Alkolizm Sonrası Etkiler Alkolik Nöropati

Alkolizm Sonrası Etkiler Alkolik Nöropati

Alkol sinir dokusu için toksik olabilir. Çok fazla içen insanlar bacaklarında ağrı ve karıncalanma hissetmeye başlayabilir. Bu alkolik nöropati olarak bilinir. Alkolik nöropatisi olan kişilerde periferik sinirler çok fazla alkol kullanımı ile zarar görmüştür. Periferik sinirler vücut, omurilik ve beyin arasındaki sinyalleri iletir. Uygun sinir fonksiyonu için tiamin, folat, niasin, B6 ve B12 ve de E vitamini gereklidir. Çok fazla içmek bu besin maddelerinin düzeylerini değiştirebilir ve alkolik nöropatinin yayılmasını sağlayabilir.

Alkolik Nöropati Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Alkolik nöropati yaşamı tehdit etmese de, yaşam kalitenizi azaltabilir. Bununla birlikte bazı alkol kaynaklı sinir hasarları kalıcıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Neyse ki alkolden uzak durmak beslenme sağlığınıza yardımcı olabilir. Bu semptomlarınızı düzeltebilir ve daha fazla sinir hasarını önleyebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alkolik nöropati için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Alkolik Nöropatinin Belirtileri

Alkolik nöropati hem hareketi hem de duyumu etkileyebilir. Semptomlar hafif rahatsızlıktan büyük sakatlığa kadar değişir. Durum yaşamı tehdit etmese de, yaşam kalitenizi azaltabilir.

Alkolik nöropatiden etkilenen vücudun bazı bölgeleri şunlardır:

Nöropati semptomlarınız varsa doktorunuzu arayın. Erken teşhis ve tedavi, iyileşme olasılığınızın daha yüksek olmasını sağlar.

Alkolik Nöropatinin Nedenleri

Çevresel sinirleriniz vücudunuzun önemli duyusal ve motor fonksiyonlarını yönetmesine yardımcı olur.

Bunlar:

 • Bağırsak ve idrar çıkarma
 • Yürüme
 • Cinsel uyarılma
 • Kol ve bacak hareketi
 • Konuşma

Alkolik nöropati bu sinirlerin zarar görmesinin sonucudur. Hasar çok fazla alkol içtiğiniz uzun dönemlerin doğrudan sonucu olabilir. Vitamin eksikliği gibi alkol kullanımına bağlı beslenme sorunları da sinir hasarına neden olabilir.

Alkolik Nöropati Tanısı

Doktorunuzun bu durumu teşhis etmek için sizi muayene etmesi gerekecektir. Doğru teşhis almak için alkol kullanım geçmişinizi doktorunuzla paylaşmak önemlidir. Doktorunuz belirtileriniz için diğer olası nedenleri dışlamak zorunda kalacak.

 

Alkollü Nöropati Tedavisi

Bu durumu tedavi etmek için yapabileceğiniz en önemli şey içkiyi bırakmaktır. Tedavi ilk olarak alkol kullanımı ile ilgili sorunlara odaklanabilir. Bazı insanlar için bu yatılı rehabilitasyon gerektirebilir. Diğerleri ayakta tedavi terapisi veya sosyal destek ile içmeyi bırakabilir.

Alkol kullanımı halledildiğinde doktorunuz nöropatinin kendisine odaklanabilir. Semptom yönetimi önemlidir. Sinir hasarı günlük yaşamın işlevlerini yerine getirmenizi de zorlaştırabilir. Sinir hasarı, yaralanmaları daha da olası hale getirebilir.

Her insanın ihtiyaçları farklıdır. Nöropati tedavisi bir veya birçok farklı bakım türünü içerebilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Sinir sağlığını iyileştirmek için vitamin takviyeleri
 • Reçeteli ağrı kesiciler ( trisiklik antidepresanlar ve antikonvülzanlar)
 • İdrara çıkma sorunları olan insanlar için ilaç
 • Kas atrofisine yardımcı olmak için fizik tedavi
 • Ekstremiteyi stabilize etmek için ortopedik aletler
 • Yaralanmaları önlemek için ayakkabıların stabilize edilmesi gibi emniyet tertibatı
 • Baş dönmesini önlemek için bacaklarınıza özel çorap

Alkollü Nöropati Görüşleri

Bu durumdan kaynaklanan sinir hasarı genellikle kalıcıdır. İçmeyi bırakmazsanız, belirtileriniz daha da kötüleşebilir. Bu engelliliğe, kronik ağrıya ve kol ve bacaklarınıza zarar verebilir. Ancak, yeterince erken yakalanırsa, alkolik nöropatiden kaynaklanan zararı en aza indirebilirsiniz. Alkolden kaçınmak ve diyetinizi iyileştirmek bazen orta dereceden tam iyileşmeye kadar gidebilir.

Alkolik Nöropatiyi Önleme

Alkolik nöropatiyi aşağıdaki tavsiyelerle önleyebilirsiniz:
Aşırı alkol tüketiminden kaçınmak
Alkolik nöropatinin belirtileri varsa alkol almamak
Alkolden kaçınma konusunda sorun yaşıyorsanız yardım istemek
Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak
Eksiklikleriniz varsa vitamin takviyeleri almak

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...