Anormal Doğum Nedir? Anormal Doğum Türleri

Anormal Doğum Nedir? Anormal Doğum Türleri

Doğum üç aşamada gerçekleşir ve bu aşamalar doğumdan haftalar önce başlayabilir. İlk aşama, kasılmalar başladıktan sonra başlar ve tamamen açılma yani 10 santimetre açılma olana kadar devam eder. Bu durum, rahim ağzının doğum için hazırlık aşamasında tamamen açıldığı anlamına gelir. İkinci aşama, bebeği aşağı doğru itmeye başladığınız aktif aşamadır. Bu aşama, rahim boynunun tam açılması ile başlayıp bebeğin doğumuyla son bulur. Üçüncü aşama, plasental aşama olarak bilinir. Bu aşama bebeğinizin doğumu ile başlar ve plasentanın çıkmasıyla sona erer. Hamile kadınların çoğu, herhangi bir problem yaşamadan bu aşamaları geçerler. Ancak, bazı kadınlar, doğumun üç aşamasından birinde anormal doğumla karşılaşabilirler.

Anormal Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Anormal Doğum Nedir?

Anormal doğum, işlevsiz doğum ya da doğumun zorlu geçmesi anlamına gelmektedir. Doğum yavaşladığında, bu duruma doğumun protraksiyonu denir. Doğum tamamen durduğunda, bu duruma doğumun kesilmesi de denir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Anormal Doğum

Anormal doğumda yaşanan durumların örnekleri bu durumun nasıl teşhis edildiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Açılmanın durması, doktorun bir veya iki saat arayla yaptığı ilk ve ikinci muayeneler sırasında rahim boynunun 6 santimetre kadar açılmasıdır. Bu durum, açılmanın iki saat boyunca durduğu anlamına gelir ve doğumun durakladığına işaret eder.

Doğum durduğunda, doktorunuzun bir saat arayla yaptığı ilk ve ikinci muayeneler sırasında bebeğin başı, doğum kanalında aynı yerde bulunur. Bu durum, bebeğin son saat içinde doğum kanalından daha aşağıya gitmediğini gösterir. Doğumun durması, rahim boynu tamamen açıldıktan sonra ikinci aşamada yapılan bir teşhistir.

Vajinal doğuma izin verecek şekilde anormal doğumun düzeltilip düzeltilemeyeceğini belirlemek için doktorunuz oksitosin (Pitocin) vererek doğum sancısını başlatmaya karar verebilir. Oksitosin, doğum sancısını artırmak için rahim kasılmalarını uyaran bir ilaç türüdür. Doktorunuz rahimdeki normal kasılmaları sürdürmek ya da başlatmak için oksitosini damardan verebilir. Bu kasılmalar bebeğinizi rahmin dışına itmeye ve rahim boynunun genişlemesine yardımcı olur. Yeterli kasılmalara neden olmak için gereken doz kişiden kişiye önemli ölçüde değişir.

Anormal Doğum Türleri

Doğumun üç aşaması sırasında herhangi bir noktada doğumun anormal türleri oluşabilir:

Kısacası

Doğum oldukça karmaşık bir süreçtir. Komplikasyonların oluşması mümkündür. Anormal doğum, bazı kadınları etkileyebilir ancak oldukça nadir yaşanır. Anormal doğum riski ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...