Alerjiler Sizi Yorabilir mi?

Alerjiler Sizi Yorabilir mi?

Neyse ki alerjisi olanların birçoğu sadece hafif belirtiler yaşar. Bazılarıysa alerjilerinden dolayı kendilerini çok yorgun hissederler. Peki gerçekten alerjiler sizi yorgun hissettirir mi?

Alerjiler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Belirtileri:

Öksürme, kaşıntı, hapşırma, ciltte tahriş, burnun akması gibi başlıca belirtiler görülür.

Neden Olur?

Alerjiler, bağışıklık sisteminiz tepki vermemesi gereken maddelere aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu maddelere alerjen denir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alerjiler için İç Hastalıkları (Dahiliye), Alerji Hastalıkları ve İmmünoloji, Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümlerine gidilir. Hangi bölüme gideceğinizi bilmiyorsanız Dahiliye bölümünü tercih edin. Burda doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Alerjiler Yorgunluğa Sebep Olur mu?

Evet, alerjiler yorgun hissetmenize neden olabilirler. Alerjileri yüzünden burunları akan ve başları ağrıyan kişilerin genellikle uyku problemleri de olur. Alerjik reaksiyonlar, yorgunluğa sebep olacak kimyasalların salınmasına da sebep olabilirler. Bu kimyasallar, alerjilerinizle mücadele edilmesine yardımcı olurlar ama aynı zamanda genzinizi şişirerek belirtilerinizin çok daha kötü hale gelmesine neden olurlar. Az uyku ve sürekli olarak burun tıkanıklığı yaşamak, yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Uzmanlar bu tür yorgunluklara bilinç bulanıklığı da diyorlar. Bilinç bulanıklığı, okulu, işi ve günlük aktivitelerinizi sürdürmenizde ve konsantrasyonunuzu sağlamakta güçlük çekmenize sebep olur.

Alerjinin Sebep Olduğu Yorgunluğu Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Bilinç bulanıklığının etkilerini yaşıyorsanız, daha az yorgun hissetmek için yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır.

Alerjiler hapşırmaya, kaşıntıya, burun akıntısına, öksürüğe ve diğer istenmeyen belirtilere sebep olurlar. Alerjiler, yorgunluk hissi ortaya çıkmadan da yeterince can sıkıcı rahatsızlıklardır. Bu belirtiler geceleri uyuyamadığınızda tüm gün yorgun hissetmenize neden olurlar. Alerjilerde bilinç bulanıklığı istenmeyen bir durum olup okulda, işte veya diğer günlük aktiviteleri yaparken size güçlük çıkarırlar.

Alerji belirtilerini rahatlatarak bilinç bulanıklığından kurtulmanın birçok yolu vardır. İlk adım, alerjinize sebep olan alerjeni bulmanızdır. Daha sonra, doktorunuzla birlikte uyku yapmayacak bir alerji tedavisine karar verebilirsiniz. Alerjilerinizi bilmeniz, alerjenlerden kaçınabilmeniz için çok önemlidir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...