Alerjisiz Köpekler: Size Uygun Bir Cins Seçin!

Alerjisiz Köpekler: Size Uygun Bir Cins Seçin!

Alerjisi olan birçok kişi için bir köpeğe veya kediye sahip olmak zor olabilir. Evcil hayvan sahipleri olan arkadaşlarını veya akrabalarını ziyaret edenler için bile son derece zor olabilir.

Hayvan kepeği alerji belirtileri için ciddi bir tetikleyici olabilir. Eğer evcil hayvanın kepeğine alerjiniz varsa sulu gözleriniz, hapşırmanız, hırıltılarınız veya hatta kurdeşenleriniz olabilir. Amerika Astım ve Alerji Vakfı Amerikalıların en çok %30’unda hayvan alerjisinin bir çeşidine sahip olduğunu bildirmektedir. Ayrıca kedilere olan alerjinin, köpeklere olandan daha yaygın olduğunu da belirtmişlerdir. Ancak evcil hayvan alerjisi olan kişiler birkaç önlem alırlarsa başarılı bir şekilde evcil hayvan sahipleri olabilirler. Bu önlemlerden biri, tamamen olmasa bile, alerjen içermeyen bir köpek ırkı seçmektir.

“Hipoalerjenik ırklar”, Birinci Aile’nin Portekizli bir su köpeği kabul etmesi ile 2009 yılında dikkat çekti. Ama tüm köpek ırkları tamamen hipoalerjenik midir? Bilim bir kişinin köpek kepeğine nasıl tepki verdiğinin belirli bir ırka göre değil de bireysel koşullara bağlı olduğunu söylemektedir

Uygun Bir Cins Seçin

%100 hipoalerjenik olan bir köpek ırkı yoktur. Amerikan Kennel Kulübünün (AKC) “öngörülebilir, tüy dökmeyen” dediği şeye sahip olan ırklar vardır. Bu ırklar tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişilere daha uygun olma eğilimindedir. Sonuç olarak daha az deri kepeği oluştururlar. Köpek kılında kepek insanların alerji semptomlarına neden olan ana elementtir.

AKC’nin alerjisi olan kişiler için önerdiği türler şunlardır:

 • Afgan tazı
 • Amerikan tüysüz terrier
 • Bedlington terrier
 • Bichon frise
 • Çin tepeli
 • Coton de tulear
 • Schnauzer (dev, standart, minyatür)
 • İrlandalı su spaniel
 • Kerry mavi terrier
 • Lagotto romagnolo
 • Malta
 • Perulu İnka orkide (tüysüz)
 • Kaniş
 • Portekizli su köpeği
 • Yumuşak kaplamalı buğday teriyeri
 • İspanyol su köpeği
 • Xoloitzcuintli

Köpek ırklarını araştırırken “tasarımcı köpekler” denilmekten kaçınmak önemlidir. Bu köpekler genellikle diğer ırklarla karıştırılmış kanişlerdir. Bu melez ırkların derileri saf ırklarınkinden daha az tahmin edilebilirdir. Ayrıca yukarıda listelenen ırkların herhangi biri tarafından üretilen alerjen düzeylerinde anlamlı bir fark olup olmadığı da net değildir.

İddialara Karşı Dikkatli Olun

Alerjisiz ırklar hakkında çakışan bilgiler yüzünden aklınızın karışması kolaydır. Bazı kaynaklar alerjisiz ırkların iddiasını abartabilir. Hiçbir köpek ırkı tamamen alerjisiz değildir. Ayrıca, kaynağa bağlı olarak, alerji dostu olarak belirtilen cinsler de çok çeşitlidir.

Bir hayvandan diğerine (örneğin, köpekler ve kediler) kepek ve alerjen düzeylerinde belirgin farklılıklar gösteren çok sayıda kanıt vardır. Bununla birlikte hiç kimse herhangi bir hayvanın ırkları arasındaki net farklılıkları belirleyememiştir. Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından sağlanan liste daha az kepek üreten, dökülmeyen katlara sahip ırkları içerir. Bununla birlikte hepsi yine de biraz kepek üretir ve hiçbir çalışma bir cinsin kedisinin diğerinden daha az alerjik olup olmadığını kanıtlamaz. Bireysel köpekler genlerine veya diğer faktörlere bağlı olarak daha az sayıda alerjene sahip olabilir ama sahip olduğu alerjenler daha şiddetli çıkabilir. Fakat bir köpeğin ırkı bir insanın herhangi bir köpeğe ne kadar alerjik olabileceğinin güvenilir bir göstergesi değildir.

Yeni En İyi Arkadaşın İçin Hazırlanın

Sadece alerjileriniz için değil, tüm ihtiyaçlarınız için en iyi olabilecek köpek türünü dikkatlice değerlendirin. Amerikan Kennel Club tarafından alerjisi olan kişiler için önerilen köpek ırklarının davranışlarına ve kişilik özelliklerine bakınız.

Biraz araştırma yaptıktan ve sizin için en iyi olan cinsi seçtikten sonra yaşam alanınızı köpek için hazırlamaya çalışın. Yapabilirseniz perdeler, kilimler, kalın döşemeli mobilyalar veya kepek yakalayıp saklayabilecek ekstra bir halı veya kumaştan kaçının. 

Kepeğin miktarını azaltmak için köpeğinize düzenli olarak bakım yapın. Köpek yataklarının veya diğer alanların temizlenmesi, köpeklerin sık sık yıkanması, süpürülmesi ve vakumlanması kepek seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Köpeğinizin bulunmasına izin verilen alanları sınırlamak önemli bir adımdır. Alerjiniz varsa köpeğin yatağına ya da yatak odanıza girmesine izin vermemelisiniz. Alerji, Astım ve İmmünoloji Amerikan Koleji’ne köpeğinize dokunduktan sonra her zaman sonra ellerini yıkamayı öneriyor. Ayrıca yüksek kaliteli hava filtreleri evinizdeki havada bulunan alerjen miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hiçbir köpek tamamen alerjensiz olmayacaktır. Bununla birlikte eğer kepek hakkında biraz daha gayretli olmaya istekli iseniz, alerjilerinizden bağımsız olarak bazı büyük köpek arkadaşlıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...