Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Kaygılandırmasın

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Kaygılandırmasın

Anksiyete (kaygı) algılanan tehlikelere karşı doğal bir insan reaksiyonudur. Anksiyete çok değişkenli koşullara uyumumuzu sağlayan faydalı doğal bir tepkidir.

Anksiyete Bozukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete (kaygı) algılanan tehlikelere karşı doğal bir insan reaksiyonudur. Anksiyete çok değişkenli koşullara uyumumuzu sağlayan faydalı doğal bir tepkidir.

Anksiyete Bozukluğu Hangi Bölüme Gidilir?

Anksiyete bozukluğu için Psikiyatri bölümüne gidilir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu günlük faaliyetler sonucu oluşan, sabit kaygı ve korkuların kişiyi etkilediği zihinsel hastalıklardır. Genel anksiyete normal ve sağlıklı bir duygusal tepki olmasına rağmen, anksiyete bozuklukları kaygılı bireyde aşırı, baskın ve adeta yaşamı felç eden bir boyuta ulaştığında görülür.

En yaygın görülen anksiyete bozuklukları şunlardır:

 • Panik Atak
 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu
 • Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi)
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Anksiyete Bozuklukları Belirtileri

Anksiyete bozuklukları çeşitlerine göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Anksiyete bozukluklarının en yaygın ve ortak belirtileri şunlardır:

Anksiyete Bozuklukları Nedenleri

Anksiyete bozukluklarının doğrudan sebepleri hala bilinmemektedir. Fakat aşağıdaki faktörlerin insanları anksiyete bozukluğu riskine artırdığı bilinmektedir.

 • Kimyasal ve hormonal dengesizlikler
 • Uzun süreli stres
 • Ailede geçmişte görülen kaygılar
 • Travma
 • Alkol ve ilaç bağımlılığı

Anksiyete bozuklukları ara ara herhangi bir yerde ortaya çıkacakmış gibi bir his verir. Bu belirsizlik kaygılı insanda daha fazla strese neden olabilir. Anksiyete bozukluklarının tetikleyici faktörlerini anlamadan bunlarla mücadele etmek çok zordur. Bunun için de profesyonel yardım (uzman ya da doktor yardımı) almak kaçınılmazdır.

Hasta sorusu: Psikoterapi kaygı bozukluğumu ne kadar sürede tedavi eder?

Cevap: Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir. Aynı zamanda gittiğiniz terapistin uyguladığı yöntemlerde bu konuda fark oluşturmaktadır. Fakat genel bir cevap verecek olursak kaygı bozukluğunun psikoterapisinde sonuçlar 10. ila 20. Ziyaret arasında alınmaktadır.

Anksiyete Bozukluklarının Tedavisi

Anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir ve bu bozuklukların büyük kısmı profesyonel yardım alınarak tedavi edilir. Tedavinin başarısı değişkenlik gösterebilir.

Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer? Bazıları birkaç hafta ya da ay içinde cevap verirken bazılarında ise bu süre 1 yılı aşabilir. Tedavi, bireyde birden fazla anksiyete bozukluğu varsa, depresyon problemi ve ilaç bağımlılığı varsa komplike hale gelebilir.

Anksiyete bozukluklarının tedavisinde birçok standart yöntemin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Terapi
 • İlaç Tedavisi
 • Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi
Kaygı bozukluğu durumunda psikolojik destek hayati öneme sahiptir ama ilaç kullanmak istemiyorsanız günde iki defa olmak üzere sarı kantaron bitkisini kısık ateşte kaynatın ve ılıdıktan sonra için. Bundan başka sabahları ıspanak ve maydanozu akşamları ise güneş batmadan önce ıspanak ve tereyi kaynatıp için. Bunları yapmanız durumunda bir ay içerisinde faydasını göreceksiniz.

