Anormal İdrar Kokusuna Ne Yol Açar?

Anormal İdrar Kokusuna Ne Yol Açar?

İdrarın genellikle kişiye özgü bir eşsiz bir kokusu vardır. İdrarın genellikle sert bir kokusu yoktur. Bazen idrarınızın normalden daha sert bir kokuya sahip olduğunu hissedersiniz. Bu her zaman için endişe sebebi değildir. Bazen sert ve alışılmadık idrar kokusu altında yatan bir medikal sorunun işaretidir.

Anormal İdrar Kokusu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Anormal idrar kokusu şeker hastalığı, ciddi susuzluk ya da karaciğer sorunlarının habercisi olabilir.Uzun süreli devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Anormal idrar kokusu olan kişiler üroloji bölümüne görünebilirler.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Eğer sert idrar kokusu iki günden uzun sürerse doktorunuza başvurun. Diğer belirtiler:

  • Tatlı kokan idrar
  • Mental kafa karışıklığı
  • Şişkinlik
  • Bulantı
  • Kusma

Bu belirtiler şeker hastalığı, ciddi susuzluk ya da karaciğer sorunlarının habercisi olabilir.

Kuşkonmaz ve İdrar Kokusu

Pek çok insanın idrar kokusunu sertleştirdiğini söylediği gıda kuşkonmazdır. Kuşkonmazın idrar kokusunu sertleştirmesinin sanığı içerdiği sülfürlü bileşenlerdir. Bu bileşene kuşkonmaz asidi adı verilir. Vücudunuza herhangi bir yönden zarar vermese de idrarda sert bir koku oluşmasına neden olur.

Bazı kişiler idrarlarında meydana gelen koku değişimini fark etmezler. Kuşkonmazın idrar kokusunda değişiklik yapması genlerinizin izin vermesi sonucu olabilir.

Eğer kuşkonmaz idrar kokusuna yol açıyorsa vücuttan atıldıktan sonra koku tekrar eski haline döner. Eğer bu durum 12 saat boyunca geçmez ise doktorunuzla konuşun.

Hamile Kadınlarda

Hamilelik sırasında hCG adı verilen hamilelik hormonu miktarı artar. Bu değişim özellikle hamileliğin erken dönemlerinde geçerlidir. Bazı durumlarda hamile kadınların idrar kokusunda değişiklikler olduğunu rapor etmesinin nedeni artan koku alma duyularıdır.

Hamile kadınların susuz kalmamak için daha fazla su içmeleri gerekir. Susuzluk ürik asit oluşumuna ve idrar kokusunun sertleşmesine yol açabilir.

İdrar Kokusunun Altında Yatan Medikal Nedenler

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...