Amniyon Sıvı Embolisi: Hayatı Riske Atan Hastalık

Amniyon Sıvı Embolisi: Hayatı Riske Atan Hastalık

Amniyon sıvı embolisi, kalp yetmezliği gibi hayatı tehlikeye atan, hamilelikte oluşan bir komplikasyondur. Bu durum sizi, bebeğinizi veya her ikinizi birden etkileyebilir. Bu komplikasyon, anne karnındaki bebeğin etrafını çevreleyen amniyotik sıvı ya da fetal hücreler, saçlar ya da diğer artıklar kanınıza karışmanın bir yolunu bulduğunda görülür.

Amniyon Sıvı Embolisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Amniyon sıvı embolisi nadir görülen fakat hayatı tehlikeye neden olan bir rahatsızlıktır.

Ne Yapmalıyım?

Amniyon sıvı embolisi yaşadıysanız ve tekrar hamile kalmak istiyorsanız risklerinizi değerlendirmek için kadın doğum uzmanına görünün.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Amniyon sıvı embolisi hakkında bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Amniyon Sıvı Embolisi

Görülme şekli değişse de Amniyon Sıvı Embolisi Derneği Kuzey Amerika’da her yıl 40,000 doğumdan 1’inde, Avrupa’da ise her 53,800 doğumdan 1’inde görüldüğünü belirtiyor.
Amniyon sıvı embolisinin yüksek oranda ölüme neden olduğu bölgeler:
Avustralya
Fransa
Japonya
Polonya
Amerika Birleşik Devletleri
İngiltere

Amniyon Sıvı Embolisinin Nedenleri

Amniyon sıvı embolisi, normal ya da sezaryen doğum yaptıktan kısa süre sonra görülebilir. Nadir vakalarda, kürtaj sırasında veya amniyon sıvısının muayene için alınması gereken durumlarda da yaşanabilir. Amniyon sıvı embolisi, amniyotik sıvının dolaşım sistemine karışmasının sonucunda ortaya çıkan bir etkidir. Bu durum önlenemez ve bu durumun oluşma nedeni bilinmemektedir.

Amniyon Sıvı Embolisinin Belirtileri

Amniyon sıvı embolisinin ilk aşamasında kardiyak arrest ve solunum sistemi yetmezliği görülür. Kardiyak arrest, kalp aniden durduğunda, bilincinizi ve nefes alıp vermeniz durduğunda yaşanır. Solunum sisteminin hızlı bir şekilde durması akciğerlerinizin kanınıza yeterli oksijeni sağlayamamasına ve kandaki karbondioksiti atamamasına neden olmaktadır. Bu durum ise nefes almayı güçleştirir.

Yaşanabilecek diğer muhtemel sebepler:
Fetal distres (Bebeğin kalp atışında değişiklikler ya da rahmin hareketlerinde azalmaların görülmesi gibi belirtilerle birlikte bebeğin sağlık durumunun kötüleşmesi)
Kusma
Bulantı
Nöbet
Yoğun endişe ve gerginlik
Cilt renginin değişmesi

Bu durumu yaşayan kadınlar sonrasında hemorajik aşamaya geçerler. Bu durum plasentada veya plasentanın bağlı olduğu yerde sezaryen doğumla sezaryen kesiği nedeniyle aşırı kanama görülmesiyle oluşur.

Amniyon Sıvı Embolisi Ne Kadar Ciddi Bir Durumdur?

Amniyon sıvı embolisi özellikle ilk aşamada ölümcül olabilir. Amniyon sıvı embolisinde ölümler şu durumlardan dolayı yaşanabilir:
Ölümlerin olası sebepleri:
Ani kalp durması
Aşırı kan kaybı
Akut solunum rahatsızlıkları
Birçok organda yetmezlik
Amniyon Sıvı Embolisi Derneği’ne göre vakaların %50’sinde belirtiler görülmeye başladıktan bir saat sonra ölüm gerçekleşiyor.

Amniyon Sıvı Embolisinin Tedavisi

1 Anne

Tedavi, amniyon sıvı embolisinin komaya ya da ölüme neden olabilecek belirtileri önlenmeye ve kontrol altına alınmaya çalışılır. Oksijen terapisi, nefes almanıza yardımcı olabilir. Yeterince oksijen almanız, bebeğin de yeterli oksijen alabilmesi için önemlidir. Doktorlar, kalbinizi tedavi etmek için pulmoner arter kateter kullanabilir. Tansiyonu kontrol etmek için ilaç kullanılabilir. Vakaların çoğunda hemorajik aşamada yaşanan kan kaybından dolayı kan, trombosit ya da plazma nakli gerekebilir.

2 Bebek

Doktorunuz distresin belirtilerini ve bebeğinizi yakından takip edecektir. Durumunuz düzeldikten sonra kısa süre içinde bebeğinizi doğurma ihtimaliniz yüksektir. Doğumun teşvik edilmesi bebeğin hayatta kalma şansını artırır. Çoğu vakada bebekler yakın gözlem amaçlı yoğun bakım ünitesinde birkaç gün kalabilirler.

Komplikasyonun İlerleyişi

1 Anne

Amniyon sıvı embolisinde kadınlarda ölüm oranı değişiklik göstermektedir. Eski raporlarda bu komplikasyonu yaşayan kadınların %80’inin hayatta kalamadığı gösterilirken daha yeni raporlarda bu oran %40’tır. Amniyon sıvı embolisini yaşayıp hayatta kalan kadınlar hayatlarının ilerleyen aşamalarında uzun süreli komplikasyonlar yaşayabilir.

Yaşanabilecek komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Hafıza kaybı
Organ yetmezliği
Kısa süreli ya da kalıcı kalp hasarı
Sinir sistemi sorunları
Rahmin bir kısmının ya da tamamının alınması
Hipofiz bezinde hasar
Özellikle bebek hayatta kalamadığında duygusal sorunlar da yaşanabilir. Bu sorunlar arasında doğum sonrası depresyonu ve travma sonrası stres bozukluğu vardır.

2 Bebek

Amniyon sıvı embolisinde bebeklerde ölüm oranı değişiklik göstermektedir. Anesteziyoloji Klinik Farmakoloji Dergisi’ne göre amniyon sıvı embolisi geçiren bebeklerin %30’u hayatta kalmamaktadır.

Amniyon Sıvı Embolisi Derneği’ne göre anne rahmindeki bebeklerde ölüm oranı %65’e kadar çıkmaktadır. Bazı bebekler hayatta kalsalar bile uzun süreli ya da hayat boyu komplikasyon yaşayabilirler.
Yaşayabilecekleri komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Orta ya da şiddetli bir şekilde sinir sistemi bozuklukları
Beyne yeterli oksijen gitmemesi
Beyni ve sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan serebral palsi

Amniyon Sıvı Embolisi Önlenebilir mi?

Amniyon sıvı embolisi önlemez ve doktorların böyle bir durumun ne zaman oluşacağını ya da oluşup oluşmayacağını tahmin etmeleri zor olabilir. Amniyon sıvı embolisi yaşadıysanız ve tekrar hamile kalmak istiyorsanız risklerinizi değerlendirmek için kadın doğum uzmanına görünün. Doktorunuz sizinle hamileliğin risklerini konuşacak ve hamile kalmanız durumunda sizi yakından takip edecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...