Kaygı Bozukluğu İçin Bitkisel Öneriler

Kawa kökü

Yapılan araştırmalar kawa kökünün kaygı bozukluğuna iyi geldiğini göstermiştir. Kawa kökünün kişinin ruh halini düzelmesi, bağımlılık oluşturmaması ve uyuşturucu etkisinin olmaması kaygıyı gidermek için ideal bir konuma gelmesini sağlamaktadır. Kawa kökünün kullanımı bunu satan tıbbi yerin elinde bulunan miktara göre değiştiği için kullanımını alırken sorunuz.

B vitamini takviyesi

B vitamini vücuttaki depresyon, kaygı ve tedirginlik gibi belirtileri bastırması ve kişinin ruh halini düzeltmesi ile bilinir. B vitaminin pek çok çeşidi olması kişinin kafasını karıştırabilir bu yüzden size doğru bilgiyi vermek ve sağlığınızı korumak adına B6 vitamini kullanmanız gerektiğini de söylememiz yerinde olacaktır. B6 vitaminini muz, balık, yumurta, tavuk, tahıllar, bezelye, yulaf, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado ve kuruyemişten alabilirsiniz.

Yorumlar (14)

 1. Rengin Kuzgun

  güzel bir şekilde bilgilendim

 2. Şemsettin ÖZKAN

  anksiyete bozukluklarının tedavisinde en kısa yol rutinin dışına çıkmaktır. Bir de kalpler ancak Allah’ı anmakla tatmin olduğu için yüce Tanrı’yı her zaman hesaba katmak gerek.

 3. semsettin ozkan

  Yukarıdaki yorumuma açıklık getirmek isterim..İnsan sadece et ve kemikten ibaret değil aynı zamanda ruhsal yönünün de doyurulması gerekiyor.Hem bedensel hem de ruhsal yönden tatmin olmak durumunda..İki yönünden birinde ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde bu sorunlar kaçınılmaz olacaktır..

 4. SALİHA

  merhaba erkek arkadasımla aramızda sık sık problemler oluyor daha önce ona yaalan söylemiştim ama sonra dürüstce yalan söylediğimi anlalttım üzerinden 6 ay filan geçti bi daha da atmadım..sürekli ona yalan attığımı kandırdığımı sanıyor. mesela bi yere gidiyorum sen oraya gitmedin başka birinin yanına gittin diyor bana doğru söyle falan diyo. ve bu koskoca bir günü alabiliyor. bu tepki normal mi ben anksiyete bozukluğundan süpheleniyorum. bu konuda acilen yardıma ihtiyacım var

  • Fuad

   Bu anksiyete bozukluğu değildir anksiyete bozukluğu fiziksel bir yönle kendini gösterir örneğin göğüs ağrısı nefes alamama sıkışma hissi mide krampları vs. vs.

  • ŞUARA

   sizin arkadaşınızın durumu daha çok şüphe yani ileri derecede oluyorsa paranoya bir süre sonra kimseye karşı güveni kalmamaya başlıyor insanın..
   bununda nedeni geçmişte insanların güvenini kırması…

 5. Murat

  Anksiyete sadece ilaçlara bağli kalınarak tedavi edilecek bir hastalık değil ilaçlar da ciddi manada yan etki var bulanık görme cinsel isteksizlik bas dönmesi uyuşukluk sürekli uyku uyuma halı gibi…eğer ilaç kullanıyorsanız onlara birlikte kullanılan bitki çayları var mutlaka onları da deneyin ben şahsen çok faydasıni gördüm…Allah herkese şifa versin

 6. ŞUARA

  BAZEN GEÇMİŞTE YAŞADIĞIN HATIRALAR, YILLARIN PASI BIRAKMAZ PEŞİNİ….
  ÖZELLİKLEDE KÜÇÜK YAŞTA AİLENDE GÖRDÜĞÜN HUZURSUZ ORTAM ŞİDDET VE VAHŞET….
  DEMEM O Kİ HEPSİ BİRLEŞİR YILLAR SONRA ANKSİYETE VE OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK OLARAK ÇIKAR İNSANIN KARŞISINA…

