Alzheimer Hakkındaki Gerçekleri ve Mitleri Öğrenin

Alzheimer Hakkındaki Gerçekleri ve Mitleri Öğrenin

Alzheimer hastaları için alüminyum tenekelerden içecek içmenin aslında bir risk faktörü oluşturmadığını biliyor muydunuz? Bu mite inandıysanız bilgilerinizi güncellemenin zamanı gelmiş demektir.

Alzheimer hastalığıyla ilgili en çok inanılan mitleri derleyip, sizler için açıkladık. Alzhemir hakkındaki gerçekleri ve mitleri öğrenmek için yazımınızın devamını okuyun.

Mitler

Alzheimer hakkındaki yanlış düşüncelerin başında, bu hastalığa alüminyumun neden olduğu gelmektedir. Bu mite göre, alüminyum tenekelerden içecek içmek, alüminyum tencerede yemek pişirmek ve alüminyum içerikli deodorantlar kullanmak Alzheimer’a neden olabiliyor. Alzheimer Derneği’ne göre ise, alüminyum ile Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmamakta.

Diğer mitler:

Gerçekler

Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığında üç risk grubu olduğunu belirtiyor:

1. Yaş

Alzheimer hastalarının büyük bir çoğunluğunun 65 yaş üstü olduğu doğru olsa da Alzheimer’ın ya da bunamanın daha erken yaşlarda ortaya çıkması mümkündür. 65 yaş üstünde, her beş yılda bir hastalığın ortaya çıkma riski artar.

2. Genetik

Alzheimer hastalığının ortaya çıkması için yüksek risk oluşturan bazı genler bulunmaktadır. Bu genler, risk genleri ve belirleyici genler olarak iki gruba ayrılır.

3. Aile Geçmişi

Ailenizde Alzheimer hastalığı olan biri varsa, hastalığın sizde görülme olasılığı yüksektir.

Kontrol Edebileceğiniz Risk Faktörleri

Bu üç büyük faktörle ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da Alzheimer Derneği, yapılan araştırmalarla bazı risk faktörlerini kontrol altına alabileceğinizi belirtmektedir. Kontrol altına alabileceğiniz risk faktörleri:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...