Anoskopi Nedir?

Anoskopi Nedir?

Anoskopi, doktorunuzun gastrointestinal sisteminizdeki anüsünüz ve rektumunuzda belirgin bir anormallik tespit etmesine yardımcı olabilecek basit bir tıbbi işlemdir. Anoskopi yapmak için doktorunuz anüsünüze anoskop adı verilen bir cihazı yerleştirecektir. Bu tipik olarak plastikten (tek kullanımlık) veya paslanmaz çelikten (sterilize edilebilir) yapılır. Anoskop, doktorunuzun anal-rektal alanlarınızdaki dokuya ayrıntılı olarak bakmasını sağlar. Anoskopi, bağırsaklarınızın alt kısmını etkileyebilecek çeşitli koşulları ve hastalıkları tanımlayabilir. Bunlar arasında kanser, anal çatlaklar denilen dokudaki yırtıklar, hemoroitler (anüs veya rektum etrafındaki şişmiş damarlar) ve rektal polipler bulunur.

Anoskopi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Anoskopi Nedir?

Anoskopi, doktorunuzun gastrointestinal sisteminizdeki anüsünüz ve rektumunuzda belirgin bir anormallik tespit etmesine yardımcı olabilecek basit bir tıbbi işlemdir.

Nasıl Uygulanır?

Anoskopi yapmak için doktorunuz anüsünüze anoskop adı verilen bir cihazı yerleştirecektir. Bu tipik olarak plastikten (tek kullanımlık) veya paslanmaz çelikten (sterilize edilebilir) yapılır.

Anoskopiye Nasıl Hazırlanır

Anoskopi yaptıracaksanız, işlemden önce mesanenizi ve bağırsaklarınızı boşaltmanız gerekir. Mesanenin ve bağırsakların boşaltılması işlem sırasında sizi daha rahat ettirecektir. Doktorunuz, anoskopi yapılmadan önce bağırsaklarınızı tamamen boşaltmanıza yardımcı olacak bir müshil veya lavman verebilir.

Anoskopi Ne Gerektirir

Anoskop sert, içi boş bir tüptür. 7,5 cm ila 12,5 cm uzunluğunda ve yaklaşık 5 cm genişliğindedir. Anoskop bir ışıkla donatılmıştır ve doktorun anüs ve rektumu ayrıntılı olarak incelemesini sağlar.

Anoskop anüsünüze yerleştirilmeden önce iç çamaşırlarınızı çıkarmanız istenir. Doktorunuz kendinizi masanın üzerinde cenin pozisyonuna getirmenizi veya masanın üzerine eğilmenizi isteyebilir.

Doktor daha sonra bir yağ ile yağlanan anoskobu anüsünüz yoluyla alt gastrointestinal kanalınıza yerleştirir. Anoskop yerleştirilirken, doktor sizden iç kaslarınızı yoğunlaştırmanızı ve bir bağırsak hareketi yaparken olduğu gibi rahatlamınızı isteyebilir. Bu, anoskopun yerleştirilmesini kolaylaştırır.

Muayene yapıldıktan sonra, doktor nazikçe anoskopu geri çeker. Doktorunuz anoskopi ile birlikte başka işlemler yapmaya karar verebilir.

Bunlar şunları içerebilir:

  • Dijital rektal muayene (DRE): DRE, anüs yoluyla rektuma eldivenli ve yağlanmış bir parmak yerleştirmeyi içerir. Bu, rektal bölgenizdeki düzensizlikleri hissetmek için yapılır.
  • Biyopsi: Diğer testlerin sonuçlarına bağlı olarak, doktorunuz ayrıca küçük bir doku örneği almak isteyebilir.

Anoskopinin Riskleri Nelerdir?

Anoskopi genellikle ağrısız bir işlemdir, ancak bağırsak hareketi için baskı veya dürtü hissedebilirsiniz. Hemoroitiniz varsa, az miktarda kanama olabilir.

Rahatlamak ve doktorunuza nasıl hissettiğinizi söylemek önemlidir. Bir biyopsi alınırsa hafif bir acı hissedebilirsiniz.

Anoskopi Ne Bulur?

Bu ayakta tedavi prosedürüdür, yapıldıktan sonra gününüze devam edebilirsiniz. Doktorunuz muayene tamamlandıktan sonra size genellikle sonuçlar hakkında fikir verebilir.

Anoskopi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sorunu tespit edebilir:

Sonrasında Ne Yapılmalı?

Anoskopinizin sonuçları sonraki adımları belirleyecektir. Test, doktorunuzun durumunuza uygun tedaviyi veya daha fazla test gereksinimini belirlemesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...