Anoreksiya: Tüm Yönleri İle

Anoreksiya: Tüm Yönleri İle

Anoreksiya nervoza günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir ve her 20 gençten 1'inde görülmektedir. Fakat sadece gençleri değil tüm yaş gruplarındaki insanları etkileyebilmektedir ve son zamanlarda erkeklerde daha çok görülmeye başlamıştır.

Anoreksiya Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nervoza hayati tehlikeye neden olan sağlıklı beslenememe bozukluğudur.

Ne Yapmalıyım?

Mutlaka psikolojik destek alın, sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışın ve takıntılarınızdan kurtulun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Anoreksiya için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nervoza bir yemek yeme ve sağlıklı beslenememe bozukluğudur. Anoreksiya nervoza olan bir insan kilo alma korkusuyla kasıtlı olarak kilo verir ve adeta yemek yemeyi hayatın gereksiz bir aktivitesi olarak görür. Kilo kayıpları çok fazla miktarda ve hayati tehlike doğurabilecek boyutta olabilir. Yeme bozuklukları arasında en sık görülenidir.

Anoreksiya nervoza olan insanlar yemek yedikten sonra kendilerini iyi hissetmezler ve yemek yerken de kendilerine sınır koyarlar.

Anoreksiya Nedenleri

Anoreksiya Belirtileri

Anoreksiya nervoza belirtileri ve riskleri çoğu aç kalmaktan ve yetersiz beslenmekten kaynaklanmaktadır. Anoreksiya başlangıcı:

 • Yemek yedikten sonra gizlice kusma
 • Zayıflıklarını saklama eğilimi (şişkin ve bol kıyafetler giyme)
 • Ne kadar yemek yedikleri konusunda doğru sözlü olmama
 • Diğer insanların yedikleri konusunda takıntılı olma
 • Yemek yerken sürekli yedikleri şeyleri küçük parçalara ayırma
 • Yedikten sonra da sürekli kilo durumunu düşünme
 • Günde birçok kez kendilerini tartma
 • Üşüme problemi ve düzensiz uykular
 • Konsantrasyon zayıflığı

Yetersiz beslenmeden dolayı ortaya çıkabilecek belirti ve riskler ise şunlardır:

Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya Nervoza tedavisinin amaçları şunlardır:

 • Anoreksiyadan doğan riskleri (hatta ölüm) azaltmak, minimuma indirmek
 • Hastayı kilo almaya ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek
 • Diğer belirti ve problemleri azaltmak
 • Hastaları hem fiziksel hem de mental olarak güçlendirmeye çalışmak

Anoreksiya nervoza hastaları psikiyatrist, psikolog, hemşire, diyetisyen ve diğer profesyonellerin de yer aldığı uzman bir mental sağlık grubu tarfından sürekli kontrol altında tutulur.

Tedavinin kapsamları şunlardır:

Aile Terapisi

 • Kişinin yeme davranışı ve kendiyle ilgili bir bozukluktan bahsediyoruz. Öyleyse bu süreçte ailenin nasıl bir rolü olabilir? Yapılan çalışmalar anoreksiya nervozalı kişilerin aile içi ilişkilerinde problemler olduğunu ortaya koymaktadır. Belki de bu yüzden ergenlikte en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesidir, ne dersiniz? Aile terapilerinde problemi anoreksiya üzerinden tanımlamak yerine, aile içi çatışma olarak tanımlanmaya çalışılmaktadır. Yani terapiye geldiğinizde asıl sorun “anne baba ile ilişki” olarak ele alınır. Bazı durumlarda terapist aile ile birlikte yemeklere katılır ve onları doğal olarak gözlemler. Ve bu ailelerde, en temel çatışmaların genellikle yemek esnasında çıktığı tespit edilmiştir. Aile temelli terapilerde en büyük amaç ailenin yeme konusunda kişiye yardım etmesini sağlamaktır. Lock ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre aile terapileri ve bireysel terapinin etkinliği kız çocuklarda eş düzeyde bulunmuştur. Fakat tedaviden 1 yıl sonra, bireysel terapi alan kız çocuklara göre, aile terapisine katılanlarda 2 kat daha fazla iyileşme görülmüştür.
 • Son zamanlarda ilaçla tedavi üzerine çalışmalar da artmıştır. Bazı durumlarda (örneğin; obsesif özellikler gösteren kişiler) ilaç kullanımı da uygun olmaktadır. Fakat direkt anoreksiyanın tedavisi için henüz bir gelişme yoktur.
 • Anoreksiya vücut kitle endeksinde ise Amerika’da 1970’lerden bu yana seçilen güzellik kraliçelerinin yarısından fazlasının beden kitle endeksi 18,5’in oldukça altında. Dünya sağlık örgütüne göre bu açlık sınırı demektir. Normal değerler 20 ila 25 arasıdır.

Yorumlar (3)

 1. gerçekten ciddiye alınacak bir durum !

 2. Ferid Mehdizade

  Selam arkadaşlar benim kız kardeşim 15 yaşında daha analizden cevap gelmedi ama doktorlar onun anoreksiya olduğunu söylüyorlar lütfen mübarek Ramazan ayında kız kardeşime dua yapın şimdiden teşekkür ederim Allah bütün hastalara şifa versin AMİN

 3. hakan bobur

  harika

Sonraki yazı yükleniyor...