Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir?

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir?

Karaciğer vücudun önemli bir iş ile büyük bir organdır. Kandaki toksinleri filtreler, proteinleri parçalara ayırır ve vücudun yağları emmesine yardımcı olmak için safra oluşturur. Bir insan on yıllar boyunca ağır alkol aldığında, vücut karaciğerin sağlıklı dokusunu yara dokusuyla değiştirmeye başlar. Doktorlar bu duruma alkolik karaciğer sirozu der.

Alkolik Karaciğer Sirozu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Sarılık ,Karaciğeri dolaşan damardaki kan basıncını arttıran portal hipertansiyon ,Cilt kaşıntısı (kaşıntı) gibi belirtileri vardır.

Endişelenmeli Miyim?

Alkolik Karaciğer Sirozu aşırı vaş gösterdiğinde tedavi sürecinde hayatta kalmak için bir karaciğer nakli gerektirir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dahiliye Bölümüne başvurabilirsiniz.

Hastalık ilerledikçe ve sağlıklı karaciğer dokusunun daha fazlası yara dokusu ile yer değiştirdiğinde, karaciğeriniz düzgün bir şekilde çalışmayı durduracaktır.

Amerikan Karaciğer Vakfı’na göre, ağır içicilerin %10 ila %20’si siroz sahibi olur. Alkolik karaciğer sirozu, alkol içmeye bağlı en ileri karaciğer hastalığıdır. Hastalık ilerlemenin bir parçasıdır. Yağlı karaciğer hastalığı ile başlayabilir, sonra alkolik hepatit ve daha sonra alkolik siroza ilerleyebilir. Bununla birlikte, bir kişi, alkolik hepatit olmaksızın da alkolik karaciğer sirozu geliştirebilir.

Alkollü Karaciğer Sirozu ile İlişkili Belirtiler Nelerdir?

Alkolik karaciğer sirozu belirtileri tipik bir kişinin 30 ile 40 yaşları arasında olduğu zaman ortaya çıkar. Vücudunuz, hastalığın erken evrelerinde karaciğerinin limitli fonksiyonunu telafi edecek şekilde  çalışır. Hastalık ilerledikçe, semptomlar daha belirgin hale gelecektir.

Alkolik karaciğer sirozu belirtileri diğer alkol ile ilgili karaciğer bozukluklarına benzer. Semptomlar şunları içerir:

 • Sarılık
 • Karaciğeri dolaşan damardaki kan basıncını arttıran portal hipertansiyon
 • Cilt kaşıntısı (kaşıntı)

Alkolik Karaciğer Siroz Nedenleri

Tekrarlanan ve aşırı alkol kullanımından kaynaklanan hasarlar alkolik karaciğer sirozuna yol açar. Karaciğer dokusunda yara başladığında, karaciğer eskisi gibi çalışmaz. Sonuç olarak, vücut gerektiği kadar protein üretemez veya kandaki toksinleri süzemez.

Karaciğer sirozu çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, alkolik karaciğer sirozu doğrudan alkol alımı ile ilgilidir.

Bu Hastalığa Sahip Olma Olasılığı Daha Yüksek Olan İnsanlar Var mı?

Alkolik karaciğer hastalığı için en önemli risk faktörü aşırı alkol tüketimidir. Tipik olarak, hasta en az sekiz yıl boyunca ağır bir şekilde içki içmiştir. Alkol İstismarı ve Alkolizm Ulusal Enstitüsü ağır içmeyi 30 günün en az beşinde bir veya daha fazla içki içmek olarak tanımlar.

Kadınlar, alkolik karaciğer hastalığı daha fazla risk altındadır. Kadınlar alkol partiküllerini parçalamak için midelerinde çok fazla enzime sahip değildir. Bundan dolayı daha fazla alkol karaciğere ulaşabilir ve yara dokusu oluşturabilir.

Alkolik karaciğer hastalığı da bazı genetik faktörlere sahip olabilir. Örneğin, bazı insanlar alkolün ortadan kaldırılmasına yardımcı olan enzimlerde bir eksiklikle doğarlar. Obezite, yüksek yağ içeren bir diyet ve hepatit C’ye sahip olmak da bir kişinin alkolik karaciğer hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir.

Bir Doktor Nasıl Alkolik Karaciğer Sirozu Tanısı Koyabilir?

Doktorlar, alkolik karaciğer sirozu tanısını önce bir tıbbi geçmiş alarak ve bir kişinin içme alışkanlığını tartışarak teşhis edebilirler. Bir doktor ayrıca siroz teşhisini doğrulayan bazı testler de yapacaktır. Bu testlerin bu sonuçları şunları gösterebilir:

 • Anemi (çok az demir nedeniyle düşük kan seviyeleri)
 • Yüksek kan amonyak seviyesi
 • Yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Lökositoz (büyük miktarda beyaz kan hücresi)
 • Sağlıksız karaciğer dokusu örneği biyopsi ile alınıp laboratuarda incelendiğinde
 • Aspartat aminotransferaz ( AST ) düzeyini gösteren karaciğer enzim kan testleri alanin aminotransferaz’ın ( ALT  iki katı ise
 • Düşük kan magnezyum seviyeleri
 • Düşük kan potasyum seviyeleri
 • Düşük kan sodyum seviyeleri
 • Portal hipertansiyon

Doktorlar ayrıca sirozun geliştiğini doğrulamak için karaciğeri etkileyebilecek diğer koşulları da dışlamaya çalışacaktır.

Alkolik Karaciğer Sirozu Neden Olur?

Alkolik karaciğer sirozu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu dekompanse siroz olarak bilinir. Bu komplikasyonların örnekleri arasında şunlar bulunur:

 • Asit veya mide sıvı birikmesi
 • Ensefalopati veya zihinsel karışıklık
 • Kanama varisleri olarak bilinen iç kanama
 • Cilt ve gözlerin sarı renkte olmasını sağlayan sarılık

Bunlar ile daha şiddetli siroz formu genellikle hayatta kalmak için bir karaciğer nakli gerektirir. Cleveland Kliniği’ne göre, karaciğer nakli yapılan dekompanse alkolik karaciğer sirozu olan hastaların %70’inin bir beş yıllık sağkalım oranı vardır.

Alkolik Karaciğer Sirozu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar tedavi ile bazı karaciğer hastalığı türlerini tersine çevirebilir, ancak alkolik karaciğer sirozu genellikle tersine çevrilemez. Bununla birlikte doktorunuz hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ve semptomlarınızı azaltabilecek tedaviler önerebilir.

Tedavinin ilk adımı kişinin içmeyi bırakmasına yardımcı olmaktır. Alkolik karaciğer sirozu olan kişiler sıklıkla alkol bağımlısıdırlar ve hastaneye yatmadan bırakmaya çalışırlarsa çok ciddi sağlık komplikasyonları olur. Bir doktor, kişinin hastalığa karşı yolculuğa başlayabileceği bir hastane veya tedavi tesisini önerebilir.

Bir doktorun kullanabileceği diğer tedaviler şunları içerir:

 • İlaçlar: Doktorlar, kortikosteroidler, kalsiyum kanal blokerleri, insülin, antioksidan takviyeleri ve S-adenosil-L-metiyonin (SAMe) reçete edebilir.
 • Beslenme Danışmanlığı: Alkol kötüye kullanımı yetersiz beslenmeye yol açabilir.
 • Ekstra protein: Hastalar genellikle, beyin hastalığının ( ensefalopati ) gelişmesi olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için bazı formlarda ekstra protein gerektirirler.
 • Karaciğer Nakli: Bir kişi, karaciğer nakli için bir aday olarak görülmeden en az altı ay önce ayık olmalıdır.

Alkolik Karaciğer Sirozunda Prognoz

Görünümünüz genel sağlığınıza ve siroza bağlı herhangi bir komplikasyon geliştirmiş olup olmadığınıza bağlı olacaktır. Bir kişi içmeyi bıraktığında bile bu doğrudur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...