Alkaloz

Alkaloz

Kanınız, asitlerden ve bazlardan oluşur. Kandaki asitlerin ve bazların oranı pH cetveliyle ölçülür. Asitlerle bazların doğru dengede tutulması önemlidir. Biraz değişikliğin olması bile sağlık sorunlarına yol açabilir. Normalde, kanınızdaki baz miktarının asitlerden biraz yüksek olması gerekir. Alkaloz, vücutta çok fazla baz olduğunda ortaya çıkar. Bu durum, bir asit olan karbon dioksit seviyesinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca, baz olan bikarbonat seviyesinin artmasının sonucunda da oluşabilir. Bu durum, potasyum seviyesinin düşük olması ya da hipokalemi gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Alkaloz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Alkalozun iyileşmesi genellikle ne kadar hızlı bir şekilde teşhis konulduğuna bağlıdır. Hastalık ne kadar hızlı tedavi edilirse sonuçlar da o kadar iyi olacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hastalık ne kadar erken saptanır ve tedavi edilirse o kadar iyi bir şekilde düzelecektir. Belirtileri gördüğünüz zaman tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alkaloz için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Alkalozun 5 Türü

Alkalozun 5 ana türü bulunur:

Alkaloz Belirtileri

Iİlk Belirtiler

Alkalozun ilk belirtileri çeşitlilik gösterebilir.

İlk aşama sırasında şunları yaşayabilirsiniz:
Bulantı
Uyuşma
Kas spazmlarının devam etmesi
Kasların çekilmesi
Ellerin titremesi

II Şiddetli Belirtiler

Alkaloz hemen tedavi edilmezse şiddetli belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şoka veya komaya neden olabilir.

Şu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız 112’yi arayın veya acil servise gidin:
!Baş dönmesi
!Nefes almada zorlanma
!Kafa karışıklığı
!Baygınlık
!Koma

Alkalozun Teşhis Edilmesi

Alkalozun belirtileri, diğer hastalıkların belirtilerini taklit edebilir. Kendi kendinize teşhis koymamaya çalışmanız çok önemlidir. Değerlendirilmek üzere doktorunuzdan randevu alın.

Doktorunuz sağlık geçmişinizi ve yaşadığınız belirtileri soracaktır. Diğer hastalıkları elemek için bazı testlerin yapılmasını isteyecektir.

Yaygın olarak istenen testler arasında şunlar bulunur:
İdrar tahlili
İdrar pH testi
Temel metabolik panel
Kan gazı analizi
Kanın normal pH’ı 7.35 ile 7.45 arasındadır. Kanın pH’ı 7.45’ten yüksek olduğunda alkalozu işaret eder.

Doktorunuz, solunum yolu hastalıklarını elemek için kanınızdaki karbon dioksit ve oksijen seviyelerini ölçmek isteyecektir.

Alkalozun Tedavisi

Tedavi planınız, alkalozun nedenine bağlı olarak değişecektir.

Respiratuar alkalozunuz varsa karbon dioksit seviyenizin normale döndürülmesi gerekir. Anksiyeteden dolayı hızlı bir şekilde nefes alıp veriyorsanız yavaş, derin nefes alarak belirtinizi ve oksijen seviyenizi düzeltebilirsiniz. Testlerde oksijen seviyenizin düşük olduğu ortaya çıkarsa oksijeni maskeyle almanız gerekebilir.

Acı çektiğiniz için hızlı bir şekilde nefes alıyorsanız acının tedavi edilmesi, solunum hızını normale döndürerek belirtilerinizin düzelmesini sağlayacaktır.

Alkalozun nedeni klorür ya da potasyum gibi kimyasalların azalmasıysa bu kimyasalların vücuda tekrar alınması için doktorunuz size ilaç veya takviye verecektir.

Bazı alkaloz vakalarında elektrolit dengesizliği, elektrolit içeren sıvıların bolca içilmesiyle düzeltilebilir. İleri seviyede bir elektrolit dengesizliği varsa hastanede tedavi edilmeniz gerekir.

Alkaloz yaşayan çoğu kişi tedavi aldığında iyileşir.

Alkalozu Nasıl Önleyebilirim?

Alkaloz riskinizi sağlığınızı koruyarak, sağlıklı bir diyet yaparak ve vücudunuzu susuz bırakmayarak azaltabilirsiniz. Besin değeri yüksek ve potasyum içeren yiyecekleri seçerek elektrolit eksikliğiyle mücadele edebilirsiniz. Potasyum genellikle meyvelerde ve sebzelerde bulunur.

Potasyumun bulunduğu yiyecekler:
Havuç
Muz
Süt
Fasulye
Ispanak
Buğday kepeği
Vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için yapabilecekleriniz:
Günde en az 8 ila 10 bardak su için.
Egzersiz öncesinde, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında su için.
Yüksek yoğunluklu egzersizler için elektrolit içeren sıvılar tüketin.
İçerisinde bol şeker bulunan ve dehidrasyonu kötüleştirecek gazlı içeceklerden ve meyve sularından uzak durun.
Gazlı içeceklerde, çayda ve kahvede bulunan kafeinden uzak durun.

Kendinizi susamış hissediyorsanız vücudunuzun susuz kalmaya başladığını anlamalısınız.

Dehidrasyon, çok fazla elektrolit kaybettiğinizde hızlı bir şekilde oluşabilir. Bu durum, soğuk algınlığında kustuğunuzda da oluşabilir. Midenizde potasyum bakımından zengin yiyecekler yoksa su, sporcu içecekleri, sebze veya et suyundan yapılmış çorbalar içtiğinizden emin olun.

Var olan böbrek sorunlarının neden olduğu alkaloz önlenemez. Teşhis konulduktan sonra doktorunuzun yönergelerini takip etmeniz de önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...