 7. Amaç Eren Dem.irci

  Anksiyete bozukluğu yaşıyorum yer yer gergin oluyorum…Biri birşey anlatırken dinleyemiyorum onu dinledikçe geriliyorum….Yağlı vs yemek yediğimde geliyor atak ve kaygı hali..Sebepler çoğaltılabilir stres altında olduğumde birşeyden şüphelendiğimde olabiliyor korktuğumda olabiliyor…Kapalı alan zaten hepten ölüm.Ama bazende çok stres altında bile olsam birşey olmuyor yani nasıl ne zaman olacağını tam kestiremesekte.Panik gelmeden önceki hal zaten herşeyi anlatıyor ben köşeye çekiliyorum sevdiğim yere yani eve geliyorum anca öyle düzeliyorum durum kötüye gidiyor 🙁

  • vişne

   bende bundan 1 sene önce yoğun anksiyete yaşadım. çok zor donemler atlattım prozac diye bir hap kullandım bi etkisini görmedim fazla ,hersey haplada düzelmiyor morelimizi yuksek tutmamız gerekiyor en önemlisi. geçen 2 ay önce tekrarladı olanlar uykusuzluk mide bulantısı kusma hiç bişey yapmama isteği duygusallık sürekli moral bozuklugu şukur kullandıgım ilaçlarla atlattım diyorum. Ta ki bundan 1 2 hafta önce kendimi iyi hissettim ve bi anda kulandıgım paxera 30mg hapı kestim bu bende ciddi baş dönmesi ayagımın altından yerin kayması sersemlik yaptı şuan durum nolucak bilmiyorum 🙁

  • ibo00000

   doktoruna tekrar git anat büyümeden mönünü kes

  • Ayse

   Ayni durumlari bende yasiyorum dort gundur secita kullaniyorum kaygilarim biraz daha artti ilac etkisini gosterr insallah siz ustesinden gelebildiniz mi bu durumun

 8. Sorun Yok

  Evet arkadaşlar bende de anksiyete bozukluğu vardı hemde şiddetli seviyede. 1 sene boyunca evden hic cikmasam desem yeridir cikarsamda en uzak yer bakkal onda bile ciddi krize giriyordum nefes alip yutkanmiyordum ve deli gibi bir bas dönmesi yasiyordum. 6 ay hiç duş almadım. Hep renkli görüyor wcye bile gitmeye cok korkuyordum 2 sene boyunca araba tren birşey binemedigimden ailemin yanina bile gidemedim . Bu süreçte doktora bile cesaretimi ve korkumu bastiramadigimdan yola çıkmadım icin gidemedim. Sonra hafif dizginlemeye başladığımda bile hiç gitmedim ve suan yuzde 90 düzeldim tamamen kendi sabrım ve beynime söz gecirmeye başladım. Arac yol kapali alanlar asansör yüksek katlarda bile yasabiliyorum. Duzenli cinselli hayatimda yerinde. 64 kilodan 84 kiloya geldim 182 boyunda bir erkegim 64 kiloda birini hayal edin ne kadar zayıfım cunki nefes alamicam tikancak diye corbadan baska birseyde yeniyordum simdi ne bulursam yiyorum gece gündüz farketmiyor. Alkol 2 sene hic icemeyen ben istedigim zaman herhangi bir mekanda iciyorum. Yalnız kalmaktan korkmuyorumda. Bence tedavi ilaç alsam ilacsiz hala duzelmeyecek durumda olacaktim çünkü bazi bu durumu yasayanlarla görüştüm kendileri hala 5 sene olmasina ragmen sadece ilac icince normal hersey bırakınca yine ayni diyorlar orta duzeyde olmalarina rağmen. Herşey beyinde biter unutmayın.. tabi beyninizin sag ve sol birden çalıştıracak çalışmalar yapın netden araştırın ve kesin uygulayin.

 9. ad yk

  karşımdaki kişi bana soru sorunca cevaplayamıyorum vicudum titriyor ve kalp atışım hızlanıyor

Sonraki yazı yükleniyor...