Ankilozan Spondilit: Bel Sorunundan Çok Daha Fazlası

Ankilozan Spondilit: Bel Sorunundan Çok Daha Fazlası

Omuriliğiniz, dik durmanızı sağlamaktan daha fazlasını yapar. Omuriliğiniz bağışıklık sisteminizle, iskelet sisteminizle, kas sisteminizle ve sinir sisteminizle etkileşim içindedir. Omuriliğinizde bir şeyler ters gittiğinde bu durumun etkileri tüm vücudunuza yayılabilir. Omuriliğinizin mutlu olması genel sağlığınız için çok önemlidir. Ankilozan spondilit, omurilikteki eklemlerde uzun süreli iltihaplanmanın olduğu bir artrit türüdür. Ankilozan spondilitin ilk belirtileri arasında genellikle belde ve kalçalarda ağrının olması nedeniyle yaşayan kişilerde bel sorunu olarak algılanabilir.

Ankilozan Spondilit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Muhtemel komplikasyonların oluşturduğu bu uzun liste gözünüzü korkutabilir. Ancak, ankilozan spondilitin tedavisi birçok sorunu önleyebilir ya da erteleyebilir. Özellikle, tümör nekroz faktörü denilen ilaçlar hastalığın gidişatını değiştirebilir.

Tedavi Edilmediğinde

Ankilozan spondilit, tedavi edilmediğinde zamanla daha da kötüye gider. Hastalık ilerlediğinde diğer eklemleriniz, gözleriniz, bağırsaklarınız, ayaklarınız ve kalbiniz gibi vücudunuzun farklı bölgeleri etkilenebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ankilozan spondilit için Romatoloji, Fizik Tedavi, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

İltihaplanan Omurilik Eklemleri

Ankilozan spondilit, genellikle bel ve kalçadaki omurilik eklemlerinde iltihaplanmanın oluşması nedeniyle buralarda ağrının yaşanmasıyla başlar. Zaman ilerledikçe iltihaplanma ve iltihaplanmanın neden olduğu belirtiler giderek yukarıya doğru çıkarak komplikasyonların oluşmasına neden olur. İltihaplanma, omuriliğin bazı kısımlarını atlayabilir.

Ankilozan spondilitin üç önemli özelliği:

Omuriliğin Dışında Etkilenen Yerler

Zaman geçtikçe ankilozan spondilitin neden olduğu iltihaplanma vücudun diğer kısımlarını da etkiler:

Sinir Kökü

İlerlemiş ankilozan spondiliti olan kişilerde omuriliğin kökünde bulunan sinir kökü demetinin etkilendiği bir rahatsızlık olan kauda ekuina sendromu görülebilir. Bu sinir kökü, beyin ile alt vücut arasındaki mesajları iletir. Hasar oluştuğunda ankilozan spondilit, sinir köklerine baskı yapar ve bu durum pelvik organların fonksiyonlarında, hislerinde ve uzuvların hareket kabiliyetinde azalmalara neden olur.

Kauda ekuina sendromunun uyarıcı belirtilerine karşı dikkatli olun:

Uyarıcı belirtiler:
Mesane ve bağırsak hareketleri ile ilgili sorunlar Bu durumda atıkları vücuttan atamayabilir ya da tutamayabilirsiniz.
Uzuvlarla ilgili ağır ya da ilerleyen sorunlar Bazı bölgelerde his kaybı yaşayabilirsiniz. Bu his kaybı bacaklarda, kalçada, bacakların arka kısmında, ayaklarda ve topuklarda olabilir.
Bir ya da iki bacakta birden ağrı, uyuşukluk ya da zayıflama Belirtiler yürürken tökezlemenize neden olabilir.

 

Bu belirtileri yaşarsanız bir an önce tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Tedavi edilmeden bırakıldığında kauda ekuina sendromu mesanenin ve bağırsakların kontrol edilememesine, cinsel işlev bozukluğuna ya da felce neden olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...