Alerjiler için Nazal ve Oral Kortikosteroidler

Alerjiler için Nazal ve Oral Kortikosteroidler

Nazal ve Oral Kortikosteroidler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Kullanılır?

Kortikosteroidler alerjiden ve alerjik astımdan kaynaklanan şişme ve iltihapları tedavi etmek için kullanılan bir steroid türüdür.

Nazal Kortikosteroidler Nedir?

Burnunuz alerjilerden iltihaplanırsa tıkanıklık geliştirme şansınız daha yüksektir. Nazal kortikosteroidler burnunuzdaki inflamasyonu azaltarak tıkanıklığı rahatlatır

Oral Kortikosteroidler Nedir?

Oral kortikosteroidler, nazal meslektaşları ile aynı birincil amacı taşırlar. Enflamasyonu azaltırlar. Bu steroidler belirli bir alandan ziyade vücudunuzun her yerindeki iltihaplanmayı azaltabilir. 

Alerji Tedavisinde Kortikosteroidlere Genel Bakış

Kortikosteroidler alerjiden ve alerjik astımdan kaynaklanan şişme ve iltihapları tedavi etmek için kullanılan bir steroid türüdür. Genellikle steroid olarak adlandırılırlar, ancak bazı sporcular tarafından istismar edilen aynı tür ürünler değildir. Kortikosteroidler çeşitli alerjiler için kullanılabilir. Durumunuzun şiddetine bağlı olarak kısa süreli veya uzun süreli olarak alınabilirler.

Bu ilaçlar öncelikle sürekli hastalıklar için kullanılır. Özellikle alerjiler gibi birçok durumun uzun süreli bir altta yatan enflamasyonunu tedavi etmek için yararlıdırlar. Kortikosteroidler bir stres hormonu olan kortizolün etkilerini taklit eder. Adrenal bezleriniz vücudunuzun iltihap ve stresle ilgili diğer şekillerin etkilerini en aza indirmesine yardımcı olmak için salgılar.

Doktorlar tipik olarak bu ilacı alerjiler için ya nazal ya da oral olarak reçete ederler. Solunan ve enjekte edilen formlar mevcut olmasına rağmen tipik olarak alerjiler için kullanılmazlar. Nazal ve oral kortikosteroidler arasındaki farklar ve durumunuz için hangisinin en iyi olduğunu nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Nazal Kortikosteroidler

Burnunuz alerjilerden iltihaplanırsa tıkanıklık geliştirme şansınız daha yüksektir. Nazal kortikosteroidler burnunuzdaki inflamasyonu azaltarak tıkanıklığı rahatlatır. Astım için kullanılan solunan kortikosteroidlerden farklı olarak nazal versiyonlar doğrudan nazal pasajlara püskürtülür.

Nazal kortikosteroidler sprey formunda yaygın olarak bulunurlar. Ayrıca aerosol sıvılar ve tozlar olarak da mevcutturlar.

Nazal kortikosteroidler tıkanıklıktan kurtulmayı sağlar. Reçetesiz nazal spreylerin aksine nazal kortikosteroidler bağımlılık yapmaz. Vücudunuz onlara kullanılmadan bunları kullanabilirsiniz. Öte yandan tam faydaları hissetmeye başlamanız üç hafta kadar sürebilir.

Nazal Kortikosteroidlerin Yan Etkileri

Nazal kortikosteroidlerin en sık görülen yan etkisi burnunuzun veya boğazınızın tahrişidir. Bu ilaçlar da burnunuzda kuruluğa neden olabilir.

Bu ilaçlar nadiren majör yan etkilere neden olurlar. Ancak, aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayın:

 • Burun kanaması veya yaralar
 • Görüş değişiklikleri
 • Nefes alma zorlukları
 • Yüzünün şişmesi
 • Baş dönmesi
 • Göz ağrısı
 • Baş ağrısı

Nazal Kortikosteroidlerin Riskleri

Nazal kortikosteroidlerin önemli bir riski, bazen astım semptomlarını daha da kötüleştirebilmeleridir. Alerjik astımınız varsa farklı bir ürün tipi kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer aşağıdakilerinden birini yaşamışsanız doktorunuzla da görüşmelisiniz:

 • Burun yaralanmaları
 • Burnunda ameliyatlar
 • Burun yaraları
 • Enfeksiyonlar
 • Kalp krizi
 • Karaciğer hastalığı
 • Tip 2 diyabet
 • Azaltıcı tiroid veya hipotiroidizm
 • Glakom

Hamile kadınlarda ve emziren kadınlarda belirli steroid tipleri de önerilmez.

Oral Kortikosteroidler

Oral kortikosteroidler, nazal meslektaşları ile aynı birincil amacı taşırlar. Enflamasyonu azaltırlar. Bu steroidler belirli bir alandan ziyade vücudunuzun her yerindeki iltihaplanmayı azaltabilir. Bu nedenle şiddetli polen alerjileri ve egzama gibi cilt alerjileri dahil olmak üzere bir dizi alerjik reaksiyon için kullanılabilirler.

Tabletler bu ilaçların en yaygın biçimleri arasındadır, ancak şurup olarak da mevcutturlar. Bu, hapları kolayca yutamayabilen pediatrik ve geriatrik hastalar için faydalıdır.

Güçlü doğaları nedeniyle oral kortikosteroidler genellikle kısa bir süre için kullanılır. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı yan etki riskinizi artırabilir.

Oral Kortikosteroidlerin Yan Etkileri

Oral kortikosteroidlerin bazı yan etkileri nazal versiyonlara benzerdir. Bununla birlikte, ağızdan alınan ilaçlar daha geniş çapta potansiyel yan etkilere sahip olma eğilimindedir. Bunlar şunları içerir:

 • Kaygı
 • Depresyon
 • Görüş değişiklikleri
 • Artan tansiyon
 • Halüsinasyonlar
 • İştah değişimleri
 • Su tutma
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Eklem ağrısı
 • Zayıflamış bağışıklık

Bu yan etkilerin bazıları kendi kendilerine gider. Bununla birlikte, daha fazla komplikasyonları önlemek için doktorunuza oral kortikosteroidlere herhangi bir tepki vermesini söylemelisiniz.

Oral Kortikosteroidlerin Riskleri

Oral kortikosteroidler nazal versiyonlarından genel olarak daha etkilidir, çünkü vücudunuzun birden fazla bölgesine odaklanırlar. Bununla birlikte oral kortikosteroidlerde yan etki riski daha yüksektir. Bunun nedeni daha yüksek bir konsantrasyona sahip olmalarıdır. Uzun bir süre boyunca yüksek bir doz alırsanız risk daha da yüksektir.

Doktorunuz risklerinizi azaltmak için olası en düşük dozla sizi muhtemelen başlatacaktır. Daha fazla ilaç gerekirse, daha büyük bir doz alabilirsiniz. Asla önerilen dozdan daha fazlasını almayın. Bu, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açabilir.

Görünüş

Kortikosteroidler, alerjilerin tedavisinde kullanılan birçok ilaç çeşididir. İnhale kortikosteroidler astım için kullanılabilir. Bununla birlikte, tüm alerjik astım vakalarını tedavi etmek için kullanılmazlar. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Alerjiler gibi kronik hastalıklar için kullanılsa da kortikosteroidler uzun süre kullanıldığında tehlikeli olabilir. Bu nedenle doktorunuz durumunuzu ve semptomlarınızı yakından izleyecek ve gerektiğinde dozu azaltacaktır. Steroid ilaçlarına karşı geçmiş reaksiyonları doktorunuzla tartışın. Bu ilacı almayla ilgili sorunların aile öyküsü hakkında bilgi verin. Bu, tehlikeli yan etkilerden korunma konusunda yardımcı olabilir.

Kortikosteroidler bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Nadir olsa da, kortikosteroidlere karşı alerjik bir reaksiyon yaşamı tehdit edici olabilir. Solunum güçlüğü, şişme veya aşırı yorgunluk hissi yaşarsanız 911’i hemen arayın.

Kortikosteroidler ve Çocuklar Soru ve Cevap

Soru:

Nazal kortikosteroidler alerjisi olan çocukları tedavi etmek için kullanılabilir mi?

Cevap:

Evet ama bebekler için olmaz. Nazal kortikosteroidlerde hem çocuk hem de ergen için bir doz vardır. Bu spreyler tezgahta mevcutturlar. Dozlama talimatlarını dikkatli bir şekilde okuyun ve kullanmadan önce eczacınıza danışın.

Dr. Mark Laflamme

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...