Alerjiler ve Astım Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Alerjiler ve Astım Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Alerjiler ve astım, Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen en yaygın kronik hastalıklardan ikisidir. Astım, solunum yolunun daralmasına ve solunum zorluğuna neden olan bir solunum bozukluğudur. Her 13 kişiden 1'i astımdan etkilenmektedir. Ev içindeki ve dışarıdaki alerjenlerden etkilenen 50 milyon Amerikalı için çok çeşitli faktörler belirtileri tetikleyebilir. Pek çok insanın farkına varmadığı şey ise çoğunlukla bir arada görülen bu iki durum arasında bir bağlantının olmasıdır. İki durumdan biriyle karşılaşacak olursanız, iki durumun arasındaki ilişkiyi bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu durum, belirtilerinizi tetikleyen etkenlere maruz kalmamanız konusunda size yardımcı olabilir.

Alerjilerin ve Astımın Belirtileri

Hem alerjiler hem de astım, öksürük ve hava yolu tıkanıklığı gibi solunum yoluyla ilgili belirtilere neden olabilir. Ancak, her hastalığa özgü belirtiler de vardır.

Alerjiler şunlara neden olabilir:

 • Gözlerin sulanması ve kaşınması
 • Hapşırma
 • Burnun akması
 • Boğazın batması
 • Döküntüler ve kurdeşen

Astım genellikle bu belirtilere neden olmaz.

Astımı olan kişiler genellikle şu durumları yaşarlar:

 • Göğüste sıkışma
 • Hırıltılı solunum
 • Nefessiz kalma
 • Gece ya da sabah erken saatlerde öksürük

Alerji Kaynaklı Astım

Birçok insanda bir hastalık olmadan diğeri yaşanabilir ancak alerjiler, astımı kötüleştirebilir ve tetikleyebilir. Bu koşullar birbirleriyle çok yakından ilişkili olduğunda, alerji kaynaklı astım veya alerjik astım olarak bilinir.

Bu astım, Amerika Birleşik Devletleri’nde teşhis edilen en yaygın astım türüdür. Astımı olan insanların %60’ını etkilemektedir.

Alerjiyi tetikleyen maddelerin çoğu astımı olan insanları da etkileyebilir. Polen, sporlar, ev tozu ve hayvan tüyleri yaygın alerjen örneklerindendir. Alerjisi olan kişiler alerjenlerle temas ettiğinde, bağışıklık sistemi alerjenleri bir bakteri veya virüs gibi algılayarak saldırır. Bu durum ise genellikle gözlerin sulanmasına, burnun akmasına ve öksürüğe neden olur. Bunun sonucunda astım belirtileri de alevlenebilir.

! Bu nedenle, astımı olan kişilerin polen durumunu yakından takip etmesi, kuru ve rüzgârlı günlerde dışarıda geçirilen sürelerini sınırlandırması ve astım reaksiyonuna neden olabilecek diğer alerjenleri dikkate alması yararlı olabilir.

Ailenin sağlık geçmişi, kişide alerji veya astım yaşanma olasılığını etkiler. Bir veya iki ebeveynde alerji varsa çocuklarda da alerji olma ihtimali yüksektir. Saman nezlesi gibi alerjilere sahip olmak astım riskini artırır.

Alerjilere ve Astıma Yardımcı Olacak Tedaviler

Çoğu tedavi astımı veya alerjiyi hedefler. Bazı yöntemler özellikle alerjik astım ile ilgili belirtileri tedavi etmektedir.

 • Montelukast (Singulair), öncelikle astım için yazılsa da hem astım hem de alerji belirtilerine yardımcı olabilir. Günlük hap olarak kullanılır ve bağışıklık sisteminizin tepkilerini kontrol altına almanıza yardımcı olur.
 • Alerji iğneleri, vücudunuza az miktarda alerjen sokar. Böylece, bağışıklık sisteminizin tolerans oluşturmasına izin verilir. Bu yaklaşıma immünoterapi de denilmektedir. Genellikle birkaç yıl boyunca düzenli enjeksiyon yapılması gerekir. En ideal tedavi süresinin kaç yıl olması gerektiği belirlenmemiştir, ancak çoğu insan en az üç yıl boyunca enjeksiyon almaktadır.
 • Anti-immünoglobulin E (IgE) immünoterapisi, ilk olarak alerjik reaksiyona neden olan kimyasal sinyalleri hedefler. Genellikle sadece standart tedavide işe yaramayan orta ve şiddetli kalıcı astımı olan kişiler için önerilmektedir. Anti-IgE tedavisinin bir örneği omalizumab’dır (Xolair).

Dikkate Alınması Gereken Diğer Durumlar

Alerjiler ve astım arasında güçlü bir bağlantı olduğu için birçok olası astım tetikleyicisi olduğunu unutmamak önemlidir. En yaygın alerjik olmayan tetikleyicilerin arasında soğuk hava, egzersiz ve diğer solunum yolu enfeksiyonları bulunmaktadır. Astımı olan birçok kişinin birden fazla tetikleyicisi vardır. Belirtilerinizi kontrol ederken durumunuzun oluşmasına neden olan etkenlerin bilincinde olmanız iyi olacaktır. Alerjiye ve astıma karşı en iyi savunma zamanla değişebileceğinden belirtilerinizin oluşmasına neden olan etkenlere dikkat etmelisiniz.

Bilgi edinerek, doktora danışarak ve belirtilerinizi tetikleyen maddelere daha az temas ederek hem astımı hem de alerjisi olan kişiler bile her iki durumu da etkin bir şekilde yönetebilirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...