Antistreptolisin O (ASO) Titre testi nedir?

Antistreptolisin O (ASO) Titre testi nedir?

Antistreptolisin O (ASO) titre testi, streptokok enfeksiyonunu kontrol eden bir kan testidir. Zararlı bakterilerle temas ettiğinde, vücudunuz bu bakterilere karşı kendini savunmak için antikorlar üretir. Vücudunuz savaştıkları bakterilere özgü antikorlar üretir.
ASO titre testi, streptolizin O olarak bilinen bir toksine yanıt olarak vücudunuz tarafından üretilen antikorları ölçer. Streptolizin O, A grubu streptokok (GAS) bakterisi tarafından üretilen bir toksindir. Vücudunuz GAS bakterilerinin neden olduğu bir streptokok enfeksiyonu geçirdiğinizde antistreptolizin O antikorlarını oluşturur.
Genellikle, streptokok boğaz ağrısı gibi bir strep enfeksiyonu geçirdiğinizde, streptokok bakterilerini öldüren antibiyotik alırsınız. Ancak bazı insanlar streptokok enfeksiyonu sırasında herhangi bir semptom göstermez ve tedaviye ihtiyaç duyduklarını bilmezler. Bu olduğunda, tedavi edilmeyen bir enfeksiyon gelecekte komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar streptokok sonrası komplikasyonları olarak bilinir.
ASO titre testi, doktorunuzun kanınızda antistreptolizin antikorlarının varlığını ölçerek yeni bir streptokok enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi belirlemesine yardımcı olabilir.

Neden ASO Titre Testine İhtiyacım Var?

Streptokok sonrası komplikasyonlara ilişkin semptomlarınız varsa doktorunuz ASO titre testini isteyecektir. Streptokokun ortak komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

 • Bakteriyel endokardit
 • Glomerülonefrit
 • Romatizmal ateş

Antistreptolizin antikor seviyesi sisteminizde bir streptokok enfeksiyonundan üç ila sekiz hafta sonra zirveye çıkar. Seviyeler birkaç ay boyunca yüksek kalabilir. Doktorunuz, antikor seviyenizi kontrol ederek belirtilerinizin streptokok sonrası bir komplikasyona bağlı olup olmadığını belirleyebilir.

ASO Titre Testi İçin Nasıl Hazırlarım?

Test için özel bir hazırlık yapmanız gerekip gerekmediğini doktorunuz size söyleyecektir. Örneğin, testten altı saat önce herhangi bir şey yemekten veya içmekten kaçınmanız gerekebilir.

Doktorunuz bu testten önce bazı ilaçları almayı bırakmanızı tavsiye edebilir. Kortikosteroidler ve bazı antibiyotikler ASO antikor seviyelerini azaltabilir. Bu, doktorunuzun teşhisinizi doğrulamasını zorlaştırabilir.

Aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları da eklediğinizden emin olun. Aksini belirtmediği sürece ilaç almayı bırakmayın.

ASO Titre Testi Sırasında Ne Olur?

Bir ASO titre testi için bir kan örneği vermeniz gerekecektir. Bir hemşire veya laboratuvar teknisyeni kolunuz içindeki bir damardan kan örneği alır. Damarınıza girmek için bir iğne kullanırlar ve kanınızı bir tüpe çekerler. Sonra bu tüpü analiz için bir laboratuvara gönderirler. Doktorunuz sonuçlarınızı sizinle paylaşacaktır.

ASO Titre Testi ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

ASO testinin riskleri minimaldir. Kan çekimi sırasında veya sonrasında biraz ağrı hissedebilirsiniz.

Bir kan alımının diğer riskleri şunlardır:

 • Bir örnek elde etmekte zorluk çoklu iğne delikleri ile sonuçlanır
 • İğne yerinde aşırı kanama
 • Kan çekilmesi sonucu bayılma
 • Deri altında kan birikmesi, hematom
 • Delik bölgesinde enfeksiyon

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

 • Genel olarak, 200’ün altında bir ASO titre testi değeri normal kabul edilir. 5 yaşın altındaki çocuklarda, test değeri 100’ün altında olmalıdır. Sonuçlar laboratuvara göre değişebilir.
 • Sonuçlarınız yükselmiş bir ASO değeriniz olduğunu gösteriyorsa, streptokok sonrası bir komplikasyona sahip olabilirsiniz.
 • Testiniz negatifse ve doktorunuz streptokok sonrası bir komplikasyon geçirdiğinizi düşünürse, takip için ikinci tip bir antikor testi isteyebilir.
 • Doktorunuz sonuçları doğrulamak için testi 10 ila 14 gün içinde tekrarlayabilir. Vücut, enfeksiyondan bir hafta sonra ASO antikorları üretir. Her iki test negatifse, belirtileriniz streptokok enfeksiyonundan ötürü değildir, ancak doktorunuz emin olmak için farklı bir antikor testi isteyebilir.
 • Testlerinizin sonuçları ASO antikorlarınızın arttığını gösteriyorsa, enfeksiyonunuzun yeni olması muhtemeldir. Düşen antikor seviyeleri enfeksiyonunuzun iyileştiğini göstermektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...