlediği ve alerjik belirtileri kontrol altına aldığı düşünülüyor. Kuersetin brokoli, karnabahar, yeşil çay ve narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunuyor.

 

 

12 C Vitamini

Günde 2000 miligram C vitamini alınması histamin seviyelerini düşürdüğünden alerjik belirtilerin hafiflemesini sağlıyor.

 

 

13 Nane Yağı

1998 yılında yapılan bir çalışma, nane yağının iltihap önleyici etkileri olduğunu ve bu nedenle bronş astımının ve alerjinin belirtilerini hafiflettiğini ortaya koymuştur. Uçucu bitkisel yağlar havaya kolayca karışabilir bu yüzden uçucu olmayan bir yağ ile karıştırarak uygulanması daha iyi sonuç almanızı sağlar.

 

14 Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı antimikrobik özelliğe sahip olduğundan alerji mevsimlerinde çamaşırlarınızı yıkarken yıkama suyunuza okaliptüs yağı eklemeyi düşünebilirsiniz.

 

 

15 Buhur Yağı

2016 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, buhur yağı kalıcı alerjilerin giderilmesine yardımcı olabilir. Buhur yağını uçucu olmayan bir yağ ile karıştırarak, soluyarak ya da kulağınızın arkasına sürerek alerjik belirtilerinizi hafifletebilirsiniz.

 

 

 

Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

Ciddi durumdaki alerjik tepkileri tedavi etmek için evde uygulayabileceğiniz bu yöntemleri denemeye kalkışmayın. Ciddi alerjik durumlarda şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Nefes almada zorluk
 • Akciğerlerde daralma
 • Göğüs ağrısı
 • Tansiyonda değişiklikler
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Kızarıklık
 • Kusma

Bu belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız acil servise gitmeniz gerekmektedir. Anaflaksi yaşıyorsanız bu durum hayati risk oluşturabilir.

Bitkisel yağların saflığı, kalitesi ve paketlenme aşaması çok detaylı bir şekilde takip edilmemektedir. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin kalitesini ve üretim koşullarını kontrol etmeniz ve bu durumlardan emin olduktan sonra kullanmanız gerekmektedir.

Bitkisel yağları kullanmadan önce kolunuzda test etmeniz ve 24 saat boyunca herhangi olumsuz bir tepki oluşmazsa kullanmanız çok daha güvenli olacaktır. Her yeni ürünü bu işlemden sonra kullanmaya başlamalısınız.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...