Alın Bölgesinin Açılması Engellenebilir mi? Saç Dökülmelerini Önlemek için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Alın Bölgesinin Açılması Engellenebilir mi? Saç Dökülmelerini Önlemek için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Yaşlandıkça saç çizginizin alnınızın daha üstüne doğru çekilmesi normaldir. Erkekler için bu durum genellikle 17 – 29 yaş aralığında başlar. Saçların seyrelmesi, bir süreden sonra yavaşlayabilir veya durabilir. Saçlardaki seyrelme azar azar devam ederek kelleşmeye neden olabilir.

Saç çizgisi yukarıya doğru kaymaya başladıktan sonra yapılabilecek pek bir şey yoktur. Çoğu kişi için, saç dökülmesi genetiktir ve yaşlanmadan kaynaklanır. Fakat saçlarınızın sağlıklı ve dolgun görünmesi için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Alın Bölgesinde Açılmalar için Uygulanabilecek Tedaviler

Alın bölgesindeki açılmayı engellemek için garanti veren bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ama alın bölgesinin mümkün oldukça uzun bir süre açılmamasını sağlamak için yapabileceğiniz yöntemler vardır.

Alnın Açılmasının Nedenleri

Alnın açılması, genellikle yaşlanmayla ve genetik faktörlerle ilişkilidir. Diğer faktörler de saç dökülmesine etki eder. Bu faktörler:

  • Saçları çok fazla şekillendirmek
  • Saçları çok sıkı bağlamak
  • Saçların rengini değiştirmek için kimyasal madde kullanmak
  • Yüksek yağlı, işlenmiş, koruyucu madde ve şeker ilaveli gıdalardan oluşan bir beslenme düzenine sahip olmak
  • Sigara içmek

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

*Bazı zamanlarda saçlarda incelme görmek normaldir. Çok fazla saç dökülmesiyse normal değildir. Çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçınızın belli bölümlerinde kellik varsa ya da daha başka anormal saç dökülmesi belirtileri yaşıyorsanız dermatoloğa görünmeniz iyi olacaktır. Saç dökülmesi başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

*Alnın açılmasını önlemek için bilinen kanıtlanmış bir yöntem yoktur. Fakat saçlarınızın daha dayanıklı olmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle, saç dökülmesini önlemek için kullanabileceğiniz ilaçları bir arada kullanmak, saçlarınızın dökülme hızını yavaşlatacaktır.

*Saç dökülmesi tedavileri, saçlarınızın ne hızla döküldüğüne ve ne kadar döküldüğüne göre değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...