Anaflaktik Reaksiyonun Zaman Çizelgesi

Anaflaktik Reaksiyonun Zaman Çizelgesi

Alerjik reaksiyon, vücudunuzun tehlikeli veya potansiyel olarak ölümcül olduğu düşünülen bir maddeye verdiği tepkidir. Polen veya çimenlerin neden olduğu bahar alerjileri bu duruma bir örnektir. Ölümcül tipte alerjik tepki verilmesi de mümkündür.

Anaflaktik Reaksiyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Anaflaksi, şiddetli ve ani bir alerjik reaksiyondur. Alerjene maruz kalınan dakikalar içinde oluşur. Uygun şekilde tedavi edilmezse, anaflaksi ölümcül bir şekilde çok hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Alerjiye sebep olacak şeylerden uzak durmak önemlidir. Alerjinizi teşhis etmek, gelecekteki reaksiyonları önlemek için en önemli adımdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Reaksiyon meydana geldiğinde hemen 112 acil servisi arayın.

Alerjik Reaksiyonların Belirtileri

Alerjen solunabilir, yutulabilir, dokunulabilir veya enjekte edilebilir. Alerjen vücudunuzda olduğunda, alerjik reaksiyon saniyeler veya dakikalar içinde başlayabilir. Daha hafif alerjiler birkaç saat boyunca gözle görünen belirtilere neden olmayabilir. En yaygın alerjenler arasında gıdalar, ilaçlar, böcek sokmaları, böcek ısırıkları, bitkiler ve kimyasallar bulunur. Alerji uzmanı, alerjileri teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Bu kişiler, özel alerji sorunlarınızın belirlenmesine yardımcı olabilirler.

Sakin Olun ve Yardım Bulun

Alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, odaklanmak ve sakin kalmak önemlidir. Tam olarak ne olduğunu, alerjenin ne olabileceğini ve belirtilerinizin neler olduğunu sorumlu bir kişiye açıklayınız. Anaflaksi hızlı bir şekilde sizi şaşırtacak ve muhtemelen nefes almayı zorlaştıracak, bu yüzden yardım edebilecek birine olabildiğince çabuk ulaşıp yaşadığınız zorlukları bildirmeniz önemlidir. Reaksiyon meydana geldiğinde yalnız kalırsanız, hemen 112 acil servisi arayın.

Alerjik reaksiyon yaşayan birine yardım ediyorsanız, sakin kalmasını teşvik etmeniz önemlidir. Endişe, belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Yapabilirseniz reaksiyona neyin sebep olduğunu belirleyin ve ortadan kaldırın. Kişinin alerjik reaksiyonu tetikleyen şeyle daha fazla temas etmesini engelleyin.

Reaksiyon belirtilerini takip edin. Solunum güçlüğü veya dolaşım kaybı belirtileri gözlerseniz acil yardım isteyin. Kişinin alerjene karşı ciddi alerjisi olduğunu biliyorsanız, 112’yi arayın.

Epinefrine Ulaşın

Şiddetli alerjisi olan birçok kişi, doktorlarından bir epinefrin oto enjektörü için reçete alacaklardır. Eğer reaksiyon başladığında yanınızda oto enjektörünüzü taşıyorsanız, hemen kendinize iğne yapın. İğneyi yapamayacak kadar zayıfsanız bu konuda eğitim almış birinden yardım isteyin.

Bu ilacın hayat kurtarıcı değil, size zaman kazandırıcı olduğunu aklınızda tutmanız çok önemlidir. Enjeksiyondan sonra bile acil tedavi almanız gerekir. Epinefrini enjekte ettiğinizde 112’yi arayın ya da sizi birisinin hemen hastaneye götürmesini sağlayın.

Her Zaman Acile Gidin

Anaflaksi her zaman acil servise gidilmesini gerektirir. Doğru tedaviyi almadıysanız, anaflaksi ölümcül bir şekilde 15 dakikadan daha kısa sürede ilerleyebilir. Hastane personeli sizi yakından izlemek isteyecektir. Size başka bir iğne yapabilirler. Şiddetli reaksiyon durumunda, bazen bir iğne yeterli değildir. Ayrıca, sağlık uzmanları antihistaminikler veya kortikosteroidler gibi başka ilaçlar da verebilirler. Bu ilaçlar kaşıntı gibi diğer belirtilerin tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Alerjene İlk Maruziyetle Birden Fazla Maruziyetin Kıyaslanması

İlk kez bir alerjene maruz kaldığınızda, sadece hafif bir reaksiyon yaşayabilirsiniz. Belirtileriniz muhtemelen daha az şiddetli olacak ve hızlıca çoğalmayacaktır. Ancak, çoklu maruziyet sonunda daha şiddetli reaksiyonlara yol açabilir. Vücudunuz bir alerjene karşı alerjik bir reaksiyon yaşadığında, bu alerjene çok daha duyarlı hale gelir. Az bir süre maruz kalmanız bile potansiyel olarak ciddi reaksiyonları tetikleyebilir. İlk reaksiyonunuzdan sonra bir alerji uzmanından randevu alın, böylece uygun bir alerji testi yaptırabilirsiniz.

Bir Plan Oluşturun

Siz ve doktorunuz birlikte alerji tepki planı oluşturabilirsiniz. Bu plan, alerjilerinizle başa çıkmayı öğrendiğiniz ve hayatınızdaki diğer kişilere alerjik bir reaksiyon sırasında ne yapmaları gerektiğini öğretirken size yardımcı olacaktır. Bu planı yıllık olarak gözden geçirin ve gerekli değişiklikleri yapın.

Reaksiyona neyin sebep olduğunu biliyorsanız, bundan ve hayatı tehdit eden reaksiyondan tamamen uzak durabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...