Antiseptik Nedir? Nasıl Kullanırım?

Antiseptik Nedir? Nasıl Kullanırım?

Antiseptik organizmaların büyümesini durduran ya da yavaşlatan bir maddedir. Ameliyat öncesinde enfeksiyon riskini azaltmak için hastanelerde yaygın olarak kullanılırlar.

Antiseptik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Kullanmalıyım?

Bazı güçlü antiseptikler su ile seyreltilmez ise ciltte yanıkara yol açabilir. Seyreltilmiş antiseptikler de ciltte uzun süreli bırakıldığı zaman tahrişe yol açabilir. Bu yüzden reçetesiz antiseptikleri kafanıza göre kullanmayın

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer evinizde antiseptik kullanıyorsanız haftada bir seferden fazla kullanmayın.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yaralanmalar ve sakatlıkların doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Eğer bir yarayı antiseptik ile tedavi ediyorsanız ve iyileşmiyorsa doktora başvurun.

Antiseptik Nedir

Eğer bir ameliyata şahit olduysanız cerrahın ellerini ve kollarını turuncu bir madde ile ovaladığını görmüşsünüzdür. Kullandıkları bu madde antiseptiktir.

Değişik antiseptik maddeler hastanelerde ve medikal merkezlerde bulunmaktadır. Bunlara el temizleyicileri, el ovuşturucuları ve cilt hazırlayıcıları da dahildir.

Antiseptik İle Dezenfektan Arasındaki Fark

Antiseptikler ve dezenfektanlar mikroorganizmaları öldürürler ve insanlar bunları birbirinin alternatifi olarak görürler. Bu yüzden antiseptikler zaman zaman cilt dezenfektanı olarak anılırlar.

Ancak antiseptikler ile dezenfektanlar arasında büyük bir fark vardır. Antiseptikler vücuda uygulanır, dezenfektanlar ise cansız yüzeylere. Doktorlar ellerini ve kollarını antiseptik ile temizlerken, ameliyat masası ve odası dezenfektan ile temizlenir.

Her ikisi de organizma öldürücü kimyasal madde içerirler. Hidrojen peroksit her iki madde de bulunur. Ancak antiseptikler, dezenfektanlara oranla daha düşük dozda organizma öldürücü kimyasal madde içerir.

Antiseptikler Nasıl Kullanılır

Antiseptiklerin medikal alanda olduğu kadar dışında da kullanım alanı vardır. Hem cilde hem de mukoza zarına uygulanabilirler.

Antiseptik kullanımı:

Bazı Antiseptik Çeşitleri

Antiseptikler kimyasal yapıları ile kategorilendirilir. Bütün çeşitler deriyi dezenfekte eder ancak bazılarının ilave kullanım alanları vardır.

Yaygın çeşitleri:

Antiseptikler Güvenli Midir?

Reçetesiz antiseptikleri ciddi yaralar için kullanmayın:

  • Göz yaralanmaları
  • İnsan ve hayvan ısırıkları
  • Derin ya da geniş yaralar
  • Ciddi yanıklar
  • Yabancı madde içeren yaralar

FDA Kuralları

Yiyecek ve İlaç Yönetimi (FDA) reçetesiz antiseptiklerde bulunan 24 içeriğini 20 Aralık 2018’de etkili olmak üzere yasaklamıştır. Bunun nedeni ise bu içeriklerin ne kadar süre vücutta kaldıkları ve etkilerinin bilinmemesidir.

Triklozan dışında kalan diğer içerikler piyasada bulunan antiseptiklerde yaygın değildir. Bu nedenle piyasada bulunan antiseptikler bu kuraldan fazla etkilenmeyecektir. Üreticiler antiseptiklerinden triklozan ve diğer yasaklı içerikleri çıkartmaya şimdiden başlamışlardır